Akcia 2+1 na novú líniu inovatívnych proteínov | Upratovanie skladu so širokou ponukou

Ako začať otužovať: Tajomstvo silného tela a odolnej mysle

Ako začať otužovať: Tajomstvo silného tela a odolnej mysle

Chcete mať výkonnejší imunitný systém, lepšiu odolnosť voči stresu, lepší krvný obeh a ešte aj výrazne lepšiu náladu? Skvelým spôsobom, ako získať všetko naraz je otužovanie. Ak vás zaujíma, čo v skutočnosti je a nie je otužovanie, prípadne ako s ním začať, poradíme vám práve v tomto článku. Pridáme aj pár tipov na zdravé potraviny, ktorými svojmu telu popri otužovaní prospejete ešte viac.

Ako začať otužovať? Postup je jednoduchý a nemusíte začať iba v zime

Otužovanie je proces, pri ktorom sa telo postupne zvyká na chlad. V zásade je jedno, či otužovanie vykonávate doma v sprche alebo vani, v potoku za domom alebo v jazere. Zároveň však platí, že otužovanie nie je vhodné pre každého a rozhodne sa s ním nezačína skokom medzi ľadové kryhy. Ak chcete začať, postupujte opatrne a postupne – tak si ho budete užívať naplno. Ako teda začať s otužovaním?

  1. Začnite ľadovými sprchami. Výhodou otužovania sa v sprche je možnosť regulovať teplotu vody. Tú je možné nastaviť pri každom sprchovaní inak, rovnako tak je možné regulovať teplotu vody aj v priebehu každého sprchovania. Tento fakt je dobré využiť vo svoj prospech a na začiatku preto určite začnite krátkymi studenými sprchami.
  2. Postupujte pozvoľna. Či už sa rozhodnete pre sprchu alebo studenú vaňu, odporúča sa navyšovať čas pobytu v studenej vode postupne. Znížte teplotu vody o pár stupňov alebo pridajte viac sekúnd, ktoré v studenom prostredí vydržíte, ideálne je každý raz pridávať 15 – 20 sekúnd.
  3. Buďte trpezlivý. Výsledky aj benefity otužovania sa dostavia postupne. Neočakávajte extrémne zmeny po pár studených kúpeľoch. Jednu vec ale získate ihneď – je ňou zlepšená regenerácia po fyzickej aktivite alebo každom tréningu, skvelým benefitom je tiež budovanie pevnej a silnej vôle.

Výhody a účinky otužovania v jazere, aj doma vo vani

Otužovanie pomáha telu vybudovať si odolnosť proti chladu a prináša celý rad fyzických aj psychických pozitív. Proces adaptácie zahŕňa zmeny v štruktúre aj funkcii buniek a tkanív, ktoré spôsobujú, že telo je odolnejšie voči chladu a následne aj iným nástrahám. Aké sú najzásadnejšie výhody otužovania?

  • Zlepšenie krvného obehu. Otužovanie preukázateľne podporuje krvný obeh prostredníctvom procesu zúženia krvných ciev, ktorý pomáha udržiavať teplo v tele. Cievy sa v chlade zúžia, aby sa zabránilo úniku tepla z tela. Po zahriatí sa krvné cievy rozšíria, aby sa prietok krvi zlepšil. Tento cyklus pomáha znížiť riziko srdcových chorôb a mŕtvice.
  • Zlepšenie spánku. Otužovanie pomáha zlepšovať produkciu hormónu melatonínu, ktorý reguluje spánok. Otužovanie môže pomôcť zvýšiť produkciu melatonínu tým, že spôsobí pokles telesnej teploty.
  • Zníženie stresu a úzkosti. Otužovanie efektívne znižuje stres a úzkosť prostredníctvom uvoľňovania endorfínov. Endorfíny sú hormóny, ktoré majú povzbudzujúci účinok a pomáhajú zmierňovať pocity stresu a úzkosti.
  • Posilnenie imunitného systému. Otužovanie stimuluje produkciu bielych krviniek, ktoré sú dôležité pre boj proti infekciám. Zároveň zvyšuje prietok krvi do lymfatického systému, ktorý pomáha odstraňovať infekcie z tela a utlmuje zápal, ktorý imunitný systém oslabuje.

Podporte imunitu ešte viac

Popri pravidelnej fyzickej aktivite, otužovaní, aj správnej životospráve existuje ďalší skvelý spôsob, ako podporiť imunitu na maximum. Napríklad pravidelné a dostatočné prijímanie vitamínov a minerálov na imunitu je jedným z kľúčov ku zdraviu.

Powerlogy Upgraded Organic Turmeric

Powerlogy Upgraded Organic Turmeric dodá telu len zdravú energiu, podporí trávenie a napomôže posilniť imunitu. Je ho možné použiť ako prísadu do jedla, horúceho nápoja alebo podľa našich receptov vytvoriť chrumkavé a zdravé krekry na chudnutie. Zdravá kombinácia protizápalovej kurkumy, čierneho korenia, zázvoru, škorice, kardamónu, čili aj adaptogénov maca a ashwagandha.

Powerlogy Upgraded Organic Greens

Organické vitamíny, minerály aj enzýmu v jednom – to sú Upgraded Organic Greens. Zmes siedmich účinných rastlín s dostatkom vlákniny pomáha regulovať hmotnosť, posilňovať imunitu a spomaľuje starnutie. Neobsahuje glutén, ani pridaný cukor.

Powerlogy Organic Kurkuma Chocobar

Hľadáte niečo sladké a pritom zdravé? Máme pre vás unikátnu BIO čokoládu tvorenú až z 40% kakaovým maslom. Biela čokoláda Organic Kurkuma Chocobar v XXL balení je skvelým spôsobom, ako maškrtiť aj piecť zdravo. Kurkuma má protizápalové účinky a obsah cukrov je až dvakrát menší, než pri klasických čokoládach. Je vhodná pre vegánov aj osoby s histamínovou intoleranciou, po kvalitnom otužovaní sa v ľadovej vode príde určite vhod.

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.