Cviklový krém s olivovým olejom, ktorý vás dostane

Dĺžka prípravy: 30 minút
Počet osôb: 4

Cviklový krém s olivovým olejom, ktorý vás dostane

Nie vždy počas dňa máme čas na pomalé vychutnanie si teplého jedla. Zároveň nepoznám lepší pocit ako prísť po chladnom či zamračenom dni domov a dať si dobrú hustú polievku. Ak si do nej ešte pridám fajný čerstvý syr a doladím dávkou úžasného španielskeho olivového oleja unikátnej kvality, tak aj sýtosť je vyriešená.

Cvikla, bryndza a biele ovčie, kozie syry k sebe neskutočne pasujú

Mne už potom netreba ani chleba!  Ak ste ale chleboví, tak si opečte krajec pravého kváskového a ponorte sa do zdravého vychutnávania. Viac o tom, prečo odporúčam len kváskový sa dočítate v tomto článku.

Postup:

  1. Do hrnca si nalejem olej, pridám trocha masla pre chuť, opražím cibuľku, cesnak, a keď už sú zlatisté, tak pridám na drobnejšie nakrájanú cviklu, zemiaky a petržlen.
  2. V realite to tam zbúcham všetko dokopy, dokorením, dosolím a dochutím chilli a zázvorom podľa chuti. Ak nie ste zázvoroví alebo pikantní, tak to tam vôbec nemusíte dávať.
  3. Všetko zalejte vodou a povarte kým zelenina nezmäkne. 15 minút stačí, mixér to zvládne a zostane vám tam aj viac vitamínovej hodnoty.
  4. Všetko rozmixujte a servírujte.
  5. Tu sa však dostávame k mojej obľúbenej časti. Dokončovaniu a stylingu!
  6. Ja si tak do hlbokého taniera naberiem krém a do stredu poukladám kocky čerstvého syra. Celý ho jemne presolím himalájskou mletou soľou, prikorením čiernym korením, posypem čerstvým petržlenom a prelejem dookola jemným cícerkom výberového olivového oleja z odrody Hojiblanca, ktorý mám od rodinnej firmy Deortegas, priamo zo Španielska. 

Extra tipy a triky pre ďalšie experimentovanie:

Ako prílohu odporúčam kváskový chlieb, a keď nemáte čerstvý kozí či ovčí syr, tak na kváskový chlieb môžete natrieť bryndzu žervé, alebo ho len poriadne vymáčať v olivovom oleji. Tu vám naozaj odporúčam investovať do výberových olivových olejov. Na ňom nemusíte variť, aby ste si jedlo zbytočne nepredražovali, ale na dokončovanie a pre chlieb a zažijete naozajstný gastro orgazmus. Ja v súčasnosti doma žijem špecialitkou od rodiny Ortegas, ktorú som osobne spoznal a dostali ma nie len svojim dizajnovo krásnym olejom, ale hlavne špičkovou kvalitou, vďaka ktorej získali už niekoľko prestížnych cien.

V realite však ide naozaj o krásnu zlatú farbu, silnú arómu a hlavne originálne škrabanie v hrdle, ktoré je znakom vysokého obsahu prirodzených polyfenolov, vďaka ktorým môžeme vybrané olivové oleje zaradiť možno až medzi liečivá. Ku gurmánskemu zážitku k cviklovému krému odporúčam ešte pohár ružového vína.  Zo slovenských vín napríklad “jahodovú”  suchú Frankovku  z Pivnice Orechová alebo ľahšie červené v podobe Rulandského modrého, v zahraničí známeho ako Pinot Noir.

Použité produkty

Power informácie do vašej schránky

Odoberajte Power newsletter a získajte -7% na prvý nákup