Využite jesenné upratovanie skladu! A ako BONUS si v košíku pridajte tyčinku Upgraded Collagen Bar ako darček.

Doping a riziká užívania doplnkov stravy vo vrcholovom športe

Doping a riziká užívania doplnkov stravy vo vrcholovom športe

Doping vo všeobecnosti zaraďujeme k tzv. negatívnym javom v športe, medzi ktoré patrí aj problematika užívania spoločenských drog, gamblerizmus, korupcia alebo predávanie zápasov. Z povahy športu vyplýva, že ho v celej svojej histórii sprevádzala snaha športovcov dosahovať stále lepšie a lepšie výkony, čo prirodzene vytvára priestor na podvádzanie podobne ako v iných aspektoch života.

Vrcholoví športovci podstupujú dopingové testy neustále, v priebehu celého roka a to ako doma, tak aj v zahraničí. Je to pre nich rutina a pred konaním pretekov sa kontroly zintenzívňujú.

Tomáš Pagáč je vedúci oddelenia pre testovanie a prevencie v Antidopingovej agentúre SR. Pýtali sme sa ho, čo hrozí vrcholovému športovcovi, ak konzumuje neznáme potraviny, medzi ktoré patria aj výživové doplnky.

Podľa Pagáča hrozí športovcom, ktorí nepoznajú presné zloženie konzumovaných potravín, dopingový nález, preto to majú veľmi ťažké, v tom čo môžu a čo nie. Stáva sa, že športovec skonzumuje doplnok s obsahom kreatínu, ktorý sám o sebe zakázaný nie je. Avšak majú skúsenosť, že aj kreatín bol v jednom prípade kontaminovaný anabolickým steroidom. Športovci si tak musia overovať a dôsledne čítať zloženie na obale. Podľa Pagáča však ani to nie je vždy záruka istoty. „Žiaľ, na obale nie sú vždy uvedené všetky ingrediencie, tie nevhodné sú dokonca často zamaskované. Naša agentúra preto odporúča obrátiť sa pri každom výživovom doplnku priamo na výrobcov a overiť si čistotu zloženia ešte predtým, než sa ho rozhodne športovec konzumovať.“

Antidopingová agentúra preto športovcom neodporúča konkrétne doplnky. „Môžeme odporúčať kolagén ako taký, ale nikdy nie konkrétnu značku,” objasňuje Pagáč.

„Keď ide o jednotlivé doplnky, so športovcami či svojimi klientmi preberieme výhody a nevýhody doplnkov. Ale diskutujeme vo všeobecnej rovine, nikdy nie podľa konkrétnych značiek.

„Ak by som však mal na základe osobnej skúsenosti vypichnúť jeden, tak napríklad Powerlogy hovädzí kolagén považujem za veľmi kvalitný. Športovcom však už z princípu nemôžem garantovať, že neobsahuje zakázané látky – to môže jedine výrobca.”

Vrcholoví športovci dnes už vedia, ako sa s tým celým vysporiadať. Dávajú si pozor, zohľadňujú, čo môžu a nemôžu. Napriek tomu sa môže niekedy stať, že aj pri veľkej obozretnosti človek užije niečo, čo nechcel. Hlavne v prípade, že výživový doplnok obsahuje aj látky, ktoré nie sú uvedené v zložení.

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.