5 vecí, ktoré sa oplatí vedieť o sóji predtým, ako si dáte vaše tofu

5 vecí, ktoré sa oplatí vedieť o sóji predtým, ako si dáte vaše tofu

Častokrát dostávam na prednáškach otázku, či je sója vhodnou náhradou mäsa. Myslím si, že ľudia sa ma to pýtajú z toho dôvodu, že sója je často prezentovaná ako všestranná potravina, ktorá je vraj výbornou náhradou mlieka či mäsa. Zároveň, vzhľadom na jej relatívne lacnú cenu je sója často považovaná ako budúce riešenie v boji proti svetovému hladu. Bohužiaľ, pravda je niekde úplne inde a nastal čas, aby sme sa na ňu pozreli bližšie. Čítajte ďalej a spoznajte prekvapujúce fakty o tomto populárnom “zdravom” jedle a rozhodnite sa správne či si radšej nedáte šťavnatý kus steaku…

Poďme pekne po poradí a pozrime sa na 5 kľúčových problémov sóje, ktorými však nechcem povedať, že keď si raz za čas dáte namiesto kuracieho mäsa tempeh, alebo aj tofu, tak sa svet zrúti. Skôr tu ide o to, aby sme si nezačali asociovať sóju ako zdravú potravinu a nevytvárali si tak dojem, že keď nahradíme mäso výrobkami zo sóje, tak prospievame nášmu zdraviu.

Sója zvyšuje toxickú nálož na organizmus

Sójové bôby patria medzi potraviny, ktoré sú najviac striekané chemikáliami a ich vysoký obsah pesticídov len zvyšuje toxickú nálož na vaše telo. Navyše, úpravou a spracovaním sóje sa výrazne zvyšuje obsah hliníka vo finálnom produkte, čo môže výrazne poškodiť obličky a nervový systém. Pri spracovaní sóje vzniká aj lysinoalanín, ktorý negatívne vplýva na obličky a nitrosamín, ktorý je výrazne karcinogénny.

2. Sója môže zapríčiniť poruchy funkcie štítnej žlazy

Sója obsahuje goitrogény, zlúčeniny, ktoré narúšajú správnu funkciu štítnej žľazy a zvyšujú riziko vzniku rakoviny v tomto orgáne. Tieto zložky boli spojené s autoimunitnou chorobou štítnej žľazy u ľudí,  ktorí boli od malička kŕmení sójou . Sója je tak niečim, čo zástancovia funkčnej medicíny nazývajú fytoendokrínny narušovač, pretože priamo zápasí s funkciou štítnej žľazy potláčaním peroxidázy, enzýmu, ktorý je nevyhnutný pre správnu syntézu hormónov T3 a T4. Nebezpečné efekty tohto procesu sú najmä obezita, intolerancia na zimu, nízky tlak, strata sily a ospalosť.

3. Sója blokuje absorbciu minerálov

Sója má vysoký obsah antioxidantov zvaných fytáty, ktoré sú známe tým, že bránia absorbcii dvoch základných makrominerálov (kalcium a magnézium) a stopových prvkov (zinok a železo). Viac fytátov v detskej výžive znamená viac problémov s rastom. Nanešťastie, neexistuje žiadna cesta ako sa zbaviť tohto negatívneho účinku sóje spôsobom prípravy ako varenie, namáčanie, či dusenie.

4. Konzumácie sóje je spojená s poruchou sústredenosti (ADHD)

Detská výživa založená na sóji je spojená s poruchami pozornosti a sústredenia. Tieto produkty často obsahujú 80-krát viac mangánu ako materinské mlieko, pričom nadbytok mangánu je spojený s neurotoxicitou.

5. Sója zvyšuje stres na kardiovaskulárny systém

Hemaglutinín je látka, ktorá sa našla v sóji. Táto zložka je známa tým, že pôsobí na zhluk červených krviniek, čo znamená, že sa spájajú dokopy a formujú masy. Tento zhluk však negatívne ovplyvňuje prirodzené prúdenie krvi a zvyšuje tak stres na cievnu sústavu.

Takto môžeme vidieť, že tu máme viacero dobrých dôvodov, aby sme znížili alebo úplne eliminovali príjem sóje a potravín obsahujúcich sóju. Jedinými vhodnými cestami môžu byť fermentované sójové výrobky ako je tempeh, miso či kvalitná sójová omáčka.
Bohužiaľ úplné vylúčenie nebude až také jednoduché, vzhľadom na fakt, že sója sa momentálne nachádza v mnohých bežných produktoch ako sú cestoviny, pečivo, chlieb, margarín, rastlinný olej a najmä fast food produkty. Pre lepšie pochopenie problematiky a naštartovanie sa  na život bez sóje vám odporúčam  knihu doktora Daniela Kaayla “The Whole Soy Story”. Pomôže vám to odhaliť skutočnú pravdu o sójových produktoch, ktoré sa zámerne spájajú so zdravou výživou.

 

Zdroj: Ask Coach Poliquin New Edition / The Whole Soy story, Daniel Kaayla; stockfreeimages.com

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

Power informácie do vašej schránky

Odoberajte Power newsletter a získajte -7% na prvý nákup