Akcia 2+1 na novú líniu inovatívnych proteínov | Upratovanie skladu so širokou ponukou

Každá mama má svoj inštinkt, ktorý jej hovorí, čo je dobré

  • čítanie na 8 min.

Každá mama má svoj inštinkt, ktorý jej hovorí, čo je dobré

Preinformovanosť je zlý sluha. Ruku na srdce, koľkí z nás sledujeme rôzne smery, odporúčania a rady a potom v tom máme jeden veľký chaos. V dnešnom článku, ktorý vznikol v spolupráci s popôrodnou dulou Andreou Borkovou, vám prinášame prehľadný a jednoduchý návod, ako sa zorientovať vo svojom tehotenstve a pripraviť sa psychicky aj prakticky na prvé popôrodné dni.

Každá žena sa musí rozhodnúť…

…či chce byť informovaná, a tým pádom predvídať situácie a lepšie na ne reagovať, alebo sa môže rozhodnúť riešiť veci „za pochodu.“ V Powerlogy preferujeme cestu prípravy a odporúčame vybrať si odborníka v každej oblasti, ktorého budeme sledovať a dôverovať mu.

V tomto článku sme sa rozhodli zamerať na to, čo môžete v tehotenstve robiť, aby obdobie pred pôrodom a po ňom bolo čo najmenej stresujúce. Túto tému sme rozdelili na viacero oblastí.

Fyzická stránka

Popôrodnula dula Andrea svojim klientkám zo všetkého najviac zdôrazňuje, aby ženy, budúce matky, spoznali svaly panvového dna. Pomáha to nielen pri pôrode, ale aj počas šestonedelia. Ak neviete, ako na to, odporúčame vyhľadať fyzioterapeutku, ktorá sa na to špecializuje.

Strava

Je zaujímavé, ale zrejme aj prirodzené, koľko žien pocíti práve v období tehotenstva naliehavú potrebu stravovať sa zdravo. V Powerlogy sme zástancami zdravej výživy, takže toto odhodlanie nás, samozrejme, veľmi teší. Ale radi by sme na tomto mieste zdôraznili, že to netreba preháňať. V tehotenstve je hlavne dôležité nezavádzať radikálne zmeny. Ak ste doteraz svoju stravu vôbec neriešili, odporúčame zavádzať zmeny postupne. Nemusí to ísť o veľkú zmenu, stačí začať od dôležitých princípov a postupne zlepšovať každé jedlo svojho dňa.

Prvý a ten najdôležitejší krok je začať vôbec premýšľať nad kvalitou a zložením potravín – radšej kvalitne a menej, ako dennodenne kupovať a jesť nekvalitu.

Zdravie začína v obchode a v nákupe skutočných, prírodných a funkčných potravín. Funkčné znamená, že vám potravina dá vysokú nutričnú hodnotu, energiu a podporí komplexné funkcie tela aj mozgu. Takže ak sa bavíme o mäse, tak vieme, že kvalita mäsa z bežného supermarketu je veľmi diskutabilná. Odporúčame radšej kvalitné farmárske mäso. Keď si takéto mäso z farmy nemôžete dovoliť každý deň, je to úplne v poriadku. Radšej si kúpu a konzumáciu mäsa naplánujte a doprajte si vysokokvalitné živiny hoci aj menej často. Dôležité je vždy pátrať po pôvode a zložení.

Mnoho mamičiek si pochvaľuje Powerlogy Ghee maslo. Oceňujú, že ho vyrábame z mlieka od alpských kráv pasúcich sa na tráve. Avšak najväčší benefit spočíva v precíznej filtrácii, vďaka ktorej naše ghee neobsahuje laktózu ani kazeín.

Vždy existuje zdravý variant. Hľadajte ho. Upiecť hranolky doma je niečo iné, ako si ich kúpiť vo fast foode. Premýšľajte dopredu a ak ste naozaj na začiatku vašej cesty za lepším stravovaním, odporúčame poradiť sa s výživovým terapeutom, ktorý zohľadní vaše potreby počas tehotenstva.

Zatiaľ však neexistuje štúdia, ktorá by dokázala, že žena, ktorá sa v tehotenstve stravuje zdravo, má zaručene zdravšie dieťa. Základ je zrejme psychika.

Psychika

Psychické sily sa vám zídu ako počas tehotenstva, tak pri pôrode, počas šestonedelia a celom nasledujúcom živote. Zaručený recept, ako si tieto sily udržať neexistuje. Každý sme individuálny, avšak existujú osvedčené techniky, a jednou z nich je podľa Andrey Borkovej popôrodný plán. Pôrodný plán ako žiadosť o epidurál alebo bonding pozná väčšina budúcich mamičiek, ale čo popôrodný plán? Aj po narodení bábätka môžete mať svoje priania a predstavy a tie je najlepšie spísať na papier.

Na internete si môžete nájsť „vzor“, ako taký plán napísať, a je vhodné sa inšpirovať. Každá sme však iná, preto je dobre sústrediť sa na to, ako to chcete mať vy, nie ako to robia druhé mamy.

Do tohto popôrodné plánu môžete zahrnúť nielen stravu a starostlivosť o dieťa, ale tiež starostlivosť o samu seba, celostné záležitosti a zmeny vo vzťahu s partnerom.

Vzťah

Vychádzame z toho, že žena má pri sebe partnera. Je teda enormne dôležité rozprávať sa s mužom počas tehotenstva o tom, ako si predstavujú rodičovstvo. Často môžu mať ine rodinné pozadie, kultúru a tradície, a tak môžu vznikajú „trenice“.

Odporúčame teda prebrať základné veci – akým spôsobom bude vyzerať rodičovstvo, akým smerom sa bude uberať výchova, či sa napríklad muž vidí ako ten, čo zabezpečuje financie alebo sa tak vidí skôr žena. Bude muž môcť ostať po pôrode doma nejaký čas alebo bude musieť byť stále v práci? Ak je faktom druhá možnosť, je potrebné žene zohnať pomoc, po pôrode nemôže byť úplne sama. Bude mať novorodenec svoju izbu alebo bude mať svoju postieľku? Veľa vzťahov má odpovede na tieto otázky otvorené a flexibilné, ale ak sú veľmi odlišné, bude to „vyskakovať“ a je dôležié sa zladiť ešte pred príchodom dieťaťa.

Neznamená to, že čo si napíšete alebo na čom sa dohodnete s partnerom, bude pre vás nateraz správne. Časom môžete zistiť, že dané nastavenie potrebujete zmeniť. Dôležité je však priebežne o tom komunikovať. A to nielen s partnerom, ale aj s rodinou. S rodinou a širším príbuzenstvom je hneď na začiatku dobré určiť si hranice, kedy napríklad majú prísť prvýkrát na návštevu a podobne.

Čím istejšie sa žena cíti, tým aj lepšie znáša a prežíva pôrod a prvé dni po ňom. Netreba si to pokaziť napríklad tým, že príde iný rodinný príslušník, vezme si dieťa do rúk a vie to s ním „lepšie“.

Komunita

V závere Andrea odporúča vyhľadávať podobne zmýšľajúce tehotné ženy či matky. Nie za účelom: „Tu ma koplo dieťa, alebo celý deň ma nekoplo, čo mám robiť…“. Skôr preto, aby ste sa inšpirovali, plánovali, aby ste v tom celom nebolii samy. Hlavné je neostávať v strachu, zavretá doma a tiež nebrať si automaticky k srdcu rady od človeka, ktorý je na inej vlne, prípadne má iné skúsenosti alebo je o generáciu starší. Môže mať dobré postrehy a nemusí. Predsalen naše mamy majú iné skúsenosti. V minulosti sa tlačilo do popredia umelé mlieko, pôrod prebiehal rozdielne, jednoducho mnoho vecí bolo inak.

Je dobré mať na zreteli, že aj keď prežívanie máme odlišné, skúsenosti si vieme zdieľať. Nikdy nie ste so svojimi problémami jediná. To však neviete, kým s tými druhými nestretávate, a zbytočne si tak môžete pripadať divná, čo zákonite zvyšuje stres.

Na záver

To, čo je najlepšie pre jednu mamu, nemusí fungovať druhej. A to je v poriadku. Ciest je veľa a neexistuje jediná správna cesta, ako má vyzerať materstvo. Každá mama má svoju pravdu, inštinkt či intuíciu, ktorá jej hovorí, čo je dobré, a to treba podporiť.

Článok vznikol v spolupráci s Andreou Borkovou. Andrea je popôrodná dula a venuje sa ženám aj v 600nedelí. V období, kedy najviac potrebujú podporu a dodanie istoty vo vlastné kompetencie. Pre všetky matky vytvára podporné skupiny materstva MATKOVANIE, kde môžu v bezpečnom kruhu žien zdieľať svoje pocity, názory a inšpirovať sa navzájom. Stará sa o ženy a je to jej poslaním. Viac info nájdete na 600nedelie.sk.

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.