Kurkuma

Bioaktívna kurkuma a 4 hlavné benefity pre imunitu, metabolizmus a trávenie

Bioaktívna kurkuma a 4 hlavné benefity pre imunitu, metabolizmus a trávenie

Kurkuma je silná protizápalová bylina, ktorá sa po stáročia používa na liečbu rôznych ochorení. Tento koreň, ktorý je bratrancom zázvoru, je pôvodom z juhovýchodnej Ázie a niekedy sa nazýva „indický šafran“, pretože má krásnu zlatistú farbu.

Účinná zlúčenina kurkumy – kurkumín – sa skúma kvôli svojej schopnosti pôsobiť preventívne voči chorobám a zároveň pomáhať pri samotnej liečbe. Len pre zaujímavosť, kurkuma kúpená v obchode obsahuje iba 2 – 3 % kurkumínu.

Mnohé štúdie sa zameriavajú na veľmi koncentrované prípravky z kurkuminových doplnkov, vo forme prášku, tabliet alebo extraktu určených na terapeutické dávkovanie.

Čítajte ďalej a spoznajte 4 hlavné benefity kurkumy v oblasti zdravia a lepšieho výkonu.

1. Protizápalový efekt a podpora optimálnych mozgových funkcií

Zápal je príčinou mnohých zdravotných stavov ako je metabolický syndróm, srdcové ochorenia a dokonca aj rakoviny. Ukázalo sa tiež, že zápal hrá hlavnú úlohu pri poklese kognitívnych funkcií. V týchto situáciách ponúka kurkuma svoje funkčné protizápalové vlastnosti, ktoré majú ochranný účinok pre náš mozog.

Kurkuma dokáže zvrátiť niektoré biochemické zmeny spojené so starnutím mozgu a eliminovať výskyt ťažkých kovov v tele. Kurkuma nemá takmer žiadne nežiadúce vedľajšie účinky a organizmu neškodí ani konzumácia vo vysokých dávkach. Je teda vhodné zahrnúť kurkumu do našej stravy – čím viac jej bude, tým lepšiu prevenciu vzniku degeneratívnych ochorení si doprajeme.

2. Posilnenie imunity a boj proti voľným radikálom

Kurkuma je silným potenciálnym antioxidantom. Ukázalo sa, že kurkuma zvyšuje antioxidačnú kapacitu organizmu a pomáha bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi. To je obzvlášť dobré pre imunitný systém ako aj funkciu mozgu. Kurkuma tiež posilňuje prirodzenú antioxidačnú kapacitu organizmu a obranný systém. Antigénové vlastnosti kurkumy prospievajú nášmu vzhľadu tým, že chránia pokožku pred poškodením voľnými radikálmi, ako sú napríklad látky znečisťujúce životné prostredie. Pridajte teda pokojne 1 – 2 lyžičky kurkumy do svojho obľúbeného smoothie, alebo vyskúšajte naše bioaktívne kurkuma latte s ghee a MCT olejom v našej kaviarni.

3. Kurkuma pomáha posilňovať váš imunitný a kardiovaskulárny systém

Protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti kurkumínu robia z kurkumy zdravie podporujúcu potravinu. Kým kurkumín samotný nie je ľahko vstrebateľný do krvného obehu, jeho konzumácia s čiernym korením absorpciu zvyšuje a to vďaka účinnej látke čierneho korenia zvanej piperín. Jeden z osvedčených receptov je studený čaj so zázvorom a štipkou čierneho korenia.

Našou overenou a jednoduchou formou zlepšenia trávenia a posilennia imunity je kombinácia (1 ČL) Turmeric mixu +  (1 ČL) Powerlogy BIO Ghee, ktoré rozmiešate v 50 ml horúcej vody.

Kurkumín pomáha zmierniť veľa rizikových faktorov, ktoré stoja za kardiovaskulárnymi chorobami. Jeho najväčší prínos v prevencii kardiovaskulárnych chorôb spočíva v zlepšení funkcie endotelu, čo je vnútorná výstelka ciev. Niekoľko štúdií naznačuje, že kurkumín zlepšuje túto funkciu výrazne až do takej miery, že ju porovnáva so samotným cvičením, ktoré tiež tieto funkcie podporuje. Takže ak nestíhate ísť cvičiť, aspoň si do svojho smoothie dajte 1 – 2 lyžičky kurkumy.

4. Zlepšenie trávenia a problémov s mikrobiómom

Nie nadarmo sa hovorí, že tráviaci trakt až na 80 % zodpovedá za silu imunitného systému. Črevný mikrobióm je súhrn baktérií v hrubom čreve, ktoré majú na starosť premenu nestráviteľných zvyškov potravín, hlavne vlákniny, na ďalšie metabolity a plyny. Určite si dokážete predstaviť, akú paseku dokáže narušená črevná mikroflóra narobiť. Tomuto stavu hovoríme disbióza a má širokú škálu vplyvov na náš organizmus. Črevnú mikroflóru dokáže narušiť dlhodobý nezdravý životný štýl, stres, častá konzumácia alkoholu, cukru, bielej múky a v zásade všetkého, čo pre nás nie je prirodzené.

Problémy s najväčšou pravdepodobnosťou pocítite tiež po užívaní antibiotík či niektorých ďalších liekov. A kurkuma vám vie byť aj v tomto prípade maximálne nápomocná. Napríklad slepačí vývar s kurkumou je hotový liek a pôsobí ako balzam pre váš tráviaci trakt.

Kurkuma a kurkumín boli rozsiahlo študované pre ich úlohu pri liečbe rakoviny a prevencii tvorby rakovinových buniek. Výsledkom boli mnohé sľubné nálezy v štúdiách na zvieratách a ľuďoch.

Tipy pre využitie kurkumy vo vašej kuchyni

Kurkuma je charakterizovaná ako korenie. Z vedy o varení dobre vieme, že korenie je najlepšie kombinovať s kvalitnými tukmi nie len z dôvodu chuti, ale aj z dôvodu funkčnosti a zdravotného efektu na organizmus. Aktívna zložka kurkumy je kurkumín, a ten je veľmi dobre rozpustný v tukoch. Preto sa, samozrejme, odporúča konzumovať s jedlom či nápojom obsahujúcim tuky.

Naše 3 najlepšie kombinácie sú:

Zároveň, ako ste sa vyššie dočítali, je pre skutočné zhodnotenie kurkumy nevyhnutné konzumovať ju s čiernym korením. Jedna štúdia preukázala, že čierne korenie zlepšuje vstrebávanie kurkumínu až o 1000 %.

V Powerlogy BIO Turmeric mixe sme skombinovali všetky tieto poznatky a vytvorili optimálny a komplexný mix kvalitných BIO korenín aj s extra adaptogénmi. Ochutnajte silu pravých korenín overte si ich vplyv na vaše zdravie.

Powerlogy kurkuma latte

Je to náš overený recept, ktorý môžete ochutnať aj priamo u nás v Powerlogy Space&Coffee. Postup je jednoduchý, nápoj zohrejte ako teplé mlieko a poriadne vymixujte tyčovým mixérom.

Záver

Kurkuma je naozaj všeliek a vytŕča z radu byliniek. Môže sa popýšiť svojimi pestrými účinkami na naše zdravie. Aj preto ju vedci často radia k adaptogénom, čo sú prírodné rastliny, ktoré pomáhajú vyrovnávať našu hormonálnu sústavu. Nie nadarmo ju v Indii nazývajú prírodným antibiotikom. Kurkuma, či už vo forme prášku alebo koreňa, by preto nemala chýbať v každej domácnosti. No a keďže často pochádza z Indie, jednoznačne ju odporúčame v BIO kvalite.

Komentáre 1

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Dobry clanok, len tam mate 2 preklepy, "Ochutnajte silu prevých korenín " a "ktorý môžete ochjutnať aj priamo".

Power informácie do vašej schránky

Odoberajte Power newsletter a získajte -7 % na prvý nákup