FAQ

Najčastejšie kladené otázky ohľadom kávy, kokosových olejov, príslušenstva, nákupu a iné…

Ak tu nenájdete odpovede na vaše otázky a nejasnosti, radi vám pomôžeme na info@powerlogy.com.

Všeobecné

 • V čom je Power Coffee iná ako bežné, komerčné alebo talianske kávy?

  Bežné, alebo inak povedané, komerčné kávy sú iný svet v porovnaní s Power Coffee. My sa totiž radíme do sveta výberovej kávy, ktorá reprezentuje len 10-15% kávového trhu. Takto vyberáme do našich zmesí len kávu, ktorá získa viac ako 80 bodov zo 100 pri degustáciách a neceňovaní odborníkmi – someliérmi v pestoveteľských krajinách po sezónnych zberoch. Aj keď výnimka potvrdzuje pravidlo, tak väčšina bežne konzumovaných káv patrí do množiny priemerných komerčných káv a nájdeme v nich viacero defektov a nedostatkov.

 • Nie je káva kyslá a agresívna na žalúdok?

  Power Coffee je vyrábaná novým prístupom pomalého praženia, vďaka ktorému dokážeme lepšie rozložiť kyseliny a získať tak plný potenciál chuti, praženia a samotného zrna. Na druhej strane Power Coffee nie je tmavo pražená ako väčšina komerčných káv, ktoré sa takto snažia zakryť defekty. Ak totiž kávu prepražíte, tak nie len že začínajú vznikať akrylamidy a toxíny, ale navyše dochádza k oxidácii olejov, ktoré vychádzajú na povrch. To môžete vidieť na mastných, tmavo pražených zrnách, ktoré vás síce na nejaký čas povzbudia, neskôr však telo začne bojovať s toxicitou a pocit energie vám veľmi rýchlo vyprchá. Takže z nášho pohľadu, ani kyslá, ani horká, ale bezchybne pražená káva, na ktorú sa môžete spoľahnúť.

 • Je pravda, že káva zakysľuje? Existuje zásaditá káva?

  Celá teória prekyslenia je podľa nás trochu nevhodne komunikovaná v médiách. Telo je totiž ako batéria a niektoré časti sú +++ povedzme kyslé, iné sú — zásadité. Napríklad, konkrétne žalúdok má mať viac kyslé prostredie pre optimálne trávenie… Bezchybná káva však neprekysľuje. Jej Ph záleží od použitej vody, pričom optimálne sa pre chuť a kvalitu odporúča neutrálne Ph. Dôležitejšie je eliminovať v káve toxicitu z akrylamidov, plesní, mykotoxínov a rôznych prímesí. Pri dodržiavaní nami odporúčanej cesty optimalizovania životosprávy vám vieme garantovať, že vás 2-4 správne pripravené šálky kávy denne určite neprekyslia.

 • Ako je to s krvným tlakom a prečo sa mi po káve extrémne rozbúši srdce?

  Z viacerých aktuálnych meta štúdií vieme, že káva krvný tlak z dlhodobého hľadiska nezvyšuje. Ak nie ste zvyknutí piť kávu, tak samozrejme pri adaptačnej fáze pocítite trošku zrýchlený tep, avšak nič extrémne. Problém vysokého krvného tlaku tkvie oveľa viac v strese a celkovom životnom štýle a napríklad príliš vysokej hladine stresového hormónu kortizol. Aj preto, ak ste extrémne vystresovaní, tak vám neradíme dopovať sa viac ako 2 kávami denne. A čo sa týka búšenia srdca, tak pôjde veľmi pravdepodobne o nekvalitnú, toxickú kávu, keďže na každú potravinu, ktorá vášmu telu nesedí reaguje ako prvé práve srdce. Posledná možnosť je individuálna extra sensitivita na kofeín, tu však už musíte sami prísť na to, koľko kávy a v akých kombináciách zvládate. Napríklad mlieko spomaľuje účinok kofeínu aj o 40%.

 • Ktorá z vašich káv je najsilnejšia a najintenzívnejšia?

  Jednoznačne náš best-seller – Organic Espresso, pretože je v ňom ako jedinom nakombinovaná kvalitná robusta z Indie (10%) a zároveň je pražené tak, aby ste z neho získali čo najintenzívnejši zážitok. Organic Espresso tak má vyšši obsah kofeínu ako napríklad Smooth Arabika, ktorá je jeho pravým opakom, vyznačujúcim sa jemnosťou a krátkou dochuťou. Tieto kávy navyše dopĺňa Specialty séria, v ktorej vždy nájdete sezónnu plantážnu kávu unikátneho charakteru a limitovanej produkcie. Aj preto je jej cena vyššia a keďže ide o jednodruhovú kávu, tak aj charakter a chuť sú špecifické.

 • Je pravda, že mliekom a cukrom zabijeme kávu?

  Podľa nás nie, pretože sme toho názoru, že každý si má vychutnávať kávu ako mu najviac sedí. Určite sme však proti sladeniu cukrom a aj preto odporúčame oveľa prospešnejšiu kombináciu kávy so zdravými tukmi, ako s metabolickým bielym zabijakom v podobe cukru. Samozrejme dávka je jed, ale keď si doprajete 5g trstinového cukru do vašej kávy, tak to bude celkom v pohode.

  V rámci kombinácie kávy s mliekom záleží na kvalite mlieka, prípravy a to, či vám škodí – závisí od vašej laktózovej tolerancie. Aj preto máme dobré skúsenosti s kokosovým, mandľovým, alebo ryžovým mliekom, ktoré môžu byť veľmi dobrými alternatívami do vašeho Latte.

  Čo sa týka antioxidantov, tak je pravdou, že proteíny v mlieku viažu ich istú časť a tak stratíte nejakých 20-30% plného potenciálu. V rámci vstrebateľnosti kofeínu ho však zase spomalíte, čo oceňujú najmä ženy. Preto nemáme problém odporúčať aj poriadnu viedenskú kávu s pravou šľahačkou, ktorá keď nebude sladená, tak môže byť úplne bez výčitiek.

 • Ktorá z vašich 3 káv je najlepšia?

  Toto je asi najčastejšia otázka, na ktorú je však len jedna odpoveď. A teda, že pre nás každá a pre vás tá, ktorá vám najviac zachutí. Chuť je totiž dosť subjektívnou vlastnosťou, no čo je dôležité je kvalita, bezchybnosť a aj fakt, že generálne pre 90 % ľudí nie sú naše kávy ani príliš horké, ani kyslé. Skrátka vyvážené a plné svojej charakeristickej chuti.

  Tu sa stretávame častokrát s faktom, že ľudia, ktorí doteraz pili komerčné kávy, či instanty, sa niekedy zľaknú sily a intenzity. Treba si však uvedomiť, že tu máme dočinienia zo selekciou BIO kávy, ktorej biologický potenciál je naozaj vyšší ako u bežných káv.

 • Aké zrná a koľko Arabiky a Robusty máme v rôznych druhoch Power Coffee?

  Ako už bolo zodpovedané v otázkach o sile a intenzite, tak hlavné rozdiely medzi kávami Power Coffee sú najmä v ich chuťových odtieňoch a výslednej intenzite. Kým Organic Espresso je naším kráľom, tak Smooth Arabika je jasnou kráľovnou. Specialty Brazil, môžeme chápať ako korunného princa na parádnom koni, ktorý je zaujímavý práve svojím charakterom.

  Veríme, že sa takto lepšie zorientujete v rozdieloch, ktoré ale aj tak budú závisieť len a len na vašej schopnosti správnej prípravy a nájdenie si tej vašej chuti. V tomto je totiž káva ako víno…

  Zloženie je len zo 100% BIO arabík, jedine v Espresse nájdete štipku kvalitnej monzúnovej robusty.

  • Smooth Arabica: 50% Brazil, 30% Mexiko, 20% Ekvádor
  • Organic Espresso: 50% Peru, 40% Etiópia, 10% India (Robusta)
  • Specialty Brazil: 100% Fazenda Nosha Senhora, Minais Gerais, Brazil
 • Čo vlastne znamená, že káva je BIO, alebo organická?

  Organická káva je skór americké označenie pre Bio kávu. To však, že kávovníkove zrno má svoj „rodný list“ a certifikáciu ešte nemusí znamenať, že je top kvality. Totiž aj Bio káva potrebuje prejsť procesom spracovania a selekcie, ktorou sa kávy rozdelia do kategórii podľa počtu bodov, ktoré získajú na cuppingu.Pri Power Coffee tak vyberáme len kávy, ktoré získali viac ako 80 bodov a radia sa tak do kategórie výberových káv.

  Predstavte si to ako keď si porovnáte sladkú paradajku zo záhrady s jej lesklou verziou bez chute zo supermarketu.

  Vedeli ste, že pre certifikáciu, farma musí prejsť kontrolou a dokázať, že minimálne po dobu 3 rokov nepoužívali pesticídy a iné chemické látky (hnojivá, herbicídy a pod.). Zaujímavosťou je, že pojem organická káva zahŕňa aj ostatné činnosti, ktoré k pestovaniu kávy patria a hrajú veľmi dôležitú úlohu: recyklácia, kompostovanie, udržovanie kvality pôdy, ochrana životného prostredia, či kvalita zálievkovej vody. Farmár, ktorý takúto kávu pestuje je povinný disponovať plánom na rotáciu zberu tak, aby sa pôda nevyčerpávala.  Ak toto všetko farma dodrží, dostane certifikát a môže svoju kávu predávať ako „ORGANIC“. Takáto organická káva má oveľa intenzívnejšiu chuť a vyššiu biologickú hodnotu.

 • Čo znamená – na Slovensku a čerstvo pražená káva?

  Často dostávame otázky, či kávu vyrábame na Slovensku a či je čerstvá…Tu vás môžeme 100% uistiť, že kávu česrstvo pražíme v Seredi u jedného z najskúsenejších pražiarov minimálne v strednej Európe. Naša káva má vďaka dopytu vsokú obrátku a aj keď má trvanlivosť 2 roky, tak v podstate, pražíme dookola skoro každý týždeň.

 • Aká je trvanlivosť a dokedy je nejlepšie kávu spotrebovať, aby nestratila na hodnote a čerstvosti?

  Kávu neustále čerstvo pražíme pričom štandardne, trvanlivosť u každého balenia sú 2 roky. Takže myslíme, že si môžete vydýchnuť, i keď pravdou je, že najlepšie je vychutnať si čerstvú kávu, tak 1-6 týždňov od praženia. Uchovajte v obale v ktorom vám bola káva dodaná a skladujte len v izbovej teplote.

 • Ak nemám stroj môžem si pripraviť kávu na úrovni?

  Samozrejme. Z nášho pohľadu je to najmä Aeropress, vďaka ktorému dostanete veľmi veľa muziky za málo peňazí. Avšak, Power Coffee môžete  kľudne pripravovať aj v mokka kávovare správnym zalievaním, či prekvapkávaním. Alebo investujte do stroja s čerstvým mletím, čo už v súčasnosti nebýva vysoká položka. Pre kávičkárov v rodine, či firme sa oplatí.

  Čerstvé mletie je však veľmi dôležité a ak chcete z vašej kávy dostať 100%, tak nezabudnite na mlynček.

 • Máte len zrnkovú kávu, alebo aj mletú? Čo ak nemám mlynček?

  Kávu čerstvo pražíme a balíme do top sáčkov tak, aby sa k vám dostala čo najrýchlejšie a aby sa neznehodnotila. Ak chcete z vašej kávy dostať maximálny potenciál, tak musí byť čerstvo mletá. Vrelo teda odporúčame šikovný mlynček. Predstavte si totiž, že by sme vám nakrájali jablko a servírovali vám ho až na druhý deň…Bolo by zoxidované a bez šťavy. Šikovný mlynček nájdete v našej sekcii príslušenstva.

 • Akú má káva trvanlivosť a ako je najlepšie ju skladovať?

  Power Coffee je najlepšia približne 6-8 týždňov od praženia, avšak s trvanlivosťou až 2 roky. Kávu odporúčame skladovať v zip balení ako ste ju zakúpili, v komore, alebo kľudne pri izbovej teplote vašej kuchyne. Určite kávu nedávajte do chladničky, alebo do mrazničky. Aj keď sa vám zdá, že pekne vonia, tak z nej arómu práve vyťahujete.

 • Je možný aj osobný odber, alebo kde kúpim vašu kávu?

  Zoznam predajní a našich parnerov, ktorí predávajú niektoré naše produkty a kávu nájdete v sekcii tejto stránky. Odporúčame si s nimi kľudne zavolať. Zoznam predajní nájdete tu: https://powerlogy.com/predajne/

  Osobný odber vášho internetového nákupu je možné realizovať v Bratislave pod podmienkou platby prevodom na účet.

  Následne sa môžete minimálne 2 dni po zadaní objednávky, utorok a štvrtok zastaviť v komplexe Fresh market na Rožňavskej ulici v Bratislave v predajni „Dobré dobroty“ alebo „Paleo ako životný štýl“  v čase otváracích hodín predajne.

  V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na info@powerlogy.com alebo na čísle +421 948 922 107, kde vám radi poskytneme všetky infomácie.

 • Je hrúbka mletia kávy dôležitá? Ako správne pomlieť kávu?

  Power MokkaHrúbka, na ktorú by ste mali bôby pomlieť, závisí od spôsobu, ktorým kávu pripravujete.

  Na espresso sa melie káva jemnejšie ako piesok približne tak, aby sa tvorili zhluky.
  Na alternatívne spôsoby (Aeropress, French press, Mokka, Chemex) sa melie káva na hrubšie, no závisí od druhu a konkrétnej prípravy

  Pomôckou môže byť obrázok vpravo…

 • Môžu piť kávu tehotné a dojčiace ženy?

  Vzhľadom na naše výskumy a skúsenosti z praxe si dovolíme povedať, že áno. Avšak veľmi záleží od kvality kávy, jej množstva a individuálnej citlivosti na kofeín. Počas tehotenstva a v období dojčenia je treba s kávou narábať opatrne. Týka sa to najmä celkovej dennej dávky prijatého kofeínu. Tá ak sa prešvihne, tak sa môže dostať aj do pupočníkovej krvi alebo aj do materského mlieka.

  Avšak vieme, čo je veľká dávka a čo je v pohode? Vedeli ste, že espresso má len 60mg kofeínu a tak celková dávka 2 kávičiek 100 – 120mg kofeínu denne plodu, ale ani žene vôbec neškodí. Väčšinou však ženy prijímajú silnejšie dávky instantnej kávy, nekvalitnej a nesprávne pripravenej kávy ako napríklad veľké robustové „presso“, kde sa kofeín rapídne znásobuje, a to už vie byť problémom.

  Mamičkám teda odporúčame:

  • Vybrať si zdravú, kvalitnú zmes s nižším obsahom kofeínu. ARABICA BLEND alebo SPECIALTY BRAZIL
  • Pripravovať ju spôsobom, pri ktorom sa uvoľní menšie množstvo kofeínu. Ideálne je espresso, ristretto a nápoje na tejto báze ako capuccino a latte.
  • Neodporúčame tureckú kávu ani inú dlho extrahovanú.
  • Znížiť dennú dávku na 1 – 2 šálky zdravého espressa, capuccina, alebo latte

   

 • Kokosový olej do kávy? Dokonca aj poriadna lyžica masla? To naozaj?

  Áno, myslíme to úplne vážne a naozaj odporúčame vyskúšať. Prečítajte si náš detailný článok, kde nájdete viac informácií, ale v jednoduchosti ide o to, že vďaka kombinácii dobrých tukov získate super energiu pre váš mozog, zasýtenie a mentálny fokus, ktorý vám dokonca v mnohých prípadoch odstráni aj chute na sladké. Nehovoriac o tom, že ušetríte čas s prípravou raňajok, či predtréningového jedla.

 • Keď pridám kokosový olej a MCT tak sa mi tvoria olejové škvrny, čo s tým?

  Toto je jedna z najčastejšúch chýb s ktorými sa stretávame, keď príde reč na prípravu POWER COFFEE SPECIAL. Ide totiž o to, že maslo, kokosový olej, či MCT potrebujem vymixovať a rozšľahať a až tak zažijete skutočný pôžitok z chuti.

  Všetky možné problémy prípravy nájdete tu:

  http://www.powercoffee.sk/kniznica/10-najcastejsich-chyb-pripravy-power-coffee

   

 • Čo môžem očakávať keď si do životosprávy zavediem Powerlogy produkty?

  Našou víziou je vybrať pre vás top potraviny, ktoré vám aj v malom množsve prinesú veľa hodnoty.

  Nejde nám len o podporu fyzického výkonu pre športovcov, ale oveľa viac o zabezpečenie produktov, o ktoré sa môže oprieť každá domácnosť. Našou špecializáciou je zabezpečenie čo najlepšej výživy mozgu a odstránenie mentálnej hmly, či iných problémov spôsobených práve klesajúcou kvalitou jedla, množstvom chémie a cukru.

  Veríme totiž, že nadpriemerný výkon si vyžaduje aj nadpriemernú životosprávu, ktorá chutí …

  Našim cieľom je uľahčiť vám zostavenie raňajok či snackov tak, aby vám chutili a aby ste sa na nich mohli energeticky a zdravotne 100% spoľahnúť. Aj preto pripravujeme aj sekciu POWER jedlo, kde sa pre vás chystajú veľmi zaujímavé novinky.

 • Čo ak mi váš produkt nebude chutiť?

  Garantujeme 100% návratnosť peňazí!

  I keď sa to stalo asi len v 1% prípadov, kedy sa káva zle zabalila, tak sa vôbec nemusíte obávať zlej investície. My naše produkty používame každý deň, 100% si za nimi stojíme a sme na ne nároční.

  Keď vás teda sklamú, tak nám len napíšte na info@powerlogy.com a my vám bez problémov obratom vrátime peniaze na účet. Keď totiž nedoručíme hodnotu, ktorú očakávate, tak na to máte plné právo a nemusíte vymýšľať nejaké dôvody, aby sme vám reklamáciu uznali.

  Férovosť voči našim zákazníkom a fanúšikom je pre nás prvoradá a vaša spätná väzba nám pomôže v zlepšovaní sa v oblasti nákupu, formy dodávok, komunikácie a vôbec.

  Za nedostatky v systéme doručovania nie sme 100% zodpovední len my, a tak potrebujeme vaše informácie, aby sme chyby postupne odstránili.