🎄 Výhodné balíky 1+1 a 2+1 GRÁTISDoprava zadarmo v rámci SR

Prečo nemá byť čokoláda sladká ako cukor?

Prečo nemá byť čokoláda sladká ako cukor?

Od malička považujeme čokoládu za sladkosť. Jedli sme ju ako odmenu či dezert a častokrát sme sa jej nevedeli dojesť. A nevieme to ani teraz. Čokoláda ako taká v ľudskej reči však prešla zásadným vývojom a upustila od svojej pravej podstaty.  V bežne dostupných konvenčných „čokoládkach“ nájdeme viac cukru než kakaa. A s tým môže mať ľudský organizmus reálny problém. Prečo sa zmenila pôvodná receptúra?

Čítajte ďalej a dozviete sa:

 • Prečo naša Powerlogy čokoláda neobsahuje toľko cukru.
 • Prečo ponúkame čokoládu bez mlieka a umelých konzervantov.
 • Či môže čokoláda podporiť imunitu.
 • 4 pozitívne účinky čokolády.
 • Ako si dať sladké bez pocitu viny.

Zabudli sme na chuť čokolády

V mliečnych čokoládach nájdete kakaa minimum a v bielych ho budete hľadať celkom zbytočne. Tak sa z čokolády naozaj môže stať „cukorláda“ s minimom prospešných látok a s množstvom tých nežiadúcich. Jediná vec, ktorá pravdepodobne ľudí uspokojuje, je jej sladká chuť. Reč je o veľmi kratučkom efekte, keď chuť vnímame na jazyku. Je to však chuť čokolády alebo cukru? Efekt presladených potravín síce nezbadáme okamžite, ale v dlhodobom horizonte môže na telo pôsobiť až toxicky.

Vráťme sa k čokoláde čistej chuti

Donedávna bola čokoláda vnímaná ako sladká pochúťka na potešenie chuťových pohárikov, avšak dnes sa pomaly vraciame k jej koreňom. Horká čokoláda je synonymom zdravej potraviny, ktorá slúži napríklad na podporu imunity. Navyše je výborným zdrojom niektorých vitamínov, minerálov a prospešných polyfenolov.

Obsah kakaa je základným parametrom pri výbere kvalitnej čokolády, ktorá chutí a je prospešná pre náš organizmus. Aj tento druh čokolády môže plniť funkciu odmeny v diétach ako low carb či keto. Máme však na mysli čokoládu s obsahom kakaa 70 % a viac.

Čo zdravé a dôležité nájdeme v 100 gramoch čokolády?

ODD – odporúčanej dennej dávky

 • Vápnik 73,7 mg (7 % ODD)
 • Železo 12,0 mg (67 % ODD)
 • Horčík 230 mg (58 % ODD)
 • Fosfor 311 mg (31 % ODD)
 • Draslík 722 mg (21 % ODD)
 • Zinok 3,3 mg (22 % ODD)
 • Meď 1,8 mg (89 % ODD)
 • Mangán 2,0 mg (98 % ODD)
 • Selén 6,9 μg (10 % ODD)

4 pozitívne účinky čokolády

Znižovanie rizika srdcovo-cievnych ochorení a s nimi spojený krvný tlak aj cholesterol. Znižovanie rizika súvisí najmä s vysokým množstvom polyfenolov a ďalších aktívnych látok v čokoláde.

Protizápalové účinky. Čokoláda obsahuje látky s protizápalovými vlastnosťami, ktoré znižujú nežiaduce zápaly v tele.

Zlepšovanie nálady a funkcie mozgu. Zlepšovanie funkcií mozgu majú na svedomí spomínané polyfenoly a zdravé tuky v kakau.

Pozitívny vplyv na pokožku. Na základe zloženia čokolády Harvardská univerzita publikovala zoznam vitamínov a minerálov, ktoré sú okrem iného dôležité pre zdravie pokožky.

Namiesto lepku, mlieka či palmového oleja ju vyrábame z vysokokvalitného kakaa a veľkých lieskovcov. Ochutnajte našu 70 % čokoládu. Je príjemne sladká a pritom jedno balenie obsahuje iba 12,5 g cukru.

Nemusíme zo svojich životov vypustiť sladkosti alebo čokoládu. Podstatné je, aby sme si vedeli vybrať kvalitné suroviny a z nich vytvorené potraviny. U nás v Powerlogy sme preto definovali pojem „funkčné potraviny čistej chuti“. Veríme, že si každý môže dopriať rôzne jedlá a necítiť sa previnilo. Dôležité je myslieť na kvalitu a pôvod potravín.

Dobrú chuť!

Objavte výhodné balenie

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.