🎄 Výhodné balíky 1+1 a 2+1 GRÁTISDoprava zadarmo v rámci SR

Čo jedia mamy zdravých deti? Rozhovor s Alexandrou Patay

  • čítanie na 7 min.

Čo jedia mamy zdravých deti? Rozhovor s Alexandrou Patay

V Powerlogy sme sa rozhodli pozmeniť všeobecne platné tvrdenie: Každá mama chce pre svoje dieťa to najlepšie a namiesto „svoje dieťa” sme tam dali „seba”. Veríme, milé mamy, ktoré práve čítate tieto riadky, že predtým, ako budeme chcieť to najlepšie pre svoje dieťa, je dôležité dať do popredia seba. Teória je to pekná a predpokladáme, že s tým aj mnohé súhlasíte. Lenže ako tento prístup previesť do praxe?

To je otázka, ktorú sme sa rozhodli zodpovedať. Najbližšie obdobie ju budeme klásť povolaným ženám-matkám z nášho okolia, ktoré sa tejto téme venujú do hĺbky. Ako druhú v poradí sme spovedali našu spriaznenú, vám určite dobre známu, Alexandru Patay.

Alex je zakladateľka projektu Čo jedia zdravé deti. Vedie facebookové skupiny tohto projektu, komunitu s vyše 90 000 členmi, primárne rodičmi. Okrem toho robí poradenstvo pre maminy malých detí, prednáša, školí personál v škôlkách, robí workshopy pre deti a dozoruje menu pre vlastnú kuchyňu Zdravý dom, kde varia pre 700 detí. Ako sama vraví, jej cieľom sú zdravé deti a spokojné mamy.

Sme veľmi radi, že Powerlogy je partnerom projektu Zdravý dom. Vďaka našej spolupráci Zdravý dom pravidelne pripravuje kvalitné raňajky pre 700 detí z desiatok škôlok na Slovensku. 

Alex toho teda nerobí málo. 😊 V rozhovore sme sa jej pýtali, čo má podľa jej skúseností robiť mama, aby bola spokojná a menej unavená. Kde má nájsť silu čeliť výzvam svojho materstva.

Alex, na svojich kanáloch tvrdíš, že imunita detí sídli v čreve a dobrej psychike matky. Nechajme imunitu detí bokom a poďme sa baviť o psychike. Ako si ju udržať v dobrom stave, ak som zrazu mamou a neviem si poradiť s každodennou únavou? Ako radíš matkám dobíjať energiu?

Z mojich skúseností hlavne spánkom a vyboxovaním si času pre seba. Aj keby šlo o 10 minútové kratučké spánky počas dňa a 20 minút relaxu vo vani za zatvorenými dverami. Ten mentálny reset, počas ktorého si upraceme myšlienky, je veľmi dôležitý. Mnohým z nás ani len nenapadne zaviesť si tento návyk do svojej rutiny, avšak dôsledky jeho absencie sa budú časom len nabaľovať.

V snahe všetko stihnúť, výborne a dokonale sa dostávame veľakrát do modelu výkonného manažéra. A nakoniec aj tak zisťujeme, že nám ušli vzácne momenty vlastného života, a užívanie materstva sa zmenilo na ťažký manažérsky job vedenia rodiny.

Na našich webinároch o strave vždy mamičky prosím, aby si nerozbili kvôli kvalitnej strave vzťahy v rodine a vkročili na toto pole pomaly.

Aby aplikovali hlavne to, čo cítia, že im pomôže.

Čo podľa teba určite pomôže každej mame? Čo by mala jesť, aby si dodala silu?

Mala by jesť niečo, po čom sa dlhodobo cíti dobre. Čiže nielen vtedy, keď to kupuje alebo varí, ale aj hodinu po jedle by mala mať dobrý pocit v tele i v hlave. Zelenina je esenciálna a mala by byť súčasťou každého jedla v rôznej podobe. A samozrejme, potrebujeme kvalitné potraviny! Napríklad priniesť si do kuchyne ghee maslo (čiže pražené, prepustené maslo) a olivový olej je veľká výhra. Do tašky pridať kvalitnú čokoládu a orechy, ktoré pomôžu kedykoľvek počas dňa.

Rada používam vaše Powerlogy Ghee maslo. Oceňujem, že ho vyrábate z mlieka od alpských kráv pasúcich sa na tráve. Navyše vďaka precíznej filtrácii neobsahuje laktózu ani kazeín.

Aký prístup k strave alebo celkovo k materstvu mi silu naopak uberie?

Ľahostajný a negatívny prístup nám vždy budú odoberať silu. Keď sa uspokojím s tým, že nejako bolo a nejako bude a obťažuje ma vyjsť zo svojej komfortnej zóny – to má podľa mňa krátke nohy.

Vieš uviesť príklad výstupu z komfortnej zóny?

Výstup z komfortnej zóny je pre každého, samozrejme, iný. Napríklad to, že sa rozhodnem prestať vyprážať, prestať nakupovať polotovary, tavené syry alebo že začnem pri nákupe naozaj čítať zloženia. Jednoducho prestať si zakrývať oči z pohodlnosti.

Poznáš nejaký spôsob ako predchádzať vyčerpaniu počas dňa?

Energia a sila žiť sa neskrýva v zázračnej pilulke alebo nápoji. To je podľa mňa súhra hlavy a tela. Chuť ísť, žiť, poznať a otvoriť si hlavu.

Keď je však naozaj zle a nepomôže ani príroda, tak sa netreba báť požiadať o odbornú pomoc napríklad psychológa!

Veľmi málo sa hovorí o maminách, ktoré to nezvládajú! Ak chceme predchádzať prudkým prepadom únavy v rámci možností stravovania, odporúčam pridávať všade zeleninu v akejkoľvek podobe a vynechať ťažké kombinácie v jedle (mäso a mlieko, údeniny, vyprážané). Taktiež piť dobré tekutiny – vodu, čaje – a začleniť do stravovania výživové doplnky.

Čím odporúčaš začať deň, keď si ako mama dokážem nájsť 10 minút pre seba. Ako to využiť?

Nadýchnuť sa vzduchu a to doslova – otvoriť okno, vyjsť na balkón, do záhrady. To je veľká vec. Potom urobiť niečo pre seba, mať svoj malý rituál. Napríklad napiť sa vody a pripraviť si raňajky, z ktorých mám radosť. A je jedno, či to bude kaša alebo chlieb vo vajci.

Spokojná psychika je pre mňa viac ako BIO mrkva.

Ešte pre nás a naše čitateľky v stručnosti opíš tvoje tri obľúbené rýchle recepty.

  • Rýchlopizza. Arabský chlieb s kvalitným zložením natriem na jednej strane mixom paradajok s olivovým olejom, bazalkou či oregánom (alebo kvalitnou rajčinovou passatou). Obložím podľa chute od mozzarelly, cez cuketu a jamón, až po šampióny alebo kukuricu a dám zapiecť zhora v rúre na 4-5 minút. Viac netreba! Na konci obložím čerstvou rukolou na tanieri a mám mega pizzu…
  • Palacinky. Prakticky akýkoľvek recept, do ktorého ide múka, vylepšíte už takým jednoduchým krokom ako je zámena múky. U mňa vyhráva špaldová biela. Do palaciniek netreba pridávať cukor, radšej škoricu. Priznám sa, milujem do nich používať ako náplň orechové krémy – podľa veku a maškrtnosti hociktoré z Powerlogy. Zmiešam s banánom a mažem a mažem. Či už mandľový krém pre malé deti alebo pistáciový pre nás mamičky a školákov.
  • Ďalej rada vymýšľam kaše. Ovsená alebo pšenová, na Instagrame máme aj návod ako na ne. S dochucovaním kaše sa dá naozaj vyhrať. Vďaka rôznorodosti ich syn papá denne a to má 7 rokov. Neomrzeli ho. U nás je obľúbená ovsená kaša, ktorú varím v mandľovom alebo kokosovom mlieku, a navrch nastrúhaná čokoláda s kešu krémom. A kto chce, posype si kašu ešte granolou, ktorá dodá super chrumkavosť.

Výber mojich TOP Powerlogy potravín sme dokonca spolu vyskladali do výhodného balíčka. V Powerlogy ČoJediaZdravéDeti Packu teda nájdete základ funkčných potravín podľa môjho gusta. 😊

Alex, ďakujeme za rozhovor a držíme palce v edukácii a šírení tvojho prístupu.

Viac o Alex a jej projektoch nájdete na www.cojediazdravedeti.sk alebo ich Instagrame @cojediazdravedeti.

Rozhovor pripravila Žaneta Morovská, autorka knihy Manifest mladej ženy. Za titulnú fotku ďakujeme Jane Fašungovej.

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.