Kurkuma a vylepšené 2 recepty pre výživu mozgu

Kurkuma a vylepšené 2 recepty pre výživu mozgu

Užitočnosť a praktické použitie jedného z najprospešnejších korení indického pôvodu. Zamyslenie sa nad novým prístupom k výžive mozgu a vyladené praktické recepty pre každodenné rýchle použitie. Čítajte ďalej a vyskúšajte nový prístup k životospráve 21.storočia.

Zamyslime sa a zmeňme prístup z povrchnej orientácie sa na telo a chudnutie a sústreďme sa viac na životosprávu mozgu.

Z pozorovania sledujem, že väčšina ľudí sa motá v bludnom kruhu chudnutia a priemernej životosprávy, ktorá bude podľa mňa v budúcnosti výrazným faktorom odlišnosti úspešných ľudí od neúspešných. V podstate, ak sa zamyslíme, tak je to aj teraz! Pokiaľ má človek správne nastavené svoje vlastné kritériá úspechu, tak by ho malo primárne zaujímať silné zdravie, fungujúci mozog a vysoká životná energia. Bohužiaľ, ako vidíme podľa dát a štatík, tak asi tie hodnoty nemáme až tak dobre nastavené, keďže väčšina ľudí zápasí s únavou, depresiami, chorobami, nadváhou a rôznymi ďalšími psychologickými problémami napriek tomu, že žijeme v dobe, v ktorej máme k dispozícii najviac hojnosti a najlepšie poznatky o ľudskom tele a mysli, aké sme kedy mali.

Kde vidím priestor pre vystúpenie z bludného kruhu?

Vykašľať sa na nejaké trápne chudnutie a zamerať sa na životosprávu mozgu a tréning mysle. Áno, všetko to začína v hlave, ale tu si treba tiež uvedomiť, že fyziológiu neoklameme a treba zladiť našu vieru v pozitívne myslenie s novým poznatkami a dátami, ktoré jasne ukazujú, že aj pri chudnutí treba najprv riešiť mozog.
Rozmýšľajme spolu a položme si tieto kritické otázky:

– Kde a prečo vznikajú chute na sladké potraviny, junk street food a rôzne nevhodné nápoje?
– Prečo, aj keď som spal 8 hodín, tak som nejaký rozbitý a nič sa mi nechce?
– Prečo je moja motivácia ako húsenková dráha, že nachvíľu lietam, ale keď treba niečo reálne spraviť tak zlyhávam ?
– Prečo „do pana ci pana“ nechudnem, aj keď mám napočítaný kalorický deficit a mäsa a iných „zabijáckých“ živočíšnych produktov som sa už mesiac ani nedotkol?

Nie som doktor, nemám perfektný a zázračný návod na zdravie, ale jedno si trúfam povedať. Mozog na prvom mieste!

Problém je, že väčšina ľudí sa vedome vôbec nezamýšľa nad tým, že by mohli existovať špecifické protokoly, ktoré si človek vyberá podľa svojich cieľov, individuálnych vyladení a potrieb. Je dosť podstatný rozdiel v cieli zdravého budovania svalovej hmoty voči cieľu chudnutia a opravy inzulínovej citlivosti, aj keď sa, samozrejme, v niečom prelínajú a pri chudnutí nemôžeme svaly zanedbať.
Najnovšie som už dokonca zachytil, že dokonca už aj poctivé vajcia sú zlé, lebo nejaké štúdie opäť prihriali polievočku prívržencom vegánskeho náboženstva a ukázali nejaké nesignifikantné dáta vplyvu na cholesterol, ktorým relevancii bežný človek aj tak vôbec nerozumie…
A tak, či si dáte vajcia, alebo nie, tak to je len na vašom rozhodnutí, čomu naozaj uveríte. Nebojte sa však skúšať nové poznatky a kriticky hľadať súvislosti vplyvu životosprávy na váš mozog:

 • Ste sýty a viete sa v pohode sústrediť?
 • Trávi vám dobre a máte drive a motiváciu?
 • Ako sa vám tvorí a rozmýšľa?
 • Ide to ako po masle, alebo potrebujete stále nejaký cukor, kofeín, či iné stimulanty?

Ak vás zaujíma téma SILNEJ HLAVY, alebo po anglicky HEAD STRONG, tak odporúčam túto knihu, ktorá vám rozšíri obzory.

V knihe nájdete aj kompletnú kapitolu o základných, ale aj pokročilých doplnkoch výživy, ktoré naozaj fungujú.  V základe ide najmä o tieto suplementy – Omega 3 mastné kyseliny, Magnézium, Vitamín D3 a správne zvolené B vitamíny. Pokročilejšími záležitosťami a v adekvátnej dávke skvelými stimulantami sú kvalitný MCT olej, káva, čaj, kakao a ich kombinácie so zdravými tukmi.

Kurkuma a 2 praktické recepty

Kurkuma je indické korenie známe najmä pre svoju výraznú žltú farbu, ale samozrejme aj pre výnimočný vplyv na zdravie, ktorý pozná čínska medicína už po stáročia. Zároveň jej úžitok potvdrzuje aj moderná veda . Čím ďalej tým viac štúdií a testovanie inovatívnych doplnkov výživy s koncentovanou dávkou kurkumy a špecifickými enzýmami tiež potvrdzuje, že do kvalitnej a aktívnej dávky kurkumy sa oplatí investovať.
Z môjho pohľadu sa orientujem najviac na výživu mozgu, ktorá je výrazne závislá od „druhého mozgu“ a teda mikrobiómu a procesov trávenia. Profesionálne to môžeme nazvať GUT BRAIN AXIS. Kto má rád študie, tak môže študovať, ale pre väčšinu z nás je lepšie asi priamo prakticky otestovať a vyhodnotiť si, či nám kurkuma robí dobre.

Kurkumovo-kokosové guľôčky na raňajky, či snacking

Prvým receptom sú moje obľúbené nepečené a rýchle guľočky, kde využívam POWER mandľové maslo.  Guľôčky, aby vyhovovali skoro každému, sú bez lepku, laktózy a sladené iba prírodnými sladidlami. Základom receptu je korenie kurkuma, kvalitný med, kokos, mandľové maslo, trochu morskej soli, škorice či zázvoru.  Aké ingrediencie si zvolíte navyše, je len na vašich preferenciách.

Ingrediencie:

Čas prípravy: 10-15 minút
Počet porcií: 12

 • 3 ČL mletej kurkumy
 •  2 PL surového medu, môžete nahradiť aj javorovým sirupom
 • 3 PL mandľového masla 
 • 90 g struhaného kokosu
 •  1 ČL mletého zázvoru
 •  1 ČL cejlónskej škorice  štipka morskej soli

Postup:

 1. Zmiešajte všetky ingrediencie v miske, kým zmes nemá konzistenciu podobnú hustej a tvarovateľnej hmoty plastelíny.
 2. Pomocou lyžice alebo rúk formujte malé guľôčky a uložte ich na tácku.
 3. Potom ich dajte do chladničky stuhnúť na minimálne dve hodiny. Pochúťka je hotová a vybrať si ju z chladničky môžete vždy, keď dostanete chuť na sladké.

Extra tipy:

 • Gurmáni môžu voliteľne pridať aj  štipku čili a čierne korenie
 • Športovci a aktívni ľudia zase 2 PL natural kolagénu a 1 PL MCT oleja pre zvýšenie výživovej hodnoty, podporu regenerácie a mozgovej aktivity.

Kurkuma latte s kolagénom pre extra výživu tkanív a pokožky

Druhým receptom je svojim spôsobom efektívny a výžvivovo nízkosacharidový smoothie s kolagénom a MCT olejom. Tento recept možno niekde nájdete aj pod názvom zlaté mlieko. My si do zloženia dáme kokosové husté mlieko aj pre extra obsah ľahko stráviteľných mct tukov, ktoré sú výbornou energiou pre mozog. Kto má však dobrý zdroj kvalitného BIO mlieka, alebo žinčice a laktóza, či kazeín mu nerobí problém, tak to môže vyskúšať aj v tejto kombinácii. S kurkumou to neprežente, lebo je výrazná a aromatická a môže zmeniť chuť nápoja na mierne horkejšiu.

Ingrediencie:

 • 1 pohár kokosového hustého mlieka (kurkuma je rozpustná v tukoch a lepšie sa absorbuje do tela s tukmi)
 • 1 ČL kurkumy
 • 1/2 ČL mletej škorice
 • 1/4 ČL mletého zázvoru
 • 1- 2 ČL medu, alebo kokosového cukru
 • 1 ČL pravej vanilky
 • 1 PL Power Collagen 
 • 1 PL MCT olej
 • štipka himalájskej soli a mletého čierneho korenia

Postup:

 • Zmixujte prísady v shakeri, či mixéri. Ja osobne používam ručný mixér.
 • Ak chcete teplý variant, tak ohrejte na nízkej teplote na vami požadovanú teplotu (osobne mám rád horúce).
 • Ak chcete studené, tak pridajte kocky ľadu.

Túto funkčnú dobrotu si môžete od januára vychutnať aj Powerlogy Space&Coffee na Patrónke, budova WESTEND, Lamačská cesta 3/A. Tešíme sa na vás!

Čo vy na to? Ako doma najradšej využívate kurkumu? Vyskúšali by ste môj recept na Kurkuma latte?

EAT SMART –  FEEL GREAT pre silný a zdravý mozog.

Komentáre1

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

SUPER, padlo na to celé maslo, jedna dvanástka bola málo :) , nestihlo sa ochladiť :) a vychutnané a zjedené

Power informácie do vašej schránky

Odoberajte Power newsletter a získajte -7% na prvý nákup