kolagen ucinky

Ako jesť a doplniť kolagén. A je to náhrada klasického proteínu?

  • čítanie na 8 min.

Ako jesť a doplniť kolagén. A je to náhrada klasického proteínu?

Kolagén by sa dal nazvať aj štrukturálnym proteínom mladosti. Kolagén je totiž základnou stavebnou jednotkou tkanív, ktorá predstavuje až 30 % všetkých bielkovín v tele a až 70 % bielkovín kože. Inšpirujte sa našimi tipmi pre príjem zo stravy a doplnkov.  Spoznajte jeho výživový význam, že práve kolagén je proteín, ktorý zďaleka nie je len pre športovcov, ale pre všetkých a dokonca aj pre tehotné ženy, deti, či dôchodcov.

Základná definícia a význam

Kolagén je najzastúpenejším stavebným proteínom nášho tela s pomerom až okolo 33 %. Je to v podstate spájacie tkanivo pre takmer všetky štruktúry v tele. Od vlasov, cez svaly, až po kosti, či dokonca hlavné orgány, ako srdce, pečeň, či pľúca. Kolagén je zložený z kompletného profilu dôležitých aminokyselín, kde ide najmä o funkčnosť vysokej dávky glycínu, prolínu a hydroxyprolínu. Práve tieto aminokyseliny najviac podporujú hojivé a regeneračné procesy v tele.

Naše telo kolagén síce prirodzene produkuje, ale s narastajúcim vekom a priemernou životosprávou  sa jeho produkcia postupne znižuje. To vedie k oslabeniu štruktúr buniek a prejavom starnutia. Hlavným rozdielom medzi kolagénom a klasickými proteínmi ako je srvátkový, či kaseínový, alebo vegánske alternatívy je práve hodnota vybraných aminokyselín.

To neznamená, že iné proteíny su zlé, ale skôr to, že sú určené skôr pre anabolický účinok a podporu rastu, alebo udržiavania svalovej hmoty. Kolagén ako sa dočítate nižšie v 7 kľúčových benefitoch, je určený skôr ako dlhodobá výživa tkanív.

7 benefitov dostatku kolagénu v tele

  1. Výživa kostí a kĺbov: kolagén podporuje silnejšie, ťažšie a pevnejšie kosti. Obsahuje 2 stavebné jednotky chrupky, ktoré je po každom cvičení alebo športovom výkone nutné doplniť.
  2. Regenerácia tkanív: Kolagén proteín dodá telu aminokyseliny, ktoré zabezpečujú kohéznosť, elasticitu a priamu výživu Fascie.
  3. Revitalizácia pokožky a vlasov: kolagén podporuje vďaka obsahu prolínu a glycínu hydratáciu, zabraňuje prehlbovaniu vrások, udržuje elasticitu vašej pokožky i pevné vlasy.
  4. Hlbší spánok: kolagén proteín užitý pred spánkom prehlbuje spánok, dodáva arginín pre stimuláciu uvoľňovania rastového hormónu a nutrienty nevyhnutné pre opravu tkanív počas spánku.
  5. Podporí mozog: power kolagén proteín dodá glycín, neurotransmiter zapojený v motorických a senzorických dráhach a taktiež syntéze ATP.
  6. Spomaľovanie starnutia: power kolagén proteín nahrádza nevyhnutné bielkoviny, ktoré vekom slabnú a rozkladajú sa a zároveň prispieva k regenerácii a udržiavaniu svalovej hmoty, uľahčením syntézy kreatínu v tele.
  7. Podpora hojenia výstelky žalúdka a  syndrómu priepustného čreva. Práve žalúdok , trávenie,  podráždené črevo a nesprávny mikrobíon sú často najväčším problémom súčasnosti.

benefity kolagenu Powerlogy Najčastejšie kladené otázky k Power Collagen

O kolagéne, jeho význame, použití a rôznych detaioch by sa dalo písať aj niekoľko dní .  Dôležitejšia je však prax a tak priamo odpovedáme na vaše najčastejšie kladené otázky optimálneho použitia, skladovania a podobne.

Aký je pôvod, kde sa vyrába a má to veľa kalórii?

Najčastejšie sa môžete stretnúť s bravčovým, hovädzím, alebo rybacím kolagénom. Osobne mi rybací troška smrdká a z pohľadu hodnoty som vyhodnotil hovädzí ako najlepší. Dôležitý je však pôvod, že kravy sa pasú na pastvinách a nie sú hormónmi napichané a aj výroba kde sa použivajú najmodernejšie technológie hydraulizácie a spracovania. Preto sme vybrali dodávateľa z Francúzska, ktorý spĺňa tieto štandardy a obsah aminokyselín je na výbornej úrovni. Kolagén obsahuje kolórie len z bielkovín a priberania sa v dávke 1-2 PL denne naozaj nemusíte báť.

Môžem používať kolagén ak som tehotná?

Áno, keď jete kolagén, je to ako keby ste jedli hovädzí vývar. Náš kolagén neobsahuje žiadne prímesi. Jedná sa o čistý hydrolizovaný hovadzí proteín, ktorý je klasifikovaný ako výživový doplnok. Optimálna dávka sa odporúča od 8-10g denne.

Je potrebné aby kolagén obsahoval VitamínC a prečo nie je vo vašom produkte obsiahnutý vitamin C?

Z našich poznatkov je dobré ak človek príjma s kolagénom aj vitamin C. Avšak nie je dokázané, že telo kolagén nevstrebe bez vitamínu C a funguje to tak, že napríklad ak máte v tele vitamín c a jedli ste na obed potraviny s vitamínom C, tak potom keď si poobede dáte lyžicu kolagénu tak to telo pekne vstrebe. Zároveň pri natural kolagéne v rámci vývoja produktov nám išlo v prvom rade o čistotu a kvalitu kolagénu a väčšina ponúkaných riešení s fortifikovaným vitamínom C bola horšej kvality a oveľa horšieho profilu aminokyselín.

Pre koho je kolagén dobré používať? Je to len pre aktívnych športovcov ?

Kolagén je vhodný pre každého v rámci komplexnej a plnohodnotnej výživy, keďže ide o najzastúpenejší proteín v tele, ktorý je základom pre obnovu chrupaviek, kĺbov, šliach a regeneráciu tkanív. Dokonca aj pre tehotné ženy, deti a dôchodcov. Samozrejme nároky starších ľudí, ľudí v regenerácii tkanív po operácii a športovcov sú väčšie.

Koľko si treba dať denne, aby to zabralo?

Potreby sú individuálne, keďže nemôžeme presne vedieť v akom stave je vaše telo a životospráva. Každopádne vedecká literatúra odporúča optimálnu dávku 8-10 g denne , ktorá sa dá štatisticky aplikovať na väčšinu ľudí hľadajúcich podporu výživy tkanív.

Ak preferujem vegetariántsvo, či vegánstvo, tak tento kolagén nie je pre mňa. Aké mám možnosti?

Áno rešpektujeme ľudí s rozhodnutím eliminovať živočíšne produkty , ale v kolagéne je to problém. Nenašli sme ešte kompletný a kvalitný doplnok, ktorý by spĺňal profil aminokyselín a kvalitatívne štandardy. Práve príjem kolagénu je najväčšou výzvou pri vybalancovanej a vyladenej vegetariánskej strave. Nie je to nemožné, ale vyžaduje si to znalosti a špecifické kombinácie a zdroje rias a podobne.

Obsahuje Power Collagén umelé sladidlá, cukry, alebo inak povedané spĺňa štandardy KETO a Low Carb stravovania?

Tu máme dobré správy a ako zo zloženia vidíte, kolagén je čistý proteín bez prídavkov, sladidiel a dochucovadiel. Zároveň obsahuje 0% lepku, laktózy i cukru a tak perfektne zapadá do Keto aj Low Carb.

Ako si  najlepšie v životospráve ochránim, alebo ešte aj posilním  prirodzenú produkciu kolagénu ?

No tak ako aj s inými zlodejmi zdravia a energie, tak aj tu ide najmä o elimináciu nespavosti, fajčenia, obsahu škrobov a cukru vo výžive. Potom o individuálnu elimináciu zápalotvorných potravín, vysokého stresu, nadmerného opaľovania,  príjmu voľných radikálov, a nedostatku vitamínu C a polyfenolov vo výžive.

Prémiový prírodný kolagén v prášku

Prečo si vybrať práve Powerlogy kolagén? Je chutný a má čisté zloženie. Obsahuje iba hydrolyzovaný kolagén, nič navyše. Žiadné aditíva, žiadne umelé konzervanty ani príchute. Zároveň je však chutný a lahodne krémový. Dá sa použiť ako zahusťovadlo do jedál a dokonca aj ako náhrada smotany do kávy. A na koniec – jedna odporúčaná dávka (10 g) obsahuje až 9 000 mg čistého kolagénu.

Teraz s 10 % akciou s kupónom kolagen10.

Zistiť viac

 

 

Referencie vedeckých výskumov o účinkoch suplementácie kolagénovými peptidmi:

Komentáre 1

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Dobry den, viete mi prosím napisat, aky je pomer kolagenu typu 1 a typu 3 vo vasom kolagenu??? Dakujem

Dobrý deň, keďže kolagen nie je tepelne spracovany, je nejako zabezpečené / zamedzené riziko prenosu tzv. choroby šialených kráv? Ďakujem

Dobrý deň, Lenka. Proces výroby je viacnásobne kontrolovaný. Do výroby kolagénu nesmú ísť žiadne časti chorých zvierat. Toto ochorenie sa však vo všeobecnosti prenáša iba cez nervové tkanivá, ktoré sú v dnešnej dobe oddeľované štandardne už na bitúnku. Všetko, čo do výroby prechádza, sa musí podložiť laboratórnou kontrolou hneď na vstupe.

Dobry den, je vhodne pouzivat kolagen pri dojceni? Dakujem.

http://powerlogy.com

Zajímavý článek, díky https://powerlogy.com

Najnovšie informácie zo sveta funkčných potravín

Odoberajte Powerlogy newsletter a získajte -7 % na prvý nákup.