🎄 Výhodné balíky 1+1 a 2+1 GRÁTISDoprava zadarmo v rámci SR

WIM HOF METHOD, alebo ako sa správne otužovať a podporiť imunitu

WIM HOF METHOD, alebo ako sa správne otužovať a podporiť imunitu

Hanka Moravčíková je dcérou i manželkou, milovníčkou prírody a pohybu, kníh, či kreatívneho písania. Pracuje ako redaktorka v spoločnosti Sportmedia a zároveň pôsobí ako oficiálna inštruktorka Wim Hof Metódy. Rozhodla sa nám priblížiť túto tému, v inšpiratívnom a veľmi príjemnom rozhovore.

Prečítajte si, čo to Wim Hof Metóda je, ako sa dostala až k nám na Slovensko a prečo sa jej venuje táto inšpiratívna slovenka.

Kde aktuálne pôsobíš, čomu sa venuješ?

Už dvanásť rokov žijem v Prahe, často ale kombinujem mestský život so životom na dedine, v horách, skrátka v prírode, takže v Prahe trávim maximálne dve tretiny roka. Asi 50 % pracovného času venujem písaniu a prekladu, v posledných rokoch pre bratislavskú spoločnosť Sportmedia, druhá polovica patrí Wim Hof Method, organizovaniu kurzov primárne v ČR, občas aj inde v Európe.

Aký dôvod ťa viedol k výberu tvojho povolania, ktorému sa aktívne venuješ, nie len ako hobby, ale aj ako práca ?

Keď som mala 20 rokov, mali sme v rodine vážne ochorenie. Začali sme sa zaujímať o to, ako dokáže strava a životný štýl ovplyvniť zdravotný stav. Ja osobne som skončila pri vegetariánstve, ktorého sa držím už desať rokov. Po škole som narazila na jeden webový portál, ktorý práve zháňal redaktorku. Keďže ponúkaná práca spájala moju lásku k jazykom a písaniu o zdraví, hneď som sa po nej vrhla. Cez prácu redaktorky som sa potom dostala k Wim Hof Method.

Kde hľadáš energiu a inšpiráciu, či už pri tvorbe kreatívnych článkov, alebo pri svojich kurzoch? Čo ťa drží v pozitívnej nálade?

Inšpirácia na nové veci mi často prichádza tesne po dychových cvičeniach, alebo počas nich. Hlava sa mi vtedy úplne vyprázdni a uvoľní miesto aj na niečo nové. Reset prichádza z celkovo pokojného života a energiu dopĺňam skôr aktívne, v lese, ideálne na horách. Hlavne, ak môžem hory skombinovať s ľadovou vodou. Okrem toho rada čítam a to prevažne keď som fyzicky unavená, alebo sa len tak vyvalím von na trávu, zavriem oči a užívam si nič nerobenie.

Okrem kvalitného fyzického a psychického oddychu, je veľmi dôležitá aj výživa. Ktoré z Powerlogy produktov, dodávajú  palivo vo forme jedla tebe?

Už to budú asi roky, čo som sa na nejakú horskú túru nevybrala bez 70% Powerlogy čokolády, ktorú mám vždy v ruksaku po ruke. Našou rodinnou klasikou je energy kombinácia a to Powerlogy káva a mandľové maslo. Z noviniek mi najviac chutí slané pistáciové pesto. Keďže som vegetarián, často jem šaláty, ktoré si dopĺňam práve pistáciovou zálievkou.

Čo je pre mňa dôležité je, že akýkoľvek Powerlogy výrobok doma mám, je čistý, bez zbytočností a s minimom ingrediencií. Dôležitá je pre mňa jeho výživová hodnota a hlavne je návykovo chutný.

Poďme teda už bližšie k Wim Hof metóde, čo to vlastne je?

Metoda Wim Hof pozostáva z troch rovnocenných komponentov, : dychu, chladu a nastavenia mysle. Kontrolované, pomalé výdychy uľahčujú prácu s chladom, meditačné a koncentračné cvičenia zvyšujú mentálnu pripravenosť a pomáhajú s celým procesom chladových cvičení. Táto metóda nás neučí iba to, ako sa správať v chlade, ale aj v ďalších životných „extrémoch“. Dáva nám možnosť lepšie spoznať svoje telo, uvoľniť sa, byť silnejší a odolnejší, či prijímať svoje emócie také, aké sú. Celkovo je o prepojení a komplexnosti – hlava, dych, telo – to všetko treba rešpektovať a počúvať. Nezáleží na tom, aký máte postoj k chladu, jednoznačné však je, že vás dokáže zmeniť.

Pozrite si Hankine kurzy a všetky bližšie informácie, v rámci Wim Hof Metódy tu

Ako si sa k nej dostala a ako dlho sa jej venuješ ?

Na prvý kurz, rovno 6-dňový, ma poslal môj vtedajší šéf Andrej Maťko. Bol to rok 2016, o Wim Hof Method v Česku a na Slovensku vtedy skoro nikto nevedel. Andrej metóde prepadol a mal ju chuť šíriť, tak ma na kurz vyslal ako pozorovateľa. Pôvodne aby som o metóde písala články, nakoniec sa ale rozhodol, že kniha bude lepšia voľba.

Aj keď som šla na prvý kurz bez vlastnej motivácie, bez konkrétneho cieľa a bez reálnej chute na ľadovú vodu, do pár dní sa mi metóda dostala pod kožu a odvtedy je bežnou súčasťou môjho života. Je to už pomaly sedem rokov.

Na čo si dať pri realizácii tejto metódy pozor, aké sú najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia ?

Nemá zmysel sa s niekým porovnávať. Posúvaním času vo vode si môže človek často viac ublížiť, ako pomôcť. Zo zdravotného hľadiska nikdy nepotrebujeme v ľadovej vode stráviť viac ako 2 minúty. Ľudia sa často pretrénujú – s dychom aj chladom. Obe cvičenia sú ale založené na horméze. Na krátku chvíľu naše telo vystresujú a tým ho posilnia. Ak si ale dopriavame veľké dávky stresovej záťaže príliš často, z posilňujúceho stresu sa stane stres, ktorý nás začne oslabovať a unavovať.

V čom, práve naopak, pôsobí Wim Hof metóda na ľudský organizmus pozitívne ?

Ak sa bavíme o fyzických pozitívnych účinkoch, potom silná imunita, protizápalové účinky (hlavne v prípade autoimunitných ochorení), podpora srdcovej činnosti a precvičenie celého kardiovaskulárneho systému. Ďalej podpora činnosti lymfatického systému, lepšia regenerácia svalov, viac energie a kvalitnejší spánok. Po mentálnej stránke táto metóda zlepšuje koncentráciu, ak ju človek praktizuje správne, uvoľní sa aj emočne, upokojí sa, dokáže lepšie zvládať stresové situácie a stavy úzkosti. Celé dohromady to funguje ako instantná „tabletka“ na čistú hlavu.

Kedy je ideálny čas začať?

Čo sa týka veku, ak je človek fyzicky zdravý, tak kedykoľvek. Dôležité je si to správne nadávkovať. Prirodzený začiatok je vždy na jeseň, keď sa prírodné vody pomaly ochladzujú. Telo má vtedy možnosť začať pomaly na 20 stupňoch a postupne hodnoty chladu zvyšovať na základe teploty vôd.
Na ochutnávku je dobrá aj jar – napríklad apríl, kedy sa vody postupne dostanú na 10 – 15 stupňov a ľudia si vyskúšajú, že sa to dá. So slnkom je to navyše krásne.
Ale začať sa dá aj uprostred zimy, v tých najtvrdších podmienkach, a bez skúseností. Ľudské telo je prispôsobené na zvládanie chladu, je to skôr naša hlava, ktorá ho prehovára o opaku.

Čo by si dodala na záver, aké odporúčanie máš pre všetkých, ktorý chcú začať s týmto „otužovaním“ ?

Máloktorá metóda je tak nenáročná na prax ako Wim Hof Method. Nepotrebujete na ňu žiadne vybavenie, nemusíte za ňou nikam chodiť. Ak sa správne naučíte techniku, už stačí len vzduch a studená voda, kľudne i doma v sprche. Prax je teda len na nás.

Otázkou je, či vyhrá správne nastavenie mysle a ochota vystaviť sa diskomfortu, alebo lenivosť a túžba po pohodlnosti. Výhovorky „nemám čas“ v tomto prípade neprejdú, pretože sprchu si dávame každý. Je teda len na nás, do ktorej strany kohútik otočíme.

Okrem seba a svojej rodiny, energiu vo forme kvalitnej stravy odporúčaš aj klientom. Ktoré z Powerlogy produktov to sú?

Páči sa mi, že skoro všetky produkty v Powerlogy sú vegánske a keto, takže ich môžem odporučiť asi naozaj každému. Na prvom mieste sú u mňa, aj u klientov orieškové krémy, ako neuveriteľne chutná sladkosť, ktorá je navyše výživná. Žiaden náš kurz, sa bez nich nezaobíde.

Ak má niekto rád kurkumu, určite by som odporučila práve túto koreninovú zmes.  V balíčku je zmiešaná s čiernym korením a jej výživový obsah je teda podstate vstrebateľnejší, ako z bežne dostupnej kurkumy.

Hanka, ďakujeme ti za inšpiratívny rozhovor a želáme veľa úspechov a zdravia, na tvojej životnej ceste.

 

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.