🎄 Výhodné balíky 1+1 a 2+1 GRÁTISDoprava zadarmo v rámci SR

Ako sme sa od nápadu v Toskánsku dostali až k svetovému oceneniu Great Taste

Ako sme sa od nápadu v Toskánsku dostali až k svetovému oceneniu Great Taste

Možno ste to už zachytili, možno len ochutnali a možno ste ani netušili, že náš pistáciový krém Power Pistacchio získal tento rok prestížne ocenenie Great Taste. 2 hviezdičky Great Taste sú pre nás ako tvorcov produktu niečo ako Michelin Stars pre reštaurácie. Už v minulosti sme získali hviezdu za mandľové maslo, neskôr za nugát a teraz sa zadarilo pistácii za unikátne spojenie chute olivového oleja a pistácii s adekvátnou štipkou kokosového cukru. Ako to však celé začalo, a čo všetko stojí za realizáciou produktu od nápadu až k oceneniu a prvému dopytu z prémiového trhu Dubaja?

Minulý rok sme boli s manželkou a dcérou na Road Tripe v Taliansku, kde som chcel ešte lepšie preniknúť do lokálnej kuchyne Puglie a Toskánska a spoznať osobne výnimočných producentov ocenených olivových olejov. Zároveň som, ale počul o tom, že existuje taká Zdenka, ktorá má cestovku Si Italy, a že to má v Toskánsku pod palcom.

Všetko to začalo na dovolenke v Toskánsku pri dobrom jedle a kreatívnej debate

Navyše, že sa dala dokopy s Martiom Záhumenským, ktorý bol a je pre mňa takým Jamie Oliverom Slovenska. Martin je totiž profesiou šéfkuchár, ktorý si to riadne odmakal v zahraničí a prepracoval sa od pomocného kuchára až k dosť významných oceneniam v UK. Každopádne sme sa doma rozhodli, že ich chceme spoznať a zažiť s nimi taký pravý Toskánsky pobyt.

Celý pobyt vyšiel fakt, že super až sme skončili na záverečnom obede v mestečku Baddia e Possignano a začali len tak voľne debatovať o jedle, produktoch a tvoriť. Martin a Zdenka svojho času boli na začiatku projektu Pappa Mia, kde začali sezónne prinášať vybrané talianske produkty a špeciality fanúšikom na Slovensko. Okrem fajnového a zložením čistého vína Chianti od malých poctivých vinárov, cez moju obľúbenú Coppa, až po taliansku sladkú špecialitu, a teda pistáciový krém.

Práve ten šiel prekvapujúco na dračku, no keď som ho ochutnal a pozrel na zloženie, tak osobne som z toho nadšený veru nebol. Cukor, slnečnicový olej, pár percent pistácií a v podstate sa človek k presnému zloženiu na obale ani nedostal. Tak som si podpichol Martina, že to predsa musí ísť aj inak, a že poďme to vymyslieť a ja to zrealizujem. Dali sme si spolu vyššie štandardy a kritériá, že použijeme super kvalitný olivový olej, a že to len jemne dosladíme bez sušeného mlieka, lecitínov či iných zbytočností. Že sa ako najlepší profi šéfkuchári oprieme o kvalitu a čistotu primárnych surovín a ich šetrné spracovanie…

Keď traja gurmáni vyladia nápad k „dokonalosti“

S Martinom sme teda spoločne „vykreovali“ tri alternatívne receptúry a vizualizovali si možný finálny produkt. Ďalej nasledovala moja parketa a teda výroba a ladenie receptúry pre finálnu kvalitu a chuť. Kontaktoval som nášho partnera Karola Stýbla ako Maestra čokolatiéra a zakladateľa slovenskej výroby prémiovej Bean-to-Bar čokolády, Powerlogy krémov a masiel. Mesiac sme tieto vybrané receptúry testovali  a ladili detaily, lebo nám tam stále vystreľovala horkastá chuť pravého olivového oleja. Krém nebol zlý, bol aj celkom chutný, ale nebolo to ono. Nebolo to na Great Taste a ja som nejak necítil, ako to pri produktoch mávam, že to je niečo s čím sa môžem hrdiť.

Až som potom doma zobral tie vzorky a len tak z nápadu skúsil pridať trochu kešu masla a ubrať cukru. A zrazu ma osvietilo! Kešu sú totiž asi najsladšie a zároveň super olejnaté orechy a perfektne dotvorili receptúru. Hned som nadšený volal Martinovi, že to mám  a  vstúpili sme do výroby zrazu s úplne čistou mysľou a jasnou receptúrou pre finálny produkt. Tak sa do toho ešte na záver oprel tretí gurmán, a teda spomínaný majster výroby Karol a finálne pripravil prvú šaržu novej receptúry, ktorá pri testingu hneď dostala každého, a ja som už cítil ten pocit, ktorý má najviac napĺňa.

Ten pocit keď uvaríte unikátne a delikátne jedlo, ktoré keď ľudia ochutnajú, tak je to pre nich zážitok. Zážitok z chuti, z momentu, z kvality  a toho mega pocitu, že to je všetko zložením čisté a zdravé.

Prvý pistáciový  krém bol vyrobený v limitovanej edícii 3 000 kusov, ktorá sa rozpredala v priebehu 10 dní

A nie len to. Od vypredania limitovaného počtu kusov pistáciového krému sa nám neustále ozývali nešťastní zákazníci so žiadosťami o zaradenie delikatesy do stálej ponuky. Ono to však so špeci delikatesami nie je také jednoduché a celý rok som v Powerlogy riešil stabilnú dodávku vybraných ingrediencií pre 100 % receprútu a možnosti pravidelnej výroby pri zachovaní chute a kvality.

Hneď ako sme to však vo výrobe nastavili a doladili tak sme prihlásili a zaslali vzorku Power Pistacchio do Londýna na ohodnotenie v rámci gastronomickej súťaže Great Taste Awards 2018. 500 porotcov, odborníkov na kvalitu potravín počas 65 súťažných dní hodnotilo v zaslepených testoch potravinové výrobky z celého sveta. V tomto roku sa podarilo ocenenie získať iba 37 % prihlásených výrobkov. Takto sme chceli podrobiť novú receptúru a produkt testu na tej najvyššej svetovej úrovni.

Chvalabohu zadarilo sa a my sme získali nášho „Oskara“

V Londýne sme získali  2 hviezdy z maximálnych troch, čo nám otvorilo aj brány do zahraničia a začíname tak riešiť prvé dopyty na prémiových trhoch Londýna, či Dubaja. Zároveň sme však asi 2 mesiace intenzívne pracovali na vyladení designu s Rudom Letkom z Gobigname.sk.  Rudo je práve tým človekom, ktorý nám svojho času úplne zrušil logo a inicioval kompletnú zmenu designu portfólia , ktorú postúpne pretavujeme do reality a vidíme, že to má naozaj veľký význam.

Tak sa z takej prvej zelenej varianty stala zlatá, ktorou podčiarkujeme prémiovosť a cveng produktu, ktorý je pre nás zlatom aj svojím obsahom. Toto je skrátená verzia príbehu ako sa u nás realizuje nápad od myšlienky až k svetovému oceneniu. Pistáciový krém nájdete najvýhodnejšie vždy na našom E-shope, tak ako aj ďalšie Great Taste ocenené produkty ako nugát, či mandľové maslo.

Kvalita potrebuje čas, a aj preto to niekedy môže trvať viac ako rok. Osobne však verím, že rozprávka sa týmto prémiovým produktom ešte len začína, čo cítime aj zo spätnej väzby fanúšikov značky či odborníkov na výstavách v zahraničí. Naposledy v Škandinávii, kde sme sa opäť raz konfrontovali so svetovými trendami vo funkčných potravinách a prezentovali našu víziu budúcnosti. Ale o tom je už iný článok, ktorý si môžete prečitať na mojom blogu tu.

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.