Čo pripraviť deťom na desiatu alebo olovrant?

 • čítanie na 20 min.

Čo pripraviť deťom na desiatu alebo olovrant?

V čom je hlavný výživový problém rastúcej obezity nastupujúcich generácií? Vedeli ste, že oslabená imunita môže priamo súvisieť so stravovacími návykmi detí?  Čo ak by sa dalo zmenou cereálneho prístupu zlepšiť pozornosť a motiváciu pre efektívnejšie učenie? Sú teda chlebové desiaty správnym riešením alebo by sa to dalo aj inak?

Životospráva dieťaťa má priamy vplyv na jeho nálady, pozornosť a schopnosť učenia

Problém asi každej správnej matky či otca, čo dať deťom na desiatu a uistiť sa tým, že je to zdravé a zabezpečujeme pre nich optimálnu výživu nielen pre zdravie, ale aj výkon. Opäť by som zdôraznil fakt toho, že by nám nemalo ísť len o to, aby dieťa nebolo tlsté. Oveľa dôležitejšie je podľa mňa zamyslieť sa nad tým, ako pre neho zabezpečiť komplexnú efektívnu výživu, vďaka ktorej podporíme v prvom rade mozog a zabezpečíme správnu hormonálnu odozvu.

Rodičia = najväčší problém výživy detí?

Určite ste už čítali veľa článkov o zmene stravovacích návykov detí a riešení lepšej stravy na školách. Mnoho rodičov sa zaujíma, čo dieťa v škole dostane a spustili sa aj rôzne iniciatívy, pričom osobne poznám niekoľko svetlých príkladov dosť výrazného zlepšenia.

Na druhej strane je  stále väčšina škôl a zariadení, kde sa jedlo vo veľkej miere ešte nerieši, a tak sa rodič snaží maximalizovať dobré veci kvalitnými raňajkami, desiatou či olovrantom. Avšak ako sa tak rozprávam s ľuďmi a sledujem ich návyky a presvedčenia, tak zisťujem, že aj napriek snahe ostáva veľa dôležitých vecí nedotiahnutých . V prvom rade sami rodičia nemajú jasne definované kritériá efektívnej životosprávy! Pýtam sa, ako chceme, aby deti frčali na 100%, prosperovali a rozvíjali sa fyzicky i mentálne, keď sami rodičia nejdú svojim ratolestiam príkladom? Aj najnovší výskum potvrdzuje, že neurón zrkadlenia a imitácie je jedným z najsilnejších prvkov, a tak budete asi len ťažko presviedčať dieťa na raňajšie avokádo či vajíčko, keď si k nemu nesadnete a sami do seba hodíte len nejakú kávu, cereálie či biele rozmrazené a dopečené supermarketové pečivo.
Preto by som chcel vyzvať rodičov, že odporúčania, ktoré tu spíšem neplatia len pre deti, ale aj pre nich samotných. Ak chcete, aby bolo vaše dieťa zdravé, plné energie a úspešné, tak potrebuje byť zdravá a úspešná aj celá rodina. V rodine sa totiž budujú prvé návyky, uvedomelosť a presvedčenia pre budúci úspech a samostatnosť.

Časy sa zmenili, využime nové informácie vo svoj prospech

Prosím zbavme sa už alibizmu – my sme boli vychovávaní po starom,  nikto stravu extra neriešil a prežili sme to. Keď sa totiž na problém pozriem aj s mojimi rodičmi a spätne rekapitulujeme, tak  si musíme uznať, že niekedy sme na Slovensku vôbec nemali také znalosti a informácie ako teraz. Žili sme postsocialistické časy otvorenia trhu, prílevu mnohých zahraničných produktov a v nevedomosti si mysleli, že práve tieto novodobé a skvelo marketované “zdravé” novinky sú pre nás to najlepšie. Neskutočne mi je ľúto tých xxx prípadov, kedy som bral ako normálne byť  v škole unavený a niekedy kvôli hladu polovicu hodiny ani nevnímať. Môj mozog si už len odrátaval minúty do prestávky, kedy dostane svoju sacharidovú dávku a ja budem zase na hodinku šťastný a nabitý brutal energiou, že ani neobsedím. Pamätám si, ako som si s hrdosťou dával na desiatu či raňajky rôzne skvelé pražené cereálie, propagované jogurtíky a na desiatu si bral cereálne keksíčky alebo v školskom bufete kupovali “cool” bagety s margarínom, napichanou šunkou a náznakom zeleniny. Bohužiaľ, ako som si tak robil “reality check”, tak ešte stále je väčšina Slovenska a študentov stredných a vysokých škôl závislá na takejto “supervýživnej” a “coolovej” fast food strave. Veď nasleduj inštinkt, počúvaj smäd a daj si cukrový Sprite, stále funguje. Alebo ako vidíme na snímke, tak dobre fungujú aj ovocné šťavy, ľadové čaje, ktoré sú akože bez prídavkov cukru, škoda len, že koncentrovanú fruktózu a umelé sladidlá nikto nerieši.

Prečo teda nezmeniť prístup a nevyužiť nové znalosti v náš prospech? Veď ak sa sústredíme na hodnotné potraviny a ich správnu kombináciu,  vieme v súčasnosti  zabezpečiť naozaj chutné a výživné občerstvenie, a to nielen pre naše deti.

Pozor! Efektívna životospráva dieťaťa a rodiny si vyžaduje investície

Dobre vieme, že úspech nie je zadarmo. Nemám tu však na mysli peniaze a ani úspech v zmysle nejakého pomyselného majetku. Pod investíciou myslím hlavne investíciu do nadobudnutia znalostí a vytvorenia systému efektívnej životosprávy rodiny 21.storočia.  Všetci by sme totiž chceli jasný návod, ale zo skúseností vám poviem, že podľa mňa tadiaľto cesta nevedie. Kým totiž nezmeníme prístup a nezačneme uvedomelo poznávať súvislosti vplyvu životosprávy na náš výkon, zdravie a emócie, tak budeme stále len tak kĺzať po povrchu a rozhodí nás každý nový mediálny šplech ako naposledy, keď mi ľudia písali –  v Novom čase pre ženy vyšlo –  kokosový olej je zlý… Pritom samotný článok mal len schválne vybratý atraktívny nadpis a jeho obsah bol viac menej prázdny. Aj preto sú moje články dlhšie a komplexnejšie, pretože ak sa chcem vyjadriť k téme, tak považujem za dôležité poukázať na hlbšie súvislosti, a hlavne vás samotných len inšpirovať ku kritickému systémovému mysleniu, tak aby ste si boli schopní sami postupne vyskladať a vyladiť vašu personalizovanú a efektívnu životosprávu.

Upozorňujem vás však, že ak nie ste ochotní investovať do nasledujúcich bodov, nebude to asi fungovať.

1. Čas a energia do štúdia: Prieskum, selekcia informácií, kritické myslenie a možno aj experimentovanie v zmysle pokus / omyl.
2. Adekvátna investícia do nákupu kvalitných ingrediencií: Pomyselných viac eur do nákupu kvalitných ingrediencií, ktoré sa vrátia v prevencii chorôb. Nič šialené, ale rožky a kaizerky za pár centov,  najlacnejšia šunka, párky či črievkové syry sa nás naozaj netýkajú. Veď asi vnímate, že niektoré potraviny sa na Slovensku musia produkovať na hranici výrobných nákladov. Je toto naozaj udržateľné a ktorému systému chcete prispievať k rastu? (komercia alebo poctivosť?)
3. Osobný záujem stať sa vzorom: Ako som už uviedol, ak dieťa vidí, že zvyšok rodiny funguje inak, tak prečo by malo ono robiť iné veci.

Konkrétne inšpirácie pre výživnejšie desiaty

Vyberám vám tu tri možné alternatívy, pričom možností je stále viac a ja budem len rád, ak sa v komentoch objavia aj vaše skúsenosti a nápady – čo vám doma funguje. Opäť len zdôrazním základné pravidlo číslo jedna pre zdravie rodiny:

Chémia, cukor, prímesi, zlé tuky a veľa lepku spôsobujú seriózne problémy!

Na kvalite ingrediencií a potravín naozaj záleží, aj keď sa to v krátkodobom horizonte nemusí zdať! Ešte pred inšpiráciou čo áno, uvádzam radšej, že čo nie.
Zabité a problematické potraviny, ktorým sa prosím vyhnime:

 • Sladké nápoje, ale aj kupované ovocné šťavy a džúsy (možnosťou sú čerstvo odšťavené a riedené šťavy a smoothies)
 • Cereálie, kupované musli tyčinky, keksíky a podobné srandičky
 • Kaizerky, rožky a šmejďácke predpekané pečivo
 • Nekvalitné syry, nátierky, paštéty, črievka
 • Tyčinky, krekry, chrumky
 • Sladkosti, lízatka a cukríky, brumíky, pinguiny a nesquiky
 • Sladené mlieka, akože jogurtové nápoje
 • Kľudne doplňte ďalšie blbosti s ktorými máte skúsenosti

1. Desiatová klasika

Začnime pekne od klasickej chlebovej či pečivovej desiaty, ktorá je asi najčastejšou voľbou. Pri tejto alternatíve, by som zdôraznil hlavne potrebu výberu kvalitného pečiva. Pozor, nejde tu o žiadne super tmavé, 9-zrnné a iné fit chleby. Oveľa dôležitejšia je kvalita a druh múky a potom proces výroby. V tomto zmysle sa orientujeme ideálne na pečivo z kvalitnej špaldovej alebo múky tvrdej pšenice, ktoré obsahujú balastné látky a neprešli spracovaním, kde sa z nich stali prázdne kalórie.
Druhou dôležitou vecou je pravý kvások, ktorý bol v súčasnosti nahradený termogenizovaných droždím pre rýchlokvasenie. Pravý kvások totiž rozkladá veľkú časť lepku a pečivo sa tak stáva oveľa lepšie stráviteľnejšie a hlavne menej náročné pre imunitný systém. Okrem toho kvások tvorí zmes prospešných baktérii a kvasieniek, ktoré prispievajú k zdravej črevnej flóre. Vedeli ste, že v črevách sídli viac ako 80% imunitného systéme? Práve kvások je jednou z možností ako podporiť imunitu svojej rodiny.
K pečivu je optimálne pridať zdravé tuky a zeleninu, a tak prosím zabudnime na margaríny a rôzne kupované nátierky, šunky, salámky, či bežné paštéty.

Možnosti, ktoré by som odporúčal:

 • Poctivé kravské BIO maslo,
 • Bryndza, kozí / ovčí mäkký syr,
 • Avokádo, recept na nátierku tu.
 • Orechové maslá (mandľové, lieskovcové, kešu)
 • Vlastné domáce nátierky (tvarohová, vajíčková, škvarková)
 • A dokonca aj poctivé domáce paštéty (divina, hus, kačka, pečeň)
 • Sušené salámy a šunky bez konzervantov (väčšinou Italia, Španielsko štýl, ale aj u nás sa už nájde)
 • Čerstvá zelenina: šalát, paradajka, uhorka, paprika

2. Vlastné jogurtíky/mliečne desiaty

Ak deti nechcú extra desiatovať a majú seriózne raňajky napríklad vo forme praženice, tak ich netreba nasilu tlačiť do desiaty. Efektívne môže byť pripraviť im kvalitný jogurtový či kefírový shake a ochutiť bobuľovitým ovocím a kvalitným kakaom, čokoládou, škoricou, či vanilkou. Takto ráno pripravíte super power shake a desiata je vybavená. Ako extra bonus môžete pridať chia semiačka, alebo pár posekaných orechov a zhustiť shake do lahodného pudingu.

 Možnosti, ktoré by som odporúčal:

 • Kefír + černice / čučoriedky / jahody + vanilka
 • Grécky jogurt + ríbezle + škorica
 • Žinčica/ kefír / kvalitné acidko  + banán + kakao
 • Grécky / smotanový jogurt / kyslá smotana + med + škorica
 • Kokosové / mandľové mlieko + mandľové maslo + vanilka + med
 • Banán + kakao + mandľové maslo + kokosový olej (puding)

3.   Iné domáce záležitosti

Poslednou možnosťou je príprava vašich vlastných slaných či sladkých koláčov, muffinov, cookies alebo tyčiniek, ktorých zloženie máte pod kontrolou a zabezpečíte tak hodnotnú a šikovnú desiatu, ktorá bude praktická. Tu však zdôrazňujem, že ak chcete čo najlepšie zvýšiť vlastnú produktivitu, či produktivitu a nálady vášho dieťaťa, tak čím menej múky a rýchlych cukrových sacharidov, tým lepšie. Možno sa to zdá časovo veľmi náročné, ale ak 2-krát za týždeň večer zbúchate hrnčekovú metódu alebo „all into the miska“ cookies, tak máte vybavené.
V rámci prípravy domácich tyčiniek sa opierame najmä o kombináciu orechov (orechových masiel), dobrých tukov ako kokosový olej, maslo a lepiacich materiálov ako med, datle a figy. Dochucujeme klasickou zázračnou trojkou škorica, kakao a vanilka.

Možnosti, ktoré by som odporúčal:

 • Muffiny na sladko aj na slano z bezlepkových múk
 • Bublaniny s čerstvým ovocím
 • Cookies robené doma, bez lepku
 • Domáce RAW orechovo – datlové tyčinky / guličky

Zrazu máme toľko možností…

Ako vidíte, možností je neúrekom od najjednoduchšieho chleba s maslom a paradajkou až po zložitejšie a časovo náročnejšie koláčiky. Každopádne však vždy pôjde v prvom rade o vašu aplikáciu a schopnosť zabezpečenia kvalitných ingrediencií. Z môjho pohľadu som si tak sám vytvoril efektívny nákupný košík prvotných a hodnotných potravín z ktorých si viem veľmi efektívne vždy vyskladať svoje jedlá.

Na záver by som ešte zdôraznil, že aj keď sa vám zo začiatku bude zdať, že za váš nákup míňate viac peňazí ako ste boli zvyknutí, skúste sa  zmerať na efektivitu napríklad z pohľadu celého týždňa. Ja som tak zistil, že investujem viac do poriadneho nákupu a vráti sa mi to v efektivite prípravy a pocitoch energie počas celého týždňa. Vôbec pri tom nemusí ísť o rozhadzovanie peňazí, pretože kvalitné potraviny vás naozaj zasýtia a ušetríte na rôznych sladkostiach a cereálnych blbostičkách. Navyše tie najzákladnejšie sýte potraviny ako kváskový chlieb, maslo, vajcia, zelenina, či kvalitné syry sa už čím ďalej tým jednoduchšie dajú zohnať od farmárov v okolí, alebo prostredníctvom rôznych donáškových služieb.
Takto verím, že spoločne ako konzumenti budeme robiť rozhodnutie v prospech lepšieho „švajčiarskeho systému“, kedy my sami musíme ochotne rozhodnúť o tom čo a kde nakupujeme a hlavne si uvedomiť, že výroba kvalitnej potraviny stojí viac ako supermarketové akciovky. To akým smerom sa to bude na Slovensku vyvíjať, totiž záleží len a len od nás a našich každodenných rozhodnutí. Prečo by sme tu nemohli mať uvedomelú spoločnosť ako Dáni, Švédi, Nóri, Švajčiari či Rakúšania, ktorým tak závidíme kvalitu potravín?

 

 

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

Power informácie do vašej schránky

Odoberajte Power newsletter a získajte -7% na prvý nákup