Mozgová hmla (Brain Fog): Prečo sa vám zrazu ťažko sústredí?
Aj vy poznáte ten pocit, akoby sa váš mozog zastavil? Neviete v danej chvíli rozmýšľať, sústrediť sa a máte pocit, že je svet okolo vás za akýmsi sklom či stenou? Možno aj vás trápi “brain fog” – v preklade “mozgová hmla”. Čo je mozgová hmla, ako vzniká a ako s ňou viete zatočiť si prečítate nižšie.
Čo je mozgová hmla?
Mozgová hmla sa nazýva aj “brain fog syndrom” alebo “zastretá myseľ” a fyziologicky ide o mierny chronický zápal v oblasti mozgu.
Mozgová hmla vás môže vystrašiť, keďže môže pripomínať začínajúcu demenciu alebo Alzheimerovu chorobu. Tieto ochorenia však majú množstvo ďalších sprievodných symptómov, preto ak niekedy zažijete mozgovú hmlu, neľakajte sa.
Mozgovú hmlu zažíva v posledných rokoch aj veľké množstvo pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

Mozgová hmla – príznaky
Mozgová hmla má príznaky ako napríklad:
- stav zníženej mentálnej jasnosti, sústredenia a schopnosti myslenia,
- pocity zmätenia,
- ťažkosti spracovávania informácií a
- zábudlivosť.
Takýto stav veru v bežnom uponáhľanom dni zažívať nechcete. Hoci nejde o oficiálnu diagnózu, lekári aj terapeuti tento pojem v súčasnosti dobre poznajú.
Ľudia s týmto problémom majú okrem vyššie spomínaných príznakov aj spomalené myslenie a problém s vyjadrovaním sa. Nedokážu rozmýšľať ani plniť svoje povinnosti, prípadne na ne úplne zabudnú. Necítia sa sami sebou, sú podráždení, náladoví a majú problém komunikovať s druhými, a to ako ústne, tak aj písomne.
Mozgová hmla – príčiny
Mozgová hmla má hneď niekoľko možných príčin. Veľmi pravdepodobne sa v nich, ak vás tento syndróm trápi tiež, nájdete aj vy:
- nedostatok spánku: spánok je najlepším spôsobom regenerácie mozgu, pretože počas neho mozog ukladá a spracováva nové informácie a najmä vylučuje metabolický odpad, ktorý “nazbieral” počas dňa,
- chronický stres, úzkosť a iné psychické ochorenia: dlhodobo zvýšená hladina kortizolu spôsobuje oslabovanie koncentrácie,
- hormonálne zmeny: príznaky môžu byť výraznejšie počas tehotenstva alebo menopauzy,
- dehydratácia: výkon mozgu klesá už pri miernej úrovni dehydratácie, preto nezabúdajte na pravidelný pitný režim, a to každý deň,
- zápaly a ochorenia: zápaly a autoimunitné ochorenia, ako je napríklad lupus či celiakia, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém, môžu spôsobiť aj mozgovú hmlu, rovnako ako aj COVID-19,
- niektoré lieky a látky: sedatíva, antidepresíva, lieky na spanie, antihistaminiká, nadmerné užívanie alkoholu a drog alebo chemoterapia, to všetko môžu zvýšiť výskyt mozgovej hmly,
- vyhorenie: v neposlednom rade je táto príčina tiež veľmi významnou – dlhodobé preťažovanie organizmu vedie k mentálnej únave.
ADHD a brain fog
ADHD je neurovývojová porucha, ktorá má veľmi podobné príznaky ako mozgová hmla. A zároveň sa popri ADHD môže u človeka vyskytovať aj mozgová hmla.
Ľudia s ADHD majú častejšie problém s rozhodovaním sa, multitaskingom a so zlyhávaním riadiacich funkcií mozgu, čo im tzv. “prepáli mozog” a to vedie ku výskytu mozgovej hmly. Jej vznik podporujú aj úzkosti, depresia a PMS či PMDD (výrazná forma predmenštruačného syndrómu) a tiež nedostatok dopamínu, čo je tiež jednou z príčin výskytu ADHD a aj mozgovej hmly.

Brain Fog ako postrach digitálnej doby
Vznik mozgovej hmly je v súčasnosti silne podporený aj všeobklopujúcim digitálnym svetom. Ako nám k nej digitálny život napomáha?
- Digitálne preťaženie alebo “digital overload”: neustále prepínanie medzi appkami, stránkami a platformami, kopec reelsiek, stories a notifikácií… podporujú vznik informačného smogu, ktorý mozog nestíha spracovávať,
- multitasking: náš mozog nevie robiť dve veci naraz, vie iba veľmi rýchlo prepínať medzi dvoma vecami. To ho vyčerpáva a znižuje to jeho kognitívny výkon,
- málo ticha a nudy: ticho lieči a nuda podporuje kreativitu, no ak ich máme málo, mozog nemá čas spracovať informácie a emócie,
- priveľa modrého svetla: digitálne obrazovky “oblbnú” náš mozog, nevylučuje sa dostatok melatonínu, čo naruší spánok – a mozog si počas noci neoddýchne tak, ako potrebuje,
Liečba mozgovej hmly: Cesta k jasnej mysli a trvalému riešeniu
Neexistuje univerzálne riešenie mozgovej hmly, no jedno je jasné – vzniká ako symptóm pri dlhodobom preťažovaní mozgu (s výnimkou toho, ak vzniká pri ochoreniach, ktoré zasahujú nervový systém). Preto vám môže pomôcť dopriať mozgu dostatočný reset a výživu.
Základným krokom pri riešení mozgovej hmly je dopriať si dostatok spánku. Ideálne aspoň 7-9 hodín každú noc, aspoň hodinu pred uložením sa na spánok odložiť všetky digitálne obrazovky a dôležité tiež je chodiť spať a vstávať v približne rovnakom čase.
Rovnako dôležitý je pravidelný pohyb, najmä ak patríte k tej časti populácie, ktorá strávi väčšinu dňa vnútri a posediačky (v kancelárii za počítačom). Už 30 minút chôdze či iného ľahkého pohybu denne vám pomôže okysličiť mozog a dopriať mu potrebný oddych. Okrem toho budete mať aj lepšiu náladu! Vhodné je dopriať si počas dňa aj malé “mozgové pauzy”, počas ktorých odložíte prácu, telefón, a budete chvíľu iba tak oddychovať.
Vhodným riešením mozgovej hmly je aj digitálny detox. Obmedzte multitasking, bezhlavé prepínanie medzi appkami a stránkami a vypnite si notifikácie (alebo si zapnite len tie naozaj dôležité).
Ak je príčinou mozgovej hmly psychické ochorenie alebo ochorenie, ktoré napáda aj centrálnu nervovú sústavu, je dôležité zamerať sa na liečbu daného ochorenia a pomôcť môže tiež terapia či profesionálny koučing.

Môžu pomôcť aj vitamíny?
Viete, čo je super riešenie keď vás trápi mozgová hmla? – “Zdravá strava pre mozog”.
Pridajte do svojho jedálnička viac omega-3 mastných kyselín a vitamíny ako sú B-complex, D3, železo, horčík, zinok… a skvelá je aj ashwaganda na brain fog! Ashwagandha je rastlina, využívaná v tradičnom lekárstve a ajurvéde. Podporuje duševné zdravie a boostne vašu energiu a vitalitu. Patrí medzi adaptogény, čiže pomáha prírodnou cestou zmierňovať stres a napätie. Alebo vyskúšajte náš výživový doplnok Powerlogy Upgraded Brain Focus.
Ak ste sa v článku našli tiež, veríme, že vám naše rady pomôžu. Ak sa vám však príznaky mozgovej hmly zhoršujú, určite vyhľadajte odborníka – lekára a terapeuta, ktorí vám pomôžu nájsť to najlepšie riešenie. Brain fog alebo mozgová hmla je stav, ktorý určite netreba podceňovať. Preto aj preventívne doprajte vášmu mozgu to, čo potrebuje, aby ste si mohli život užívať s jasnou mysľou.
Komentáre
Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.