Až -23 % Využite výhodné upratovanie skladu so širokou ponukou

Bežeckí tréneri prezradili, Čo dokáže beh priniesť do života pre viac energie

Bežeckí tréneri prezradili, Čo dokáže beh priniesť do života pre viac energie

Alex Štuková a Leo Lendvorský, sú profesionálni bežci, bývalí atléti, milovníci aktívneho života, bežeckí tréneri, ktorých okrem spoločnej vášne k behu, spájajú aj mnohé koníčky a zážitky.

Prečítajte si ďalší z inšpiratívnych rozhovorov, v ktorom vám bližšie priblížime :

 • Ako sa dá skĺbiť osobný život so športom
 • Čo vám dokáže beh priniesť do života
 • Mýty a chyby v oblasti športového stravovania
 • Tipy na Powerlogy produkty, pre aktívny bežecký život

Na úvod jednoduchá otázka, Kto ste a čomu sa venujete ?

Alex : Volám sa Alexandra Štuková a som bývalou reprezentantkou v behu na 400 a 800 metrov. Momentálne aktívne nepretekám, ale športu sa venujem aj naďalej, na rekreačnej úrovni. Vyštudovala som Fakultu telesnej výchovy a športu, a  pracujem ako učiteľka a trénerka.

Leo : Moje meno je Leo Lendvorský, som bývalý bežec na stredné trate, bežecký a kondičný tréner, športový analytik v Národnom športovom centre. Vyštudoval som doktorandské štúdium v odbore Športová kinantropológia na Fakulte Telesnej výchovy a športu.

Čo vy a vaše detstvo? Boli ste od malička športovo aktívni, alebo tomu predchádzali nejaké udalosti ?

Alex : Už od útleho detstva som bola veľmi hyperaktívna a pohyb bol mojim vykúpením. Od malička som navštevovala športovú triedu, kde jednoznačne zvíťazil beh. Zo začiatku som patrila k priemerným atlétom, no postupom času a tvrdou prácou, prichádzali prvé úspechy, ako :

 • 3. miesto na Majstrovstvách sveta dorastencov
 • 1. miesto na EYOF (európskom olympijskom festivale) mládeže
 • 1. miesto na Svetovej gymnaziáde.

Byť dobrým športovcom si žiada veľmi veľa odriekania, ale práve vďaka tomu som precestovala časť sveta, spoznala zaujímavých ľudí a zažila množstvo zážitkov, ktoré mi nikto nevezme.

Leo : Ako dieťa som nadšene sledoval bojové filmy a v piatich rokoch som začal chodiť na karate. Neskôr, keďže pochádzam z Lučenca, ktoré je basketbalové mesto, som presedlal na basketbal a futbal. Neskôr, v 15 rokoch som sa objavil na atletických pretekoch .
Keďže som absolvoval európske súťaže, či kempy napr. aj v Južnej Afrike, kde trénovali najlepší atléti z celého sveta, dostal som možnosť nazrieť “do kuchyne” a ako vyzerá príprava vrcholového športovca. Sám som sa našiel na stredných tratiach, na 800 metrov.

Čo vás viedlo k výberu behu ako športu, k výberu povolania športových trénerov ?

Alex : Neexistuje žiadny konkrétny dôvod, jednoducho som sa riadila svojimi pocitmi. Obľubovala som takmer každý šport. Pri behu som sa však cítila najlepšie, ako ryba vo vode . Keďže sa atletike venujem celý môj život, rozhodnutie čo  budem študovať na vysokej škole,  nebolo vôbec zložité. Moja práca ma veľmi napĺňa a nebojím sa, že by ma šport prestal baviť.

Leo : Cítil som sa pri ňom veľmi dobre, už ako dieťa. Vedel som si vyčistiť hlavu a najlepšie nápady som dostával práve pri behu. Bavilo ma tiež posúvať svoje hranice, chuť adrenalínu pred pretekmi, alebo záplava endorfínov po, či veľká dávka dopamínu na tréning, aby som mohol napraviť nepodarené preteky.

Kde teraz aktuálne pôsobíte, čomu sa venujete ?

Alex : Momentálne pracujem ako učiteľka telesnej výchovy a asistentka učiteľa na Základnej škole Pavla Marcelyho v Bratislave. Súbežne vykonávam trénerskú činnosť v našich komunitách Bratislava Runners a Next Generation. Ttrénujeme tu dospelých rekreačných bežcov, ale aj talentovanú mládež. V neposlednom rade mám zopár zverencov, s ktorými pracujem formou individuálnych tréningov.

Leo : V súčasnosti mám 3 hlavné projekty.

 • Pracujem ako športový analytik, alebo ,,sports scientis‘‘ v Národnom športovom centre.
 • Riadim bežeckú komunitu Bratislava Runners, kde pomáhame bežcom s behom, ale aj štrukturovaným tréningom.
 • Okrem toho, máme projekt ,,Next Generation‘‘, v rámci ktorého pomáhame talentovanej mládeži, so športovou prípravou.

Čo považujete za najväčší mýtus, ktorý ľudia nájdu na internete, v rámci odporúčaného stravovania, vhodného pre bežcov ?

Tu nás napadá, že množstvo bežcov preceňuje výživové doplnky. Dôležitá je pestrá strava s obsahom sacharidov, bielkovín, tukov a vlákniny.

Nehľadajme zázračnú tabletku. Nenaleťme na marketingové ťahy – Toto zjedz a schudneš, toto si kúp a behaj ako Usain Bolt.

Aké najčastejšie chyby v stravovaní, robia bežci, či ľudia, ktorí s behom začínajú ?

 • Nepravidelné stravovanie. 
 • Konzumovanie príliš veľa tukov, či vlákniny pred behom, čo môže viesť k zažívacím ťažkostiam.
 • Nekonzistentné dopĺňanie sacharidov počas dlhého behu.
 • Zabúdanie na doplnenie “paliva” po behu. 
 • Nízky príjem bielkovín, ktoré bežec potrebuje pre udržanie, či budovanie svalovej hmoty, ale taktiež pre zdravie a imunitu.

Sami ste bežci, aktívni ľudia a tréneri, ktorým záleží na kvalitnej strave a výžive. Ktoré z Powerlogy produktov, sú teda vaše obľúbené?

Najradšej máme všetky vaše orieškové krémy. Ak si ale musíme vybrať, najviac si pochutíme na snackoch a čokoládach.

Leo : Kvôli laktózovej intolerancii, sa musím čokoládovým pochúťkam vyhýbať, ale vaša kurkumová rozhodne stojí za to. Rád ich mám pre skvelú chuť a zloženie, na ktoré si potrpím pri výbere produktov. Všetko je bez farbív a chémie, a stále to skvele chutí.

Keďže sa vás určite vaši zverenci na tréningoch, aj pri zostavovaní jedálničkov, pýtajú na rady ohľadom stravovania, ktoré z Powerlogy produktov priamo odporúčate ?

V rámci chutných, zdravých a sýtych raňajok, odporúčame Powerlogy nugát a Kešu-Kokos krém . Ďalej určite slané pesto z pistácií, ak si chcú urobiť rýchly, zdravý a chutný obed.

Alex a Leo ďakujeme vám za príjemný a hodnotný rozhovor a želáme vám veľa síl, nabehaných kilometrov a chutného povzbudenie, aj formou našich zdravých a čistých potravín.

Leo Lendvorský
Alexandra Štuková

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-15 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.