Využite jesenné upratovanie skladu! A ako BONUS si v košíku pridajte tyčinku Upgraded Collagen Bar ako darček.

Ľahký netradičný štedrák

Dĺžka prípravy: 1 hodinu
Počet osôb: 6

Ľahký netradičný štedrák

Jeden z najtradičnejších vianočných dezertov nesmie chýbať ani na našom blogu. Len sme ho pripravili tak “po našom”, aby bol ľahší a najmä z kvalitných surovín. 😋

Prečo je náš štedrák lepšou voľbou?

Pretože sú v ňom iba kvalitné suroviny bez akýchkoľvek pridaných látok. Domáci marhuľový džem, čerstvo namletý, slovenský mak, domáce orechy, plnotučný tvaroh a vajcia z voľného výbehu. Ľahší je vďaka nekysnutému cestu, ktoré sme nahradili špaldovým lavašom (tenučké arménske nekysnuté pečivo). No a samozrejme, nesmie chýbať Powerlogy tunning v podobe nášho prémiového mandľového krému.

Prečo nemusíte robiť kompromis v chuti?

Pretože ide stále o “starý dobrý” štedrák, čo v konečnom dôsledku spoznáte, akonáhle ho ochutnáte. Avšak nezanechá vo vás taký pocit plnosti, ako to pri kysnutých koláčoch býva. A okrem toho, čo je ďalšie plus, jeho príprava je oveľa jednoduchšia a časovo menej náročná ako pri tom tradičnom.

Postup:

  • Pripravíme si všetky plnky jednoduchým zmiešaním ingrediencií. Mlieko nemusíme zohrievať, iba ho prilejeme k maku a orechom a vypracujeme hustejšie plnky.
  • Lavaš rozprestrieme a vykrojíme z neho 6 kruhov s priemerom 20 cm (pomôžeme si formou, do ktorej koláč pôjde). 2 kruhy by mali byť väčšie aby sme z nich vedeli spraviť aj okraje koláča.
  • Na spodok tortovej formy uložíme prvé 2 pláty, ktoré majú vyvýšený okraj. Potrieme ich džemom a naň navrstvíme makovú vrstvu a uhladíme.
  • Položíme ďalšie 2 pláty lavašu. Na tie pôjde tentoraz orechová plnka.
  • Znovu dáme 2 pláty lavašu a tie prelejeme mandľovým krémom, na ktorý pridáme tvaroh.
  • Pre jednoduchšiu verziu na mandľovú vrstvu uložíme ďalšie pláty lavašu (v tom prípade ich budeme potrebovať 8) alebo to spravíme mierne luxusnejšie so snehovou penou. K nej si iba vyšľaháme 2 bielka do tuha a navrstvíme na tvaroh.
  • Štedrák pečieme pri 170 °C cca 25 minút do zlatohneda.

Tip pre alergikov na bielkovinu kravského mlieka: Ak si chcete koláčik vychutnať aj vy, jednoducho vynechajte tvarohovú vrstvu alebo použite vegan “tvaroh”. Plnky sa dajú bez problémov pripraviť aj s rastlinným mliekom.

Recept pre nás pripravila Patrícia z blogu Hit je zdravo žiť.

Použité produkty

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.