Až -23 % Využite výhodné upratovanie skladu so širokou ponukou

Spokojná a vyspatá mama je dôležitejšia ako troska

  • čítanie na 9 min.

Spokojná a vyspatá mama je dôležitejšia ako troska

Dnes vám prinášame rozhovor s Andreou Borkovou, popôrodnou dulou, o tom ako byť počas materstva menej unavená, ako sa dať na prvé miesto a nájsť samú seba. I keď sa to hovorí ľahko, Andrea na to má konkrétne tipy a skúsenosť z praxe.

Andrea je žena, priekopníčka, mama dvoch detí, manželka a popôrodná dula. Sprevádza tehotné ženy, aby ich vstup do obdobia po pôrode bol čo najpríjemnejší. Venuje sa ženám aj v 600nedelí, v období, kedy najviac potrebujú podporu a dodanie istoty vo vlastné kompetencie. Pre všetky matky vytvára podporné skupiny materstva MATKOVANIE, kde môžu v bezpečnom kruhu žien, zdieľať svoje pocity, názory a inšpirovať sa navzájom. Stará sa o ženy a je to jej poslaním. Viac info nájdete na 600nedelie.sk.

Naše čitateľky a zákazníčky, ktoré sú na materskej, asi najviac zaujíma, ako si dobiť energiu a predchádzať únave. Budeme sa teda baviť hlavne o týchto témach, a preto sa ťa hneď na úvod spýtam, do akej miery je podľa teba únava v materstve prirodzená?

Keď sa žena stane matkou, v jej živote sa udejú mnohé nové veci, ktoré nepozná. Nová etapa v kombinácii s hormonálnymi zmenami spôsobí, že sa žena cíti enormne unavená. Telo vydalo ohromnú energiu, priviedlo na svet nového človeka, a preto je únava prirodzená. Ak sa však ťahá dlho, niečo nie je v poriadku.

Čo radíš svojím klientkám, ako a kde dobíjať energiu?

Najčastejšie začíname stravou a mentálnym nastavením. Keď je bábätko na svete, žena sa zameriava 100 %  naňho. Po pôrode však zabudne, že aj ona je človek a má svoje potreby. Že by si mala sadnúť a najesť sa. Počas dojčenia má dvojnásobný výdaj energie a ak sa nesústredí na vlastné stravovanie, časom začne strádať, nie nutne chudnúť, možno dokonca aj priberie, ale telo bude fungovať na prázdno. Ide z rezerv a to pri dojčení nechceme.

Všeobecne sa dá povedať, že žena dojčí minimálne rok a ten rok potrebuje mať dostatočne dobrú stravu. Pokiaľ nemá podporujúce prostredie a dostatočné sebavedomie ako matka, stáva sa, že seba dá na posledné miesto.

Ako sa má matka dať na prvé miesto?

Je to proces. Vždy hovorím ženám: Predstav si, že si v lietadle, si mama, si tam s deťmi a niečo sa deje. Kyslíkovú masku dávaš najprv sebe a až potom deťom. Ak sa nepostarám o seba, tak se nebudem môcť dobre starať ani o svoje deti. Každá žena musí nájsť svoju vlastnú cestu.

Aký iný faktor okrem nedostatočnej stravy a spánku prispieva podľa teba k únave?

Keď sa nám narodí (prvé) dieťa, udeje sa zmena nielen v živote ženy, ale aj v spoločnosti. Vznikne nová rodinka a z môjho pozorovania vnímam, že takáto nová rodinka sa izoluje od iných rodín. Žiaľ, často aj od svojich vlastných. Zabúdame na to, aká výhra je fungovať v komunite. Matka by bola omnoho menej unavená, ak by sa vedela spojiť so ženami, rodinami “rovnakej” krvnej skupiny.

Komunita nesprávnych ľudí s nesprávnym nastavením nás môže rovnako unaviť ako nekvalitný spánok či strava.

Čo sú podľa teba základné princípy stravovania ženy po pôrode?

Teplá strava

Po pôrode, ako som už spomínala vyššie, prišla žena o veľkú časť energie. Potrebuje ju dospať aj doplniť jedlom. Ďalej potrebuje teplú stravu. Teplé kaše a polievky kvôli tomu, že krváca a telo sa očisťuje (podobne ako počas menštruácie). Žena potrebuje stravu, ktorá ju zahreje. Po psychickej stránke potrebuje jedlo, ktoré má rada. Určite neodporúčam žene po pôrode experimentovať. Neskôr áno, keď chce, ale po narodení dieťaťa by mala pokračovať v stereotype stravy, ktorú mala počas tehotenstva. Hlavné je, aby bolo jedlo teplé. Dokonca aj v lete je vhodnejšie jesť teplé ako studené veci. Netvrdím, že si žena nemá dať 3 dni po pôrode šalát, ale ideálne s teplou plackou pokojne z červenej šošovice. Ide aj o trávenie, vlákninu a doplnenie energie.

Skvelým teplým jedlom je naše orieškové kuracie. Recept je navyše navrhnutý pre všetkých potravinových alergikov a vhodný aj pre histaminikov. 😉

Zdravé snacky

Ďalší kľúčový princíp sú snacky. To, čo jeme pomedzi hlavné jedlá, na čo máme chuť a čo nám môže dodať veľkú energiu. Veľmi svojim klientkám odporúčam pripraviť si/nakúpiť si takéto snacky vopred. Napríklad kvalitné horké čokolády, ako sú tie vaše Powerlogy – stačí mať pri posteli tabličku, netreba jej zjesť ani tak veľa. Okrem čokolády sú tu aj iné snacky ako sušené slivky, marhule, ďatle. Sušené ovocie je plné energie a ešte aj sladké a chutné. Ale opäť zdôrazňujem, tieto snacky je dobré pripraviť si vopred, cielene, tak aby som nemusela siahať po horalkách či suchých rožkoch. Tehotenstvo trvá 9 mesiacov, to je čas, keď si to môžem pripraviť prípadne pozavárať.

Skvelým riešením je vaša 70 % čokoláda. Bez mlieka a bez lepku, ale s veľkými chrumkavými lieskovcami. Jednoducho chutný snack, ktorý dobije energiu a nezaťaží trávenie. 😊

Takže mať plán! Okrem snackov odporúčaš aj vitamínové a výživové doplnky? Aj oni predsa dokážu pomáhať pri únave a vyčerpaní, len nie všetky sú vhodné pre dojčiace mamy. Alebo?

Dennodenne odpovedám na otázky či odporúčam kolagén, horčík a pod., pretože na balení sa píše, že tehotné a dojčiace ženy ich nesmú užívať. Ja nie som doktor, ale ak žena nemá žiadne ťažkosti, nevidím dôvod, prečo by si nemohla dať horčík či kolagén.

Takže vravíš, že varovanie na obale výživového doplnku netreba automaticky považovať za stopku? Podobne ako je to s pitím kávy a alkoholu?

Tá veta na obale je ochrana pre výrobcu, pretože pravdepodobne neexistujú dáta o tom, ako daný doplnok pôsobí na dojčiace a tehotné ženy. Čiže je to princíp predbežnej opatrnosti – nebolo to testované a nevie sa, čo to urobí. Ale to neznamená, že to urobí niečo zlé. Preto napr. kolagén je úplne v pohode aj pre dojčiace ženy. Hlavne na začiatku veľmi pomáha, keď matke vypadávaju vlasy. Zároveň výborný na pokožku.

Podobne je to s kávou. Ak žena pije kvalitne praženú BIO kávu, raz za deň je to podľa mňa v poriadku. Vždy svojim klientkám radím: V prvom rade spoznaj samu seba, zabudni na stereotypy, zober si čistý papier a napíš si tam:

Toto je moje materstvo a takto si ho predstavujem.

Napíš si tam, ako to chceš a sama si povedz, ako to chceš robiť. Spokojná a vyspatá mama je dôležitejšia ako troska, ktorá robí všetko, čo je odporúčané. Podobne to je aj s doplnkami, kávou alebo deci vína počas dojčenia.

Powerlogy kolagén je chutný a má čisté zloženie. Obsahuje iba hydrolyzovaný kolagén, nič navyše. Žiadné aditíva, žiadne umelé konzervanty ani príchute. Jedna odporúčaná dávka (10 g) obsahuje až 9 000 mg čistého kolagénu.

Znie to ako banálna rada, ale viem si predstaviť, že môže byť veľmi silným nástrojom pre každú matku. Zvlášť prvorodičku, ktorá sa ocitá v novej etape života, a zrazu je každý naokolo expert na materstvo.

Áno, presne týmto som si prešla. Bola som stratená. Nevedela som, kto som, ako som to chcela mať a zavesila som sa vždy na každého, kto mi niečo odporučil. Treba to brať ako cestu a proces. Každá nájde tú svoju cestu. Musí ale vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Tým že bude sedieť doma a izolovať sa na nič nepríde. Respektíve, bude to ťažšie a bude to trvať dlhšie.

Ako nebyť stratená? Viem si predstaviť, že veľa žien naštve, keď im povieš spoznaj sa a nájdi samú seba.

Sme naučení, že keď máme problém, dáme si tabletku, vyrieši sa to a ideme ďalej. Niekto príde, povie mi zázračnú vetu a ja som zrazu „nájdená.“ Ale takto to nie je. Je potrebné cielene vystupovať z komfortnej zóny, aby sme prichádzali na to, kto sme…

Takže ako sa mám nájsť?

Chceš zistiť kto si? Môžeš ísť k terapeutke, môžeš ísť ku koučke, môžeš chodiť na moje podporné skupiny materstva. Už to je cesta… Ak cítiš vo vnútri, že to chceš zistiť, ale ešte neprišiel správny čas, tak sa obklop ľuďmi, ktorí ťa inšpirujú. Nie je nič zlé na tom, keď to ešte nevieš. Každý je iný typ. Opäť sa však dostávame k tomu, že je potrebné dať samu seba do popredia. Unavená mama je v kŕči. Je unavená aj preto, lebo si nedovolí byť dôležitá pre seba, dať sa na prvé miesto a uvoľniť sa. Dať seba na prvé miesto môžeme aj tak, že necháme druhých, aby sa o nás mohli starať.

Dovolíme alebo poprosíme, aby o nás bolo postarané.

Keď sa o mňa niekto stará a zaujíma sa o mňa, nádherne to pomáha uvedomiť si svoju dôležitosť. Môže to byť spúšťačom nájdenia samej seba.

Kontrola nad dieťaťom, nutkanie mať všetko pod kontrolou. Mať pod kontrolou aj veci, ktoré nie som schopná ovplyvniť a kontrolovať. To spôsobuje, že žijeme život v kŕči. A ten je, povedzme si narovinu, veľmi vyčerpávajúci.

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

-15 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.