„Bulletproof“- Power Coffee s maslom nie je pre každého!

„Bulletproof“- Power Coffee s maslom nie je pre každého!

Aké je prepojenie svetovo známej „bulletproof“ kávy a mojej vízie bezchybnej Power Coffee na Slovensku? Ako správne chápať netradičnú kombináciu kávy s tukom, jej dávkovanie a získať z toho želané benefity pre zdravie a výkon? Prečo je naozaj sranda počúvať kritikov, ktorí radi vyťahujú veci z kontextu, ale v realite im chýbajú štruktúrované argumenty a komplexný pohľad? Čítajte ďalej a urobte si vlastný úsudok o tom, či vás káva s vhodným tukom zaťaží, alebo práve naopak, prispeje k metabolickému tréningu a zvýšenému mentálnemu výkonu.

Ako som sa nadchol a inšpiroval myšlienkou „Bulletproof Coffee“

Poďme priamo na vec. Mnoho ľudí nemá šajnu, kto je Dave Asprey a Bulletproof Coffee. Naopak, pre iných je to jeden s nainovatívnejších biohackerov, ktorý prostredníctvom svojich podcastov, blogu, knihy a konferencií prináša komplexné informácie o tom, ako by si každý individuálne mohol zlepšiť vlastný performance, výkon. Skúste si len vypočuť top 10 podcastov, kde sa naozaj kriticky a štruktúrovane adresujú kľúčové problémy zdravia a výkonu prostredníctvom diskusií s vybranými odborníkmi a progresívnymi lekármi z rôznych oblastí. (Od Perlmuttera cez Chopru, Attiu, až po Gary Taubes, či Tonnyho Robinsa…). Dave Asprey sa tak prirodzene, a hlavne na základe úspechov v zmysle motivácie a pozitívneho ovplyvnenia životosprávy ľudí v USA zaradil aj k Michelle Obama a top osobnostiam, ktoré iniciujú zmenu v rámci popularizácie zdravej výživy a jej vplyvu na organizmus.
Aj keď je Dave Asprey „cool“ chlapík, tak bohužiaľ Slovensko a stredná Európa ho až tak nezaujíma, keďže má v USA roboty až až. Vzhľadom na finančné prostriedky, ktoré má k dispozícii pre výskum v USA, tak sa práve tam láme chlieb, tvoria sa inovácie a neustále sa testujú najnovšie poznatky. Tie potom následne aplikuje cez nové návyky a fintičky prvá skupina ľudí, inovátorov, ktorí aplikujú takzvaný „biohacking“ a posúvajú hranice poznaného. Takto cez nové, možno aj netradičné návyky, vylepšujú svoju životosprávu pre pevné zdravie, „anti-aging“ a hlavne pre realizáciu svojho potenciálu vďaka optimalizácii svojho fyzického a mentálneho výkonu.
A tu sa dostávame aj k odpovedi na otázku, ktorú dostávam skoro každý druhý deň, že ako som sa to vlastne ja dostal ku káve…

Čo vlastne môže byť na takej obyčajnej káve výnimočné, a prečo by sme si mali zrazu dávať namiesto cukru a mlieka do kávy radšej tuk?

Kto bol niekedy na mojej prezentácii o tajomstve zdravej kávy asi už vie, ako som prišiel k nápadu Power Coffee. Ako to celé začalo prácou s kávou v Melbourne a neskoršie „výživové“ riešenie problému zdravej kávy.  Po návrate v roku 2014 som investoval do nie lacnej, ale pre mňa veľmi hodnotnej certifikácie BioSignature, kde som mal niekoľko dní možnosť byť školený samotným Charlesom Poliquinom, ktorý patrí medzi top uznávaných odborníkov zo sveta výživy, silového a kondičného tréningu (viac info google).  Tam som sa priamo pýtal na všetky detaily vplyvu kávy na zdravie, výkon, metabolizmus, atď… Ono je to celkom komplexná téma, ale dostal som tam v podstate jasné a viacerými štúdiami potvrdené odporúčania, že káva je skrátka super, ale treba vedieť ako na to!

V jednoduchosti ide o 3 veci:

 • kvalita
 • dávkovanie a časovanie
 • kombinácie

Tak som dostal priame odporúčanie na Bulletproof coffee ako inovatívnu kávu, ktorá spĺňa všetky kritéria kvality a jej zakladateľ Dave Asprey je navyše veľmi vzdelaný a odborne uznávaný biohacker. Pričom jeho víziou je čo najlepšie a najefektívnejšie skúmať a aplikovať vzťahy príčiny a efektu vplyvu výživy na zdravie a celkový výkon. Som si vedomý, že tu ideme za hranicu štandardných dogiem, ktoré sa učia v zastaralých skriptách výživy na medicíne, ale mňa vždy viac zaujímali výnimočné veci a hlavne ľudia, ktorí robia veci inak. Ľudia, ktorí riskujú a najprv im nikto neverí, no koniec koncov prinášajú brutálnu inováciu a posun v odvetví. (Asi poznáte mená ako Jobs, Gates, Branson, či Bezos…). Tak som začal študovať aj „Bulletproof Coffee“, ich kvalitu kávy, kombinácie a celkový vplyv metodológie bezchybnej výživy na môj organizmus. Pozor, nejde až tak o žiadnu rocket science nejakej kozmickej stravy, ale o jasnú definíciu kvality potravín a kontrolovaný príjem sacharidov a ich foriem.

Všetko si najprv vytestuj sám, konzultuj s ďalšími odborníkmi a kriticky vyhodnoť

Výsledky, môj posun v mentálnom i fyzickom výkone, radosť z prípravy jedla a pravidelných momentov plnej prítomnosti a mentálnej výkonnosti (inak povedané aj Flow) ma jasne presvedčil, že niečo na tej filozofii dobrých tukov a kávy predsa len bude.  Navyše, ako som tak konzultoval s viacerými odborníkmi, ktorí sú kapacitami či už v medicíne, biochémii, alebo optimalizácii životosprávy, tak sa mi jasne potvrdilo, že najzdravšou a navyužiteľnejšou rýchlou energiou pre telo je práve kombinácia vody s dobrým a ľahko stráviteľným tukom. Veď si len skúsme uvedomiť, akú energiu získame z pravej kuracej polievky či kosťového vývaru, kde vlastne prijímame tukovú tekutinu.
Rovnaké, dokonca ešte lepšie efekty som začal hneď cítiť práve pri kombinácii kávy s maslom a MCT, čo sú vlastne veľmi ľahko stráviteľné tuky, ktoré sa nachádzajú aj v kokosovom oleji. Overil som si aj možné riziká, pričom som prišiel hlavne na to, že výsledný efekt veľmi záleží od kvality surovín a správneho dávkovania. V preklade ide o to, že ak použijete „nescu“ a budete to preháňať aj s dávkami masla a kokosu, tak to nebude ideálne. Avšak, to by išlo zase o extrém dávky masla a kokosu nad 50g, dvakrát, či trikrát denne.
A tak som si povedal, že prečo by som aj na Slovensku nezohnal kávu, ktorá bude spĺňať všetky kritériá, aby som sa na ňu mohol 100% spoľahnúť. Avšak, ako to len u nás býva, väčšina pražiarov a výrobcov ma vysmiala, že čo si vymýšľam s bio certifikáciou zŕn, špeciálnym pražením a ďalšími zbytočnými záležitosťami. Vraj to nikto nerobí, že by to bolo drahé a ľudia u nás by to nekupovali. Veď Slováci vraj nevedia, čo je to káva, im stačí neska či zalievaná. Aj keď je to bohužiaľ z časti pravda, tak som sa nedal a možno aj trochu egoisticky, pre seba, stále hľadal možnosti bezchybnej kávy. Tej kávy, ktorá by spĺňala moje kritériá a dala mi skutočne silu a povzbudenie, keďže po ochutnaní slávnej „Bulletproof coffee“ som v porovnaní s bežnými, komerčnými i talianskými kávami, naozaj cítil rozdiel. Až som našiel pražiara v Seredi, ktorý videl záujem, energiu, nadšenie a znalosti mladého chlapca a povedal si asi, že bude stáť za to trošku sa potrápiť. Možno to bude aj tým, že má niekoľkoročné skúsenosti a kadečím už v kávovom svete prešiel a moja teória mu celkom dávala zmysel. Tak sme sa pustili do vývoja portfólia káv, ktoré sa stali základom produktov POWERLOGY. Testovali, konzultovali s partnermi v Brazílii, či Nemecku. Všetko najmä preto, aby sme sami boli spokojní so 100% produktom a vedeli garantovať priaznivý vplyv na organizmus, ktorý v sebe správne pripravená káva skrýva.  Postupne tak vznikla poctivá a na Slovensku prvá oficiálne certifikovaná BIO káva, ktorá spĺňa všetky kritériá kvality.

Realita prebratia nápadu z Ameriky

Prebral som teda myšlienku bezchybnej kávy od Dave Asprey?  Čiastočne áno, lebo ma jeho vízia inšpiruje a chlapík svojimi aktivitami a produktami naozaj výrazne a pozitívne pomohol už tisícom ľudí. Avšak všetko know-how konkrétneho zrna, vývoja, tvorby produktu v našich podmienkach a ďalších milión vecí okolo vzniku novej firmy a produktov sme si tu pekne sami odmakali.  Pre ďalší rozvoj je môj pohľad jasný. Nič nemôže byť rovnaké a po káve sa oveľa viac orientujem na vybrané výnimočné potraviny, ktoré mi nie len super chutia, ale považujem ich aj za super efektívne pre maximálny výkon pri 100% zdraví. Na druhej strane, aj keď propagujem kávu s maslom a MCT olejom, to neznamená, že si ju každý nemôže dať ako chce. Každý má na výber a nech si z toho zoberie, čo mu sedí. Ja len viem, že správna káva s pravým maslom a MCT má svoje skvelé benefity, ktoré nájdete ďalej v článku.

Je káva od Powerlogy jediná najlepšia káva na Slovensku? 

Na Slovensku sa, bohužiaľ často stáva, že ľudia si vyťahujú veci z kontextu a radi vyhrocujú situácie. Z tohto pohľadu by som teda hodnotenie nechal skôr na konzumentov. Z mojej strany asi len toľko, že ako lektor Academy of Coffee som si prešiel už viacerými certifikáciami a školeniami, aj na top plantážach v Brazílii či u Roberta Trevisana v Prahe. Mám tak dostatok pokory, aby som uznal aj iné výberové kávy.  Kávu na úrovni tak môžete nájsť aj u niektorých lokálnych pražiarov, ktorí pracujú s výberovou kávou a svojej práci rozumejú. Celkovo si myslím, že by sme mali byť na jednej lodi, lebo voči komercii a priemerným kávam tu máme stále maličkú časť trhu.  Väčšina ľudí aj tak pije instant a rôzne „fancy“ tváriace sa talianske zmesi, ktoré sú k nám posielané v horšej kvalite a v Taliansku sa bežne predávajú v cene 6-10 eur/kg.  Na druhej strane, ja nevidím do procesov praženia a nákupu zelených zŕn možnej konkurencie.  Je len na vás ako si vyhodnotíte či vám kávu neprepražili, alebo či ju dopražili dostatočne pomaly, tak aby vám nebola kyslá, či nerozloženými kyselinami nesťahovala žalúdok. A nezabúdajme, že koľko ľudí, toľko chutí!
Ja vás len môžem ubezpečiť, že naša káva je naozaj prvá oficiálne certifkovaná BIO káva na Slovensku, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Ak sklameme, nezaslúžime si vašu investíciu, a hneď vraciame peniaze. Fakt s tým nemám problém, keďže som zatiaľ prišiel o celých 29 eur…

Dôležitá je pre mňa celá vízia, aj preto nie je Powerlogy len o nejakej káve!

Ako som vyšie uviedol, neinšpiruje ma len jeden samotný produkt alebo čisto podnikateľský úspech. Oveľa viac ma fascinujú správne hodnoty a to, že vďaka poctivému podnikaniu je možné naozaj pozitívne ovplyvniť kvalitu života ľudí. Som totiž presvedčený, že hlavne sebarealizáciou má človek najlepšiu možnosť realizovať svoj talent a prispieť  k lepšej a uvedomelejšej spoločnosti, ktorá vedie kvalitný život. Viac o našej vízii a aktivitách nájdete tu.
Je totiž veľmi pravdepodobné, že ak spoznáte kritériá kvality kávy a zacítite tú zmenu, zamyslíte sa aj nad celou vašou špajzou a prestanú vás baviť polotovary, cukor a všetky ďalšie priemerné produkty, ktoré vás oberajú o vašu energiu a zdravie. Postupne tak chytíte vaše zdravie a výkon do vlastných rúk, získate dôveru vo vlastné schopnosti, začnete si klásť iné otázky a váš rozvoj začne naberať obrátky. Aj keď to niekedy bolí. Naším cieľom tak nie je len nejaké kávičkovanie, ale celková inšpirácia pre iný prístup k životu. Tak, aby vám nič nebránilo v realizácii vášho potenciálu a individuálne ste si čo najefektívnejšie vyriešili vašu životosprávu k vašej spokojnosti.

Prečo sa podľa mňa pravidelné pitie kávy s dobrými tukmi oplatí?

Tu je na začiatok asi vhodné uviesť disclaimer v zmysle, že nezhadzujte zodpovednosť za vaše zdravie na niekoho iného a kriticky si vyhodnocujte informácie, testujte si v mini experimentoch a presvedčte sa sami, čo vám funguje.
Pozor! Káva s kockami masla, MCT alebo kokosovým olejom nie je pre každého! Je to špecialita, ktorá si vyžaduje individuálnu aplikáciu a poznanie súvislosti komplexnej optimalizácie životosprávy. Osobne dávam takúto Power Coffee  3-6 krát týždenne a teším sa z optimálnych biomarkerov, vysokej energie, adekvátneho percenta tuku a dobrej kondície a určite sa nájdu ľudia, ktorí si už iné ráno ani nevedia predstaviť. Ono totiž, ak zažijete ten pocit ostrej mysle a ľahkej energie, stáva sa to návykové. Aj keď som predvedčený, že až 90 % ľudí by benefitovalo z rannej tukovej kávy, tak na druhej strane chápem zvyky, gastronomické chúťky či potrebu občasnej rotácie a variácie v jedle a v tomto prípade v raňajkách.
Dôležité je vedieť, čo v zdraví skutočne kvantifikovať a vyhodnocovať, na čo vám podľa mňa ideálne poslúži článok od kolegu Vlada Zlatoša!

5 kľúčových argumentov pre kávu s dobrými tukmi:

 1. Rýchlo stráviteľná okamžitá energia bez negatívneho ovplyvnenia hladiny cukru v krvi.

  Pri optimalizácii životosprávy sa viac – menej na 90 % začína od vašej funkcie inzulínu. Cieľom je buď vrátiť inzulínovú senzitivitu do normálu alebo u biohackerov ju dokonca ešte vylepšiť. Z pohľadu nízkosacharidovej výživy a kávy s tukom je hlavná finta ukrytá v tom, že ráno vôbec nestimulujete inzulín a pritom získate energiu. Totiž hladinu cukru v krvi dvíhajú hlavne sacharidy a mierne proteín. Ak vy ale príjmete energiu čisto z ľahko stráviteľných tukov ako je maslo či kokosový olej, alebo MCT a nakopne vás aj adekvátna dávka kofeínu, tak získavate celkom dobrú výhodu a stabilitu hladiny cukru v krvi na celý deň.
  Aj preto vám väčšina diét odporúča jesť ráno viac proteínovo – tukové jedlo. Ak totiž hneď z rána pridáte veľa sacharidov a dvihnete hladinu cukru v krvi hore, váš inzulín hneď začne makať, a tak je veľmi pravdepodoné, že „vypnete spínač“ neskoršieho čerpania energie z mastných kyselín. Samozrejme všetko závisí od individuálnej inzulínovej senzitivity, ale vďaka modernej výžive, cereálnym a chlebovým raňajkám, je u väčšiny národa s % tuku nad 12% u mužov a nad 20% u žien táto citlivosť jasne pošramotená.
  Kľúčová inšpirácia na zamyslenie: Ak len zodpovednou aplikáciou tukových raňajok dokážem zabezpečiť úplne iný hormonálny efekt a hladinu krvi počas celého dňa, tak by to mohlo byť celkom efektívne. Potom si dám nejakú proteínovú desiatu a seriózny obed, pričom šialené pocity hladu nepoznám.

 2. Priama podpora mozgu a zlepšenej koncentrácie.

  Pre mozog sú dôležité dobré tuky. Či už protizápalové omega-3 alebo aj také pravé kravské maslo s dávkou cholesterolu. Cholesterol je totiž súčasťou každej našej bunky, je nevyhnutný pre správne fungovanie mozgu a základným kameňom pre syntézu steroidných hormónov (pohlavné hormóny, hormóny nadobličiek..) ako aj žlčových kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre správne trávenie a vylučovanie tukov.
  Dávno známe je že aj vďaka dobrým tukom sa dokáže liečiť dokonca aj ADHD, epilepsia, migrény atď.
  Avšak z vlastnej skúsenosti, viacerých štúdií a referencií nespočetného množstva ľudí po celom svete môžeme usúdiť, že menej cukru a viac tuku výborne prospieva k podpore neurotransmitterov a funkcií mozgu. Ide tu totiž o to, že mozog je elektomagnetická záležitosť, ktorá je zložená najmä z vody a tuku. Kritická je tak napríklad hladina myelínu, ktorý obaľuje neuróny, vďaka čomu nám to všetko šlape a myslí. Avšak, na druhej strane fyziológia a náš druhý mozog cicavca, či amygdala nepovolia! Ak totiž zacítite nejaký ten hlad, tak kým váš mozog nie je hlboko zaujatý niečím iným, hneď bude riešiť v prvom rade tento problém.
  Aj preto hoci ste mali super štartovacie raňajky s čerstvým smoothie, tak po 2 hodinách ak vám dá kolega v práci do zorného poľa koláče z víkendu alebo niekde len začujete šuchnutie obalu od čokolády, budete len ťažko odolávať a vaša produktivita je preč.  Ak však zameníte raňajky za kombináciu dobrých tukov a dokonca takých, ktoré pri absencii cukru dokážu rýchlo aktivovať čiastočnú ketózu pre váš mozog, tak sa dostávate do inej ligy. Aj keď vás už teda netrápi nejaké chudnutie, myslím, že zlepšovanie mentálneho výkonu a produktivity nikdy nie je na škodu. Navyše, konečne odstránite tie „cravingy“, mentálne hmly, návaly únavy, nesústredenosť, či dokonca rôzne migrény.

 3. Uľahčená aplikácia užitočného IF – čiastočného hladovania, bez stresu.

  Vieme, že čiastočné hladovanie je užitočné a má naozaj skvelé efekty pre dlhodobé zdravie, ale aj tréning mitochondrií pre zvyšovanie výkonu atď.  Problém však je v tom, že ak ste žena alebo okrem stresu hladu čelíte aj x ďalším stresom a podnetom počas dňa, potom je čiastočné hladovanie skôr neprospešné, lebo vám kortizol ako stresový hormón vyletí tak, že vlastne zneguje všetky benefity.
  Ešteže sa na problém vieme pozrieť aj cez „biohacking“. Vo väčšine prípadov totiž štádium hladovania narúšajú len sacharidy a proteín. Ak teda dáte len čisto tukové raňajky, nenarušíte hormonálne a metabolicky štádium hladovania, získate energiu a sýtosť a hlavne aj všetky benefity IF, bez extrémneho stresu. Táto stratégia sa ukazuje ako veľmi učinná už pri zodpovednej aplikácii 2-krát týždenne, z čoho pramenia aj ďalšie dva dôležité benefity.káva power coffee maslo tuky powerlogy dusan plichta

 4. Pravidelné vyhladovanie zlých baktérií a podpora zdravia tráviaceho traktu

  O tom, ako vám trávi alebo akú máte náladu do veľkej miery rozhoduje „gut-brain axis“ a teda prepojenie tráviaceho traktu na náš mozog. Oveľa dôležitejším problémom ako to či si dáte 500, alebo 800 kalórií je práve bakteriálne zloženie vášho tráviaceho traktu. Ak tam máte viac zlých baktérií, je to problém a aj preto je kritické zamyslieť sa nad pravidelným prísunom čo najlepších prírodných probiotík a prebiotík.
  Vedeli ste však, že čiastočné hladovanie či občasná hladovka perfektne strihne výživu zlým baktériám (cukor-glukóza) a prispeje tak k ich vykynoženiu? Predstavme si to, ako keby sme vyhladovali nepriateľské vojsko a výrazne tak oslabili jeho rady. Dobrí a silní vojaci potrebných baktérií a mikrobiómu začnú prevažovať, a hneď začne byť veselšie. Veď asi poznáte ten pocit, keď vám dobré trávi a vy z jedla cítite skutočnú energiu a radosť bez plynatosti, grgania či pocitu ťažoby. Navyše, ak sú baktérie vyhladované, začnú produkovať veľmi užitočný FIAF (Fasting-Induced Adipose Factor), ktorý priamo vstupuje do regulácie tukového metabolizmu.

 5. Aktivácia FIAF ako faktora, ktorý rieši len málokto.

  Pozor! Toto sú už pokročilejšie záležitosti, ale myslím, že veľmi hodnotné. Ide totiž o to, že existuje istý faktor, ktorý sa profesne nazýva Fasting Induced Adipose Factor, ktorého jedna z hlavných funkcií je blokácia enzýmu LPL; a teda lipoproteínovej lipázy. LPL to je vám práve ten záškodník, ktorý hovorí vášmu telu, aby ukladalo tuk. Ak sú však baktérie vyhladované, spustia práve produkciu FIAF a celé spaľovanie tuku naberá rýchlejšie obrátky. Navyše, ak k tomu pridáme MCT olej a kvalitnú kávu, tak krátkymi mastnými kyselinami a polyfenolmi ešte podporíme aj dobré baktérie rodu Bacterioides, ktoré nám pomôžu páliť ďalšie tuky. Celá finta je v tom, že na čas strihneme výživu baktériám, tie začnú tlačiť FIAF a následne na obed dodáme výživu len tým dobrým baktériám cez prebiotickú zeleninu a vybrané probiotiká. Tak vidíme, že je obrovský rozdiel dať si instant s mliekom a sladký croissant alebo pravú Power Coffee s maslom a MCT. Navyše, keď ešte vieme, že maslo na rozdiel od mlieka neblokuje aktívne polyfenoly a detoxikačný efekt sa tak stáva až 3-4krát viac „biodostupný“.

Riziká a na čo si dať pozor! 

Aj keď si mnoho ľudí myslí, že takto bude konzumovať veľa tukov a zabije sa cholesterolom, toto tu vôbec neplatí. K tukom mám osobitné články alebo si skrátka doštudujte základné rozdiely MUFA/SAFA/PUFA a potraviny, ktoré tieto tuky obsahujú. Zo skúsenosti si však treba dať pozor na nasledovné chyby aplikácie a problémy.

 • Špecifické poruchy trávenia tukov, žlčníkové kamene, pečeňové poruchy či rozbitý pankreas: Káva s tukom a celkovo tuky vám nesadnú. Treba chápať veci tak, že moje odporúčania a biohacking je určený pre zdravých ľudí. MCT olej je jediný tuk, ktorý sa využíva aj pre ľudí, s poruchou trávenia tukov, ale to konzultujte s vašim lekárom, i keď sa obávam, že len málo z nich bude tak inovatívnych.
 • Nedostatok vitamínov a minerálov prameniaci zo zlej výživy počas zvyšku dňa: Ak budete mať plnohodnotný obed a večeru podľa nami odporúčanej výživy, ktorej hlavný objem tvorí zelenina v kombinácii so zdravými tukmi a kvalitným proteínom, tak ste bez problémov. Ak bude však na obed bageta alebo len cestoviny a na večeru pizza s pivom, tak vám nikto dlhodobo nemôže garantovať vitamínový a minerálový dostatok.
 • Nesprávna príprava a kombinácia kávy so sacharidmi, cukrom alebo nevhodným jedlom: Prosto ak chcete benefitovať z tukov a získať želané efekty, tak nemôže byť v káve viac ako 10% sacharidového prvku. Takto je 10-15 g horkej čokolády nad 80%, alebo 1 dcl plnotučného mlieka v pohode. Ale ak budete dávať do kávy cukor alebo ju kombinovať so zákuskami a sladkosťami tak je to „fail“.
 • Prehnané dávky a extrémizmus: Tak ako pri všetkom, aj tu platí, že dávka je jed! Preto 1-2 tukové kávy denne naozaj stačia. Preto viac ako 50g masla je naozaj veľa a rovnako viac ako 20ml MCT vás môže riadne prehnať. Ideálne jedna ráno a keď druhá, tak poobede namiesto olovrantu, ak vám treba pracovať, alebo trénujete v zmysle low/carb.

Odporúčaná aplikácia, časovanie a vhodné kombinácie

Čo funguje mne, nemusí presne rovnako vám, no ak ste sa niekedy zaoberali štatistikou tak viete, že väčšinou sa potvrdí slávne Paretovo pravidlo 80/20. V súčasnoti už nájdete viac ako 100 000  ľudí, ktorí správne zaradili kávu s maslom a MCT do jedálnička a skutočne dosiahli posun k svojim cieľom. (chudnutie, redukcia hladu, zlepšenie IS, lepší fokus, posilnenie schopnosti tela siahať na tuky, atď. )

 

Hlavne si treba uvedomiť, že tu nejde o žiadny zázrak kávy s hubou reishi, či „skvelú“ zelenú kávu, ktorá mimochodom chutí ako prepraté ponožky a keď chcete, tak vám za pár eur pošlem aj celé kilá. Power Coffee, teda tukovú kávu treba chápať ako skvelý biohack, urýchľovač, zdravý stimulant či vylepšovák, ktorý si treba správne zaradiť do komplexnej výživy podľa vašich individuálnych potrieb a cieľov. Otestujte si tak poctivo prípravený originál recept, nekombinujte s tým, čo nemáte a sami sa presvedčte, či vám lepšie sadne kapučíno s croissantom a ovocím, „ranné maslovo-kokosové“ latte alebo len čistá čierná káva.
Konkrétny protokol možnej aplikácie:

 • 6,00 – 8,00, raňajky: pohár vody a následne Power Coffee (15g masla / Ghee, 15ml MCT oleja, podľa chuti cejlónska škorica / kakao  /pravá vanilka ).
 • 10:00-11:00, desiata : len ak cítite hlad, čo asi budete, ak nie ste keto človek. Dajte si smoothie, syr, vajcia, proteín, zeleninu, mandle atď. Vyhnite sa rýchlym sacharidom, pečivu a cukru. Z ovocia bobule alebo jablká.
 • 12:30-14.00, obed: ideálne niečo ako delená strava, nemusí byť, len šalát, ale kombinácia zeleniny, mäsa /ryby /syra a nezabudnite na olivový olej alebo olivy, semiačka, aby ste boli sýti a dobre vám trávilo. Ideál sú vývary a nezahustené polievky na maslovom, bravčovom alebo olivovom základe.
 • 16:00-17:30, olovrant podľa času tréningu: ak ste hladní, tu môže ísť druhá Power Coffee. Ak extra nie, len potrebujete niečo pre nakopnutie, tak odporúčame čistú kávu len s  MCT 15ml. Mandle a kúsky kvalitnej horkej čokolády sú tiež ok.
 • 19:00-21:00, večera: u mňa je večera najsilnejšie a najdôležitejšie jedlo dňa! Slúži na regeneráciu buniek počas celej noci a celkovo aj na vychutnanie dobrého jedla s časom na trávenie v kruhu rodiny. Ak nejdem večer ešte ťukať do počítača, tak obľubujem dobré vína a to najmä červené Chile, Spain, Argentina, Italy, Australia.
  Ideálne bude kompletné jedlo ako na obed s tým, že kľudne si dajte vybrané dobré sacharidy ako zemiaky, ryža, at. Napríklad jedno z mojich top jedál sú pečené zemiaky v šupke s bryndzou a praženou slaninou a cibuľou. Trošku cesnaku pre chuť kto chce a hlavne pohár žinčice alebo kefíru. Úplná pecka a ani s haluškami sa netreba babrať.

Toto je môj výkonnostný mód počas týždňa, pričom cez víkend si kľudne dám seriózne raňajky a niekedy aj „sladké“ v zmysle domácich muffinov či raňajkovej kaše a k tomu kapučíno, alebo pure filter black. Hlavne pred náročnejším MTB bikom či inými športovými aktivitami a celkovo aj pre zmenu. Tak môžete vidieť, že tu reálne nejde o žiaden extrém, ale o šikovnú aplikáciu poznatkov zo sveta výživy, ktoré aj vám môžu poslúžiť pre zlepšenie vašej životosprávy a celkového výkonu.
Verím, že ste v článku našli odpovede na možné nejasnosti.  Otvorene vás vyzývam pre formuláciu vašich otázok či konštruktívnej kritiky, tak aby sme sa porozumeli a spoločne sa posunuli a obohatili. Veď prečo sa neinšpirovať a nespustiť hneď vlastné experimenty pre iný prístup k životu, kde sa priemer neakceptuje.
Na záver mi nedá, aby som vás nepodpichol slávnym výrokom Marka Twaina, ktorý vo mne po každej šálke kávy s maslom hneď rezonuje:

“Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect.”
– Mark Twain.

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

Power informácie do vašej schránky

Odoberajte Power newsletter a získajte -7% na prvý nákup