čo je histamín

Čo je to histamín a histamínová intolerancia? Ako vzniká a čo jesť

Čo je to histamín a histamínová intolerancia? Ako vzniká a čo jesť

Čo je to histamín a histamínová intolerancia? Ako sa diagnostikuje? Naozaj to znamená, že nemôžem takmer nič jesť? Sú produkty Powerlogy pri tejto diagnóze OK? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v tomto článku.

Čo je histamín a histamínová intolerancia (HIT)

Pojem histamínová intolerancia (HIT) sa medzi nami vyskytuje čoraz častejšie a pritom mnohí vôbec nevedia o čo ide. A pravdou je, že to nevedia ani samotní lekári, pretože toto ochorenie ešte stále nie je tak celkom prebádané. Do lekárskej terminológie bola zaradená iba nedávno a pôvodný názov vychádza z teórie, že HIT vzniká pri nedostatočnej funkčnosti enzýmov, ktoré histamín odbúravajú.

Dnes však vieme, že táto problematika je oveľa komplikovanejšia a nie vždy je príčinou enzymatické poškodenie. Na vine môže byť nesprávna životospráva, zvýšený stres, nevhodné stravovanie, či príliš veľký príjem histamínu zo stravy. Takisto môže byť dôvodom prekonanie vážnejšieho ochorenia respektíve užívanie liekov.

Ako sa histamínová intolerancia diagnostikuje?

Samotná diagnostika histamínovej intolerancie vôbec nie je jednoduchá. U nás je najbežnejšie, že ju diagnostikuje alergológ zo vzorky odobratej krvi. Pacient potom odchádza s letákom v ruke a s odporúčaním vylúčenia vysokohistamínových potravín na základe zoznamu, ktorý dostal. A tu nastáva problém.

Po prvé preto, že pacient nemá ani tušenie, o čom toto ochorenie je, pretože mu neboli podané dostatočné informácie. A tak ostáva v strese, pričom ani nevie, že ten je pri HIT najväčším spúšťačom príznakov. A po druhé preto, že sa začne riadiť jedným z mnohých zoznamov, ktoré sa navzájom vo väčšine prípadov vylučujú. Potom nastane situácia, keď histaminik začne jesť 10 potravín dookola, v domnienke, že všetky ostatné mu budú škodiť a neuvedomuje si, že tým si škodí oveľa viac.

Švajčiarsky zoznam potravín

K zoznamom by som povedala iba jedno. Existuje ich skutočne niekoľko a nie je úplne pravda, že by sa nimi človek nemal riadiť. Na začiatku som, samozrejme, aj ja postupovala podľa jedného z nich (ide o Švajčiarsky zoznam potravín, ktorý je zo všetkých asi najrelevantnejší), no iba do určitého obdobia.

Základom je, aby ste si svoj vlastný zoznam, resp. jedálniček, zostavili vy sami! Pretože každý histaminik je individualita a nie sú dvaja rovnakí s rovnakými príznakmi ani rovnakými dobre tolerovanými či zle tolerovanými potravinami. Preto otázky typu: ,,Banán môžem? Syr môžem? Špaldovú múku môžem?” nie sú na mieste. Kým jeden môže, druhý zase nie a príčinou vôbec nemusí byť HIT.

Môžu sa vyskytnúť aj iné pridružené ochorenia

S HIT idú totiž ruka v ruke aj mnohé pridružené ochorenia a alergie ako celiakia, intolerancia laktózy, alergia na BKM, SIBO a podobne. Okrem toho môže človek užívať dlhodobo nejaké lieky, ktoré pôsobia inak ako na druhého histaminika, ktorý lieky neužíva. Tak isto je veľmi dôležitým aspektom životospráva – stres, spánok, fyzická aktivita a tak ďalej. A práve preto je pochopenie tejto diagnózy také náročné.

Skúsim vám to však vysvetliť čo najjednoduchšie. Tak, ako som si to osvojila ja, pretože HIT vôbec nie je taká strašná diagnóza, ako ju mnohí vykresľujú. Pravdou je, že musíte zmeniť svoju životosprávu a celkové zmýšľanie, no na druhej strane, zmena je k lepšiemu. Základom je totiž vyhnúť sa polotovarom a spracovaným potravinám, ktoré sú plné zbytočných farbív, ochucovadiel a éčok.

Ďalej čerstvosť! Neskladovať a nevariť na týždeň dopredu, nakupovať kvalitné potraviny z overeného zdroja (tu mám na mysli najmä mäso, ryby, mliečne výrobky či vajcia) a vyhnúť sa kazivosti potravín a prezretiu ovocia, či zeleniny. Uvediem ako príklad banán, pretože vo väčšine zoznamov sa nachádza medzi zakázanými, pričom neexistuje ani zmienka o tom, že v tom prípade ide o banán, ktorý je prezretý – s hnedými škvrnami. Akonáhle konzumujem žltý, presne dozretý banán, nerobí mi žiadne ťažkosti.

Čomu sa radšej vyhnúť

Tak isto je to aj s ostatným ovocím či zeleninou. Prirodzene, nájdu sa aj výnimky, no je ich skutočne málinko oproti tomu, čo zakazujú zoznamy. Medzi vysokohistamínové sa totiž radia iba paradajky, baklažán, avokádo a špenát. Z ovocia sa nedokázalo, že by nejaké bolo evidované ako vysokohistamínové, no sporné môžu byť citrusy (radia sa medzi liberátory, teda uvoľňovače histamínu z buniek) či jahody (kvôli náchylnosti na hnilobu, keďže rastú pri zemi). A teraz schválne, prezrite si niektorý zo zoznamov. Čo ďalšie ešte zakazuje? Pohánka, strukoviny, škorica… Áno, aj tieto sa v zoznamoch nachádzajú medzi zakázanými, no k tomu sa už skutočne nemá význam obšírnejšie vyjadrovať.

Keď zdravé nemusí byť zdravé

Žiaľ, faktom je, že treba vylúčiť aj pár prospešných potravín, aspoň teda do fázy kým nespoznáte svoje telo a nebudete vedieť, čo je preň prospešné a čo nie. Ide napríklad o kyslú kapustu, kimči, jablčný ocot, kváskové pečivo, kvalitnú vysokopercentnú čokoládu alebo fermentované mliečne výrobky ako zakysanka či bryndza. Poznám však pokročilých histaminikov, ktorí do svojho jedálnička začali zaraďovať aj tieto produkty, pretože sú pre človeka veľmi prospešné. To, samozrejme, neodporúčam v prvých fázach a už vôbec nie v eliminačnej diéte! Tá je od toho, aby človek zistil, čo mu robí a naopak, čo mu nerobí ťažkosti.

Histamínová intolerancia VS alergia

Okrem vyššie vymenovaných faktov je ešte pri HIT podstatné aj množstvo. Kým alergici (či už na arašidy, sóju, mäkkýše, lepok…) môžu reagovať aj na stopové prvky, pri HIT sa často pri malom množstve reakcia nedostaví. Preto existujú histamincii, ktorí tolerujú 1-2 cherry paradajky odtrhnuté z vlastnej záhrady. Tiež však nie každý deň. Ako sa hovorí, treba dávať pozor, aby ste nepreplnili tzv. histamínový pohárik. A samozrejme, zase zdôrazňujem kvalitu. Je rozdiel medzi letnou paradajkou zo záhrady a zimnou paradajkou zo supermarketu.

A teraz by som prešla k produktom Powerlogy, pretože histaminici sa ma často pýtajú na to, či ich môžeme. To koniec koncov viedlo k napísaniu tohto článku. 😊 Ak ste ho pozorne čítali, odpovedať si už asi viete aj sami. Medzi Powerlogy produktami sa nachádzajú dva otázne a to Powerlogy BIO Nougat Cream a Powerlogy Chocobary. V prvých fázach ich histaminikom neodporúčam. Časom ale určite stoja za vyskúšanie a myslím si, že v malých množstvách by nemali spôsobovať ťažkosti. Kvalitná čokoláda je priam prospešná, je antioxidantom, zbavuje nás stresu a spôsobuje pocity šťastia. A to je predsa pri HIT veľmi dôležité, no nie? 😉

Ako ďalšiu spomeniem Powerlogy Granolu, ktorá obsahuje aj mrazom sušené jahody. Ako som písala vyššie, jahody nie sú vysokohistamínové! Plus majte na mysli to, že nie je jahoda ako jahoda. Jahody v tejto granole nie sú kúpené v zime v plastovom obale v supermarkete, ale dopestované v BIO kvalite, kontrolované a poctivo usušené. A aj toto patrí k základným pravidlám pri HIT. Pochopiť sezónnosť a nakupovať poctivé, kvalitné potraviny.

Slovo na záver

V nadväznosti na to prejdem k orechovým maslám, ktoré sú zrejme najväčšou pýchou Powerlogy a pri ktorých ani neviem nájsť dôvod, prečo by ich histamincii nemohli. Opäť môžem spomenúť len to, že ak nejaký zoznam zakazuje napríklad kešu, je to buď z dôvodu množstva (vo veľkom množstve môžu zaťažovať žalúdok – ale to aj zdravého človeka, nie iba histaminika) alebo kvalitu.

Orechy sú náchylné na plesne, ak nie sú skladované správne. Avšak, určite nejde o to, že by boli tieto potraviny vysokohistamínové. Navyše, Powerlogy produkty disponujú skvelými výsledkami laboratórnych testov ich kvality vrátane obsahu plesní!

Verím, že vám tento malý “HIT manuál” a prehľad Powerlogy produktov pri tomto ochorení pomohol a že pre vás bude vďaka nemu nákup jednoduchší. 😊

Keďže táto téma je v súčasnosti veľmi diskutovaná, ale zároveň aj veľmi komplexná, poprosili sme našu spriaznenú dušu Paťu z blogu hitjezdravozit.sk, ktorá už má za sebou aj jednu vydanú kuchársku knihu pre histaminikov, aby nám ju vysvetlila v zrozumiteľnom článku.

Komentáre 1

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Po prečítaní článku som sa oboznámila s HIT, ktorú ma vnučka. Ďakujem

Mária Trskova ako sa Vám prejavuje HIT ? Ďakujem

Dakujem Vam za tento clanok. S histaminovou intoleranciou bojujem uz niekolko rokov. Alergologovia zatial nenasli ucinny liek, ktory by vedel pricinu odstranit. Z Vasho clanku som nasla ponaucenie, ktorym potravinam sa mam vyhybat. Podla toho co sa sledujem u mna tento stav vyvolavaju lieky na vysoky tlak a diabet. V mojom srarsom veku beriem tieto lieky opakovane jedni a tie iste. Skoda, ze nemane prirodnych lekarov, prirodne lekarne a vysoke skoly s tymto zaneranim, urcite by sme boli zdravsi. V Australii naturopatia si ide svojou cestou a ludia su zdravsi. Viem o com hovorim, mam tam zijucu rodinu uz 20 rokov.

Mlieko mozem? Ked mam hit? Sójové mlieko?

Ďakujem Paťka za zrozumiteľný článok, knižku už doma listujem. Želám všetko dobré ;-)

Martin, veľmi by som sa nevystatoval na Vašom mieste, naučte sa vykať.

Preto otázky tipu: ,,Banán môžeme? Má tam byť ypsilon:). Hlavne, že ste napísala knihu :) .

Veď tento článok absolútne nepojednáva o tom - čo je v nadpise !!??!!

Prosím ako sa dostanem k tomu zoznanu ? Katarina

Najnovšie informácie zo sveta funkčných potravín

Odoberajte Powerlogy newsletter a získajte -7 % na prvý nákup.