Prečo ešte stále veríme teórii kalorickej rovnováhy?

Prečo ešte stále veríme teórii kalorickej rovnováhy?

Prečo sa z cvičenia priamo nechudne? Beháme, korčuľujeme, zumbujeme, jumpingujeme a stále nič extra. Žijeme zdravo, tuky a mäso ani nejeme a predsa tá ručička na váhe stagnuje. Ako je to možné, keď skoro každý deň zjeme naozaj menej ako vydáme, a napriek tomu nechudneme, ba priberáme? Problém asi bude v interpretácii všeobecne uznávanej teórie kalorickej rovnováhy.

Aj ja som tomu veril, ale už asi nie!

Absolútne chápem, že mnoho ľudí je zmätených z toho, čomu má veriť. Darmo si tu budeme hovoriť, že na výzore nezáleží, hlavne, že sme zdraví. Avšak na výzore záleží, pretože od toho sa odvíja naše sebavedomie, sebaúcta a celkový postoj k životu. Samozrejme nejde tu o to, aby sme boli všetci vysekaní ako modely v časopisoch, ale skôr aby sme boli v pohode, plní energie, bez problémov trávenia, motivovaní, šťastní a s postavou a štíhlosťou tak akurát.
Prečo to však takto nefunguje a mnoho z nás sa točí v začarovanom kruhu? Ak by som mal zo skúsenosti a vybrať jednu z hlavnych príčin, tak sa obujem do slávnej teórie kalorickej rovnováhy. Omieľajú vám ju všade, nehovoriac už o ďalších všeobecných odporúčaniach, ktoré úplne zlyhávajú. Niečo viac nájdete v tomto článku. Problém je totiž v tom, že táto obľúbená teória sa opiera o termodynamický zákon fyziky. Avšak naše telo, hormonálna regulácia, trávenie, či aj to slávne chudnutie,  je oveľa viac závislé od biochémie.

Ako hovorím, možností je vždy viacero a prešiel som si aj kalorickym prístupom. Avšak ak sa zamyslím nad mojimi kritériami vylepšenej životosprávy, zlyháva mi to hlavne v týchto bodoch:

 1. subjektívne som cítil, že oveľa viac energie musím venovať výberu jedla a miestam kam sa idem najesť + energia venovaná pre výber doplnkov (vitamíny B, amynokyseliny, konopné a iné proteíny),
 2. subjektívne som bol častejšie hladný a môj mozog zase riešil, čo si môže/nemôže dať, aby som sa zmestil do denného kalorického príjmu a nezhrešil,
 3. subjektívne som tak minul viac peňazí na jedlo a výživu.

Je to môj subjektívny pohľad, nejde tu o 100% pravdu. Avšak určite sa aj medzi vami čitateľmi nájdu ľudia so skúsenosťami pre vyvrátenie populistických prehlásení kritikov, že PALEO je FALEO, lebo je drahé, farizejské a neefektívne pre súčasnú dobu.

Z cvičenia sa priamo nechudne, ale pre zdravie je kritické

POZOR! Človek, ktorý športuje, hoci aj má nejaké to kilo naviac, je určite zdravší a výkonnejší ako ten, čo pravidelne necvičí. Športom a pohybom sa bojuje oveľa viac proti viscerálnemu tuku a dýchaním a potením sa podporuje aj celková detoxikácia organizmu.  Aj preto čím viac adekvátneho pohybu a športu bez stresu, tým lepšie. Zároveň vďaka cvičeniu budujeme veľmi cennú svalovú hmotu, ktorá je základom aj pre lepšie metabolické procesy, vyššiu životnú energiu. Jednoducho svaly obsahujú ďalšie bunky, tie sú plné mitochondrií (telieska produkujúce energiu) a čím viac efektívne fungujúcich mitochondrií, tým lepšie.
Avšak tak ako záleží na kvalite kalórii viac ako na kvantite, tak sa o tom presvedčíte aj pri cvičení. Omnoho viac záleží na kvalite a správnej stresovej záťaži. Preto je menej často v skutočnosti viac a ide nám tu najmä o stimuláciu svalstva a hormónov, ako o nejaké pálenie kalórií.  Dajte si preto pri cvičení pozor hlavne na mieru stresu, ktorú ste schopní zvládnuť a trénujte adekvátne a pravidelne s dôrazom na budovanie funkčnej svalovej hmoty. Ženy nebojte sa, z posilňovania vám kulturistické stehná nenarastú. Ak je k tomu prístup komplexný, tak sa rýchlo presvedčíte, že ručička na váhe sa nemusí pohnúť a vy môžete vyzerať úplne inak.

Kvalita je vždy dôležitejšia ako kvantita

Cieľom tohto článku určite nie je odradiť vás od cvičenia! To by bola veľmi zlá interpretácia! Mojou motiváciou je poukázať na to, že kvalita kalórie je dôležitejšia ako kvantita!  Aj keď si totiž vypočítame, koľko kalórií spálime cvičením a koľko príjmeme, tak nám to bude z dlhodobého hľadiska „prd platné“. Kým totiž nezmeníme vnútornú biochémiu v tele, kvalitu vášho tukového metabolizmu a hormonálnu reguláciu, tak podľa mňa neuspejeme. 

Aj keď stále stretnete veľa kritikov, ktorí sa radi skryjú za všeobecné odporúčania, pozrime sa radšej na konkrétne a dôležité argumenty na zamyslenie.

 1. Vieme, že ukladanie tuku je výrazne závislé od vylučovania hormónu inzulín.
 2. Kým sacharidy (rozumej hlavne cereálie, obilniny, cestoviny, pečivo, sladké veci) provokujú inzulín priamo, tak proteín (rozumej mäso, vajcia, ryby, syry) len veľmi mierne (v závislosti od množstva) a tuk vôbec (rozumej dobrý tuk ako MCT olej, kokosový olej, maslo, olivový olej, bravčová masť, rastlinné oleje za studena lisované v studenej kuchyni, orechy).
 3. Športom sa priamo páli len o niečo viac kalórií ako pri bazálnom metabolizme, kvalita bazálneho metabolizmu je základ. A teda hlavne to, či viete využívať tuky ako zdroj energie a vaša glukózová závislosť.
 4. Ďalšou dôležitou a možno aj najdôležitejšou fintou je hormón leptín, ktorý priamo reguluje váš hlad. Asi to poznáte, že keď ste na nízkotučnej nízkokalorickej výžive, tak šaliete nervozitou a váš mozog neustále myslí na jedlo.
 5. Aj cez leptín sa dostávame ku komplexnej hormonálnej regulácii, ktorá je vlastne výrazným faktorom pre dosiahnutie vašej želanej verzie samých seba.
 6. Okrem hormonálnej regulácie sa dostávame aj k mikrobiómu (baktérie v tráviacom trakte), ktorý priamo ovplyvňuje vaše trávenie. Trávenie je priam kriticky prepojené s mozgom a náladami a opäť má výrazný vplyv na hormonálnu reguláciu.
 7. Každý deň je iný a váš energetický výdaj nie je len pohyb a bazálny metabolizmus, ale aj mozog, myslenie, teplotná regulácia, stresové situácie, tráviaci metabolizmus a tak. Naozaj si myslíte, že dokážete denne odhadnúť rovnicu príjmu a výdaja? Ak áno, tak fakt klobúk dole! Takto sa však dostávame aj k takýmto falošným výpočtom ako si môžete pozrieť v nasledovnom obrázku, vyznačujúcom prepočty toho, ako si odmakať hranolky.

Zhrnutie problému kalorickej rovnováhy

Sformulujme si do niekoľkých bodov, čo nám z toho vyplýva…

 • Nie je kalória ako kalória a prioritou nie je riešiť množstvo, ale kvalitu.
 • Nebojujte so svojou pevnou vôľou, že dokážete fungovať v kalorickom deficite. Prehráte.
 • Orientujte sa v prvom rade na hladinu cukru v krvi a zlepšujte vašu inzulínovú citlivosť.
 • Zamerajte sa na výber plnochutných kalórií, ktoré vás dobre zasýtia.
 • Investujte do vzdelania, kvality a výberu vášho jedla, viac v tomto článku.
 • Ak nemáte, čas sa tomu venovať, investujte do kvalitného outsourcingu vášho jedla.
 • Optimalizujte vaše trávenie, posilnite probiotiká a eliminujte potraviny, na ktoré máte alergie alebo intolerancie.

Aké by z toho mohlo vyplynúť konkrétne odporúčanie?

Nerátajme kalórie, nebojujme so svojou pevnou vôľou, netrýznime sa cvičením, ktoré nás nebaví! Buďme SMART a strategicky aplikujme efektívne návyky pre automatický výber správneho jedla a cvičenia pre zlepšovanie nášho bazálneho metabolizmu, hormonálnej regulácie a dobrého mikrobiómu. Ak sa chceme naozaj reálne a objektívne presvedčiť o našom metabolizme a zdravotnom progrese, tak potrebujeme iné merania ako len subjektívne pocity, zrkadlo, či váhu.

Už len krvné testy pre podrobnejšie rozbitie foriem cholesterolu, hodnoty glykovaného hemoglobínu, C-reaktívneho proteínu, hladiny vitamínu D3 či hladiny kortizolu vám povedia oveľa viac. Nehovoriac už o spiroergometrii, kde viete získať oveľa lepšie prehľad o úrovni vášho tukového, či cukrového metabolizmu. Super detaily k lepšiemu meraniu vášho zdravia nájdete v tomto článku Vlada Zlatoša, ktorý tejto problematike zasvätil svoj život a je priekopníkov pre inovatívne a objektívne merania.
Potom prídeme na to, že ono to nemusí byť o úplnej eliminácii sacharidov, či ketogenickej výžive! Celá personalizovaná výživa, bude vždy záležať od vášho aktuálneho stavu organizmu (metabolizmus, hormóny, mikrobión, stres, choroby, zápaly). Mne je však už za niekoľko rokov štúdia tejto problematiky jasné, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita a tak sa minimálne pre 80% ľudí vieme oprieť o naslednovný nákupný košik efektívnej životosprávy. (intolerancie, alergie a metabolicke choroby sú špecifické).

Vylepšená životospráva pre konkrétne zlepšenia kvality metabolizmu a hormonálnej regulácie

Či si už vyberiete viac, alebo menej mäsa, mliečnych výrobkov či iných pretriasaných potravín nechám na vás. Dá sa kľudne fungovať aj vegetariánsky, len je to podľa mňa trochu náročnejšie. Čisté vegánstvo a RAW stravovanie, však moje kritéria nespĺňa a to z viacerých dôvodov. Tak je to z môjho pohľadu jednoznačné. Ak si zabezpečím mäso a tieto výrobky v rámci mojich kvalitatívnych štandardov, tak sú super zdravé. A tak len opäť pozdravým kritikov, ktorí strašia a hlásajú, že červené mäso a živočíšne tuky prispievajú k ateroskleróze, rakovine, a neviem čomu všetkému. Toto je už dávno vyvrátené a pre vás, čo vás zaujímajú hlbšie súvislosti vývoja všeobecných výživových odporúčaní vo svete odporúčam  článok „THE SUGAR CONSPIRACY„.

 

Na záver, tak skúsme v diskusii zdieľať skúsenosti a zdroje pre kolektívny prospech. Odporúčané zdroje kvalitnej zeleniny,  mäsových, mliečnych a tukových produktov . A kľudne aj vybraných vegetariánskych reštaurácii, kde človek nájde komplexné jedlá a nie , že brokolicu s eidamom.

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

Power informácie do vašej schránky

Odoberajte Power newsletter a získajte -7% na prvý nákup