Kurkuma

Bioaktívna kurkuma a 4 hlavné benefity pre imunitu, metabolizmus a trávenie

Bioaktívna kurkuma a 4 hlavné benefity pre imunitu, metabolizmus a trávenie

Kurkuma je silná protizápalová bylina, ktorá sa po stáročia používa na liečbu rôznych ochorení. Tento koreň, ktorý je bratrancom zázvoru, je pôvodom z juhovýchodnej Ázie a niekedy sa nazýva „indický šafran“, pretože má krásnu zlatistú farbu.

Účinná zlúčenina kurkumy – kurkumín, sa vo veľkej miere skúma kvôli svojmu potenciálu pri prevencii proti chorobám a na boj proti nim. Len pre zaujímavosť, kurkuma kúpená v obchode obsahuje približne 2-3% kurkumínu.

Mnohé štúdie sa zameriavajú na veľmi koncentrované prípravky z kurkuminových doplnkov, vo forme prášku, tabliet alebo extraktu určených na terapeutické dávkovanie.

No kurkuma tiež pôsobí preventívne proti rôznym ochoreniam, teda jej zaradenie do vašej každodennej stravy, môže mať ďalekonosný efekt pre celoživotné zdravie.

Čítajte ďalej a spoznajte 4 hlavné benefity kurkumy pre zdravie aj lepší výkon.

1. Protizápalový efekt a podpora optimálnych mozgových funkcií

Zápal je príčinou mnohých zdravotných stavov, ako je metabolický syndróm, srdcové ochorenia a dokonca aj rakoviny. Ukázalo sa tiež, že zápal hrá hlavnú úlohu pri poklese kognitívnych funkcií. V týchto situáciách kurkuma ponúka svoje funkčné protizápalové vlastnosti ktoré majú ochranný účinok pre náš mozog.

Kurkuma dokáže zvrátiť niektoré biochemické zmeny spojené so starnutím mozgu a eliminovať výskyt ťažkých kovov v tele. Kurkuma nemá takmer žiadne nežiadúce vedľajšie účinky a organizmu neškodí ani konzumácia vo vysokých dávkach, do 30 g denne. Je teda vhodné zahrnúť kurkumu do našej stravy – čím viac jej bude, tým lepšiu prevenciu vzniku degeneratívnych ochorení si doprajeme.

2. Posilnenie imunity a boj proti voľným radikálom

Kurkuma je silným potenciálnym antioxidantom. Ukázalo sa, že kurkuma zvyšuje antioxidačnú kapacitu organizmu a pomáha bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi. To je obzvlášť dobré pre imunitný systém, ako aj funkciu mozgu. Kurkuma okrem iného tiež posilňuje prirodzenú antioxidačnú kapacitu organizmu a obranný systém. Antigénové vlastnosti kurkumy tiež prospievajú nášmu vzhľadu a to tým, že chránia pokožku pred poškodením voľnými radikálmi, ako sú napríklad látky znečisťujúce životné prostredie. Pridajte teda pokojne 1-2 lyžičky kurkumy do svojho obľúbeného smoothie, alebo príďte skúsiť naše bioaktívne kurkuma latte s ghee a MCT olejom k nám do kaviarne.

3. Kurkuma pomáha posilňovať váš imunitný a kardiovaskulárny systém

Protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti kurkumínu v kurkume z nej robia zdravie podporujúci zdroj. Kým kurkumín samotný nie je ľahko vstrebateľný do krvného obehu, jeho konzumácia s čiernym korením zvyšuje absorpciu vďaka účinnej zložke čierneho korenia zvanej piperín. Jeden z osvedčených receptov, je studený čaj so zázvorom a štipkou čierneho korenia.

Našou overenou a jednoduchou formou zlepšenia trávenia a posilennia imunity je kombinácia (1Čl) kurkuma mix +  (1Čl) Power Ghee rozmiešať 50ml teplej vody ako na čaj.

Kurkumín pomáha zmierniť veľa rizikových faktorov, ktoré stoja za kardiovaskulárnymi chorobami. Jeho najväčší prínos v prevencii kardiovaskulárnych chorôb spočíva v zlepšení funkcie endotelu, čo je vnútorná výstelka ciev. Niekoľko štúdií naznačuje, že kurkumín zlepšuje túto funkciu výrazne až do takej miery, že ju porovnáva so samotným cvičením, ktoré tiež tieto funkcie podporuje. Takže ak nestíhate ísť cvičiť, aspoň si dajte 1-2 lyžičky kurkumy do svojho smoothie.

4. Zlepšenie trávenia a problémov s mikrobiómom

Nie nadarmo sa hovorí, že tráviaci trakt až z 80% zodpovedá za silu imunitného systému. Črevný mikrobióm je súhrn baktérií v hrubom čreve, ktoré majú na starosť premenu nestráviteľných zvyškov potravín, hlavne vlákniny, na ďalšie metabolity a plyny. Určite si dokážete predstaviť, akú paseku dokáže narušená črevná mikroflóra narobiť. Tomuto stavu hovoríme disbióza a má širokú škálu vplyvov na náš organizmus. Črevnú mikroflóru dokáže narušiť dlhodobý nezdravý životný štýl, stres, častá konzumácia alkoholu, cukru, bielej múky a v zásade všetkého čo pre nás nie je prirodzené.

Problémy s najväčšou pravdepodobnosťou pocítite tiež po užívaní antibiotík a niektorých ďalších liekov. Kurkuma Vám vie byť aj v tomto prípade maximálne nápomocná. Napríklad taký slepačí vývar s kurkumou je hotový liek a pôsobí ako balzam pre váš tráviaci trakt.

Kurkuma a kurkumín boli rozsiahlo študované pre ich úlohu pri liečbe rakoviny a prevencii rakovinových buniek, s mnohými sľubnými nálezmi v štúdiách na zvieratách a ľuďoch.

Tipy pre využitie kurkumy vo vašej kuchyni

Kurkuma je charakterizovaná ako korenie. Z vedy o varení dobre vieme, že korenie je najlepšie lkombinovať s kvalitnými tukmi nie len pre chuť, ale aj pre funkčnosť a zdravotný efekt pre organizmus. Akívna zložka kurkumy je kurkumín, a ten je veľmi dobre rozpustný v tukoch. Preto sa odporúča konzumovať s jedlom/nápojom obsahujúcim tuky, pre účinnejšie vstrebávanie. Naše 3 najlepšie kombinácie sú.

Zároveň je nevyhnutná konzumácia s čiernym korením.  Jedna štúdia preukázala, že čierne korenie zlepšuje vstrebávanie kurkumínu až o 1000%.

V Powerlogy Turmeric Mixe sme skombinovali všetky tieto poznatky a vytvorili optimálny a komlexný mix kvalitných BIO korenín aj s extra adaptogénmi. Ochutnajte silu pravých korenín a adaptogénov pre vaše zdravie.

Powerlogy kurkuma Latte

Náš overený recept, ktorý môžete ochutnať aj priamo u nás v Powerlogy Space&Coffee. Nápoj zohrejte ako teplé mlieko a vymixujte.

Záver

Kurkuma je naozaj všeliek a vytŕča z radu byliniek. Môže sa popýšiť svojimi pestrými účinkami na naše zdravie, s ich širokým záberom. Aj preto ju vedci často radia k adaptogénom, čo sú prírodné rastliny, ktoré pomáhajú vyrovnávať našu hormonálnu sústavu.  Asi nie nadarmo, ju v Indii nazývajú prírodné antibiotikum.  Kurkuma, či už vo forme prášku, alebo koreňa by preto nemala chýbať v každej domácnosti. No a keďže často pochádza z Indie, odporúča sa tomto prípade v bio kvalite.

 

 

Komentáre 1

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Dobry clanok, len tam mate 2 preklepy, "Ochutnajte silu prevých korenín " a "ktorý môžete ochjutnať aj priamo".

Power informácie do vašej schránky

Odoberajte Power newsletter a získajte -7 % na prvý nákup