Akcia 2+1 na novú líniu inovatívnych proteínov | Upratovanie skladu so širokou ponukou

The Powerlogy Podcast: RnDr. Zdena Bartošová CSc. o prepojení genetiky a životosprávy

  • čítanie na 4 min.

The Powerlogy Podcast: RnDr. Zdena Bartošová CSc. o prepojení genetiky a životosprávy

TÉMA: Aktuálne poznatky genetiky a prepojenie na personalizovanú životosprávu, čo nám povie komplexná genetická analýza a ako interpretovať vedecké štúdie, aby mali význam v realite nášho života.

Tento Podcast vám prináša Powerlogy, koncept funkčných a chutných potravín online. Vyskúšajte kvalitu bez kompromisov pre rôzne výživové smery a špecifické intolerancie. Bez lepku, bez spracovaného mlieka, bez pridaného cukru, konzervantov, éčiek a akýchkoľvek zbytočností, ktoré do prírodnej čistej stravy nepatria.

Využite kód: Podcast10
Získate 10 % zľavu na najbližší nákup funkčných potravín Powerlogy, ktoré prispievajú k optimalizácii životosprávy a kultivácii HUMAN POWER.

Koho dnes počúvam?

RnDr. Zdena Bartošová CSc. po absolvovaní VŠ štúdia nastúpila na Ústav experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied (ÚEO SAV) na Oddelenie molekulárnej genetiky. Za výskumnú činnosť v rámci postgraduálneho štúdia (t.č. doktorandské) mi bola v r. 1996 udelená vedecká hodnosť Kandidáta biologických vied – CSc. (t.č. PhD) na základe obhajoby dizertačnej práce v odbore Genetika. Výskumnú činnosť som realizovala okrem ÚEO SAV na zahraničných vedeckých pracoviskách v Holandsku (Department of Radiation Genetics and Chemical Mutagenesis, University of Leiden – 6 mesačná vedecká stáž) a USA (Metabolism Branch, National Cancer Institute of National Institutes of Health, Bethesda – 3 ročná vedecká stáž).

Jej pôsobenie v USA na National Cancer Institute, inštitúcii, ktorá spája výskum s klinikou, ju ovplyvnilo v ďalšom smerovaní. Základný výskum ju prestal uspokojovať. Cieľom bolo aplikovať výsledky z výskumu do klinickej praxe. Začal sa „boj“ o presadenie predsavzatí na „domácej pôde“. Bola spolutvorcom a zástupkyňou vedúceho projektu Štátnej objednávky „Diagnostické testy na stanovenie predispozície k rakovine hrubého čreva, konečníka a kože“ (1995-1998).

Genetické mutácie v prvých na Slovensku vyšetrovaných rodinách s dedičným nádorom hrubého čreva (HNPCC) identifikovala v rámci projektu, ktorý som získala zo Ženevy a realizovala vo Švajčiarsku na Univerzite v Zürichu (Institute of Molecular Cancer Research, IMCR) v r. 1998. Tento projekt bol zároveň zameraný na transfer technológie skríningu mutácií sekvenovaním DNA. Výraznú materiálnu a morálnu pomoc pri etablovaní skríningu mutácií u pacientov a ich príbuzných dostala od riaditeľa IMCR Prof. Josefa Jiricneho, PhD. a od Prof. Bennetta Van Houtena, PhD., ktorý ju pozval na vedecko-výskumnú návštevu do USA na University of Texas Medical Branch v r. 1999.

V tomto roku som na ÚEO SAV prestúpila na Oddelenie genetiky nádorových ochorení. Za zlatú éru svojej vedeckej kariéry považuje svoju účasť v riešení medzinárodného vedeckého projektu v 5. Rámcovom programe Európskej únie „Nové prístupy v diagnostike a terapii nádorov s mikrosatelitovou instabilitou“, na ktorom sa zúčastnili špičkové pracoviská z Holandska, Dánska, Fínska, Talianska a Švajčiarska, kde bolo cťou reprezentovať Slovensko. Spolupráca so špičkovými vedcami a dostatok finančných prostriedkov na realizáciu aplikovaného vedeckého výskumu aj na domácom slovenskom pracovisku, čo viac si človek môže želať?

Za výsledky v tomto projekte získala ocenenie v akcii „Vedec roka 2002“.

ODKAZY Z PODCASTU:

Genetické testy

Okruhy interpretácie a služby genetickej analýzy

Odborný profil

Moje výsledky a kompletný profil

Kniha Ako funguje veda

Kniha Nepodľahnite Alzheimeru

MCT olej na podporu ketózy

POWERLOGY NOVINKY, AKCIE, EVENTY NEWSLETTER

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.