🎄 Výhodné balíky 1+1 a 2+1 GRÁTISDoprava zadarmo v rámci SR

Čo je to MCT olej a ako ho najlepšie využiť pre viac energie

 • čítanie na 9 min.

Čo je to MCT olej a ako ho najlepšie využiť pre viac energie

Prečo patria MCT tuky medzi jeden z najefektívnejších zdrojov energie naše telo a mozog? Aký je rozdiel v metabolizme MCT a iných tukov a ako ich správne zakomponovať do výživy? A koľko MCT je vlastne v bežnom kokosovom oleji? Spoznajte najlepšie benefity a eliminujte možné riziká…

Definícia MCT tukov, v súčasnosti jedného z najvyhľadávanejších doplnkov výživy

Zrejme sa pýtate, čo vlastne skratka MCT znamená…

„Medium Chain Triglycerides“ v neskrátenej verzii pochádza z angličtiny a jedná sa o špeciálnu formu tukov so stredne dlhým reťazcom. V prírode ich najviac nájdete v kokose, respektíve kokosovom oleji. V ňom je však max 20 % čistých MCT tukov (C8 + C10 mastných kyselín). Zvyšok tvorí kyselina laurová C12 a ďalšie mastné kyseliny C14-C20, ktoré sa už za MCT nepovažujú, pretože metabolicky fungujú inak.

Všimli ste si slovíčko Medium? Naznačuje strednú dĺžku reťazca. Z pohľadu dĺžky reťazca v tukoch rozlišujeme 3 druhy:

 • SCT (short chain – krátke reťazce): materské mlieko, pravé maslo, ghee, poctivé, ideálne čerstvé a čo najtučnejšie ovčie, kozie, ale aj kravské mlieko a vybrané produkty.
 • MCT (medium chain – stredné reťazce): materské mlieko, kokosový olej, poctivé ideálne čerstvé a čo najtučnejšie ovčie, kozie, ale aj kravské mlieko a vybrané produkty.
 • LCT (long chain – dlhé reťazce): omega-3,6,9 mastné kyseliny, rastlinné oleje (skoro všetky!), margaríny, stužené tuky na pečenie, majonéza, vlašské orechy, mäsové výrobky a teda tuk v nich.

Pozor! V príkladoch sme uviedli komplexné potraviny, ktoré obsahujú mix makronutrientov, a teda len vybrané percento obsahu vybraných tukov (SCT, MCT, LCT). Vo výžive sú potrebné všetky a neznamená to, že ťažšie stráviteľné tuky sú zlé. Avšak je rozdiel či si dáte omega-3 sardinky, alebo omega-6 hranolky v oleji.

MCT tuky ako extrahovaný a destilovaný doplnok výživy, tak patria k najrýchlejšej forme tukovej energie s rýchlym trávením.

MCT olej bol prvý krát vyrobený v 50. rokoch minulého storočia farmaceutickým priemyslom pre pacientov, ktorí mali problémy s trávením bežného tuku. V dnešnej dobe je stále používaný v medicíne, ale stal sa tiež populárnym doplnkom výživy pre športovcov v podpore mentálneho výkonu a výživy mozgu cez produkciu ketónov.

Je zaradený nielen k spaľovačom tukov, ale najmä k exogénnym ketónom, a teda doplnkom podporujúcim nízkosacharidový až ketogenický prístup k životospráve.

Laicky povedané, vďaka MCT sa váš mozog cíti podobne nabitý energiou, ako keby ste si dali cukor. Avšak nepociťujete následný vlčí hlad a vplyv na metabolické procesy v organizme sú radikálne odlišné.

Rozdiel medzi MCT a kokosovým olejom?

Možno ste zachytili v médiach tendenčné správy o škodlivosti kokosového oleja a máte z neho obavy. Nevadí, odporúčam si kriticky preštudovať vysvetlenie toho, kedy vám môže kokosový olej naozaj škodiť, ktoré sme spísali do tohto článku.

Alebo si ho jednoducho nekupujte a doprajte svojmu telu olivovým olejom, ghee maslom alebo bravčovou masťou. Vo výžive vám chýbať nebude, nie je kritický a rovnako to platí aj o MCT oleji.

No pre naozaj seriózne benefity stoja práve MCT tuky minimálne za vyskúšanie. Na ich význame vo vylepšovaní životosprávy sa dokonca zhodnú vedci a odborníci z rôznych výživových táborov. MCT tuky sa totiž metabolizujú veľmi rýchlo. Bez záťaže trávenia a pankreasu sa priamo v pečeni vedia premeniť na ketóny.

 

Viac detailov o trávení MCT tukov a rozdiely v porovnaní s kokosovým olejom v tomto článku.

MCT v destilovanej forme majú unikátnu vlastnosť – aktivujú tvorbu ketónov.

Vďaka tomu viete efektívnejšie spaľovať tuky aj bez potreby dlhšej a náročnej adaptácie na tukový metabolizmus a nízkosacharidovú až ketogenickú stravu. MCT olej sa tak považuje za jeden z najefektívnejších zdrojov energie a doplnok výživy nie len pre telo, ale hlavne pre mozog. Jeho metabolická dráha je veľmi rýchla a bez záťaže žlčníka sa v pečeni konvertuje priamo na ketóny, ktoré za vybraných podmienok dokážu výborne dodať energiu samotnému mozgu.

Zo súčasných nových poznatkov o metabolizme vyplýva, že ketóny sú efektívnejším zdrojom energie pre mozog ako glukóza (viď referencie na konci článku).

Využitie MCT oleja v praxi a na čo si dať pri výbere pozor

Zo všetkých tukov sa najefektívnejšie premieňa na ketóny práve kyselina kaprylová (C8), ktorá tvorí iba 6 % kokosového oleja. Väčšina MCT olejov na trhu je zmesou C8 a C10 v rôznych pomeroch. Navyše tie menej kvalitné obsahujú aj zvyšky ostatných tukov, prípadne zvyšky iných látok (nečistôt) po spracovaní oleja.

Problematické z pohľadu kvality sú aj práškové formy, ktoré často obsahujú pridané cukry alebo formy oleja vyrábané z palmového tuku. V portfóliu Powerlogy nájdete osobne garantovanú kvalitu Dušanom Plichtom – vyrábanú z certifikovaného kokosového oleja v Holandsku, Nemecku alebo Švajčiarsku. Veľmi čistú zmes C8 a C10 (pomer 70:30), ale aj extra silný 100 % C8 MCT.

Ďalšou výbornou vlastnosťou MCT oleja je, že jeho chuť je úplne neutrálna. Nemusíte sa obávať arómy kokosu alebo neznámej pachuti. Má preto naozaj všestranné využitie. Môžete ho pridávať do kávy, smoothies, polievok či domácich dezertov. Je skvelý aj do zálievok na šaláty, k sushi či do domáceho pesta.

MCT olej je nenáročný na skladovanie, nevyžaduje chladničku len tmavé miesto. Odporúčaná optimálna dávka pre bežného muža aj ženu 50-80 kg bez extrémnej športovej záťaže je 10–15 ml pridaných do nápoja alebo jedla, jeden až dvakrát denne.

MCT olej využívajú ľudia na podporu mentálneho výkonu, náhradu krátkodobej energie z cukrov pri prechode na low-carb až ketogenickú stravu alebo športovci pre extra energiu a zrýchlenú regeneráciu.

Extra benefit pre fajnšmekrov: Keďže MCT olej má neutrálnu chuť, je výborným nosičom chute a vie ju dokonca zintenzívniť. Vyskúšajte kombináciu MCT oleja so škoricou, kakaom, vanillkou alebo iným korením ako chilli či kurkuma a pridať do jedla.

3 odporúčania ako začať s MCT

Aj keď ste si prečítali všetky odporúčania a benefity, isto máte svoje návyky. A možno stále neviete, ako máte MCT olej zakomponovať do svojho stravovania, aby ste vyskúšali, či MCT olej naozaj funguje pre mozog ako „redbull“. Odporúčam začať s jednou z týchto3 možností.

1. Nahradiť raňajky kávou, kakaom alebo Zlatým mliekom s MCT

Viacerým z nás (v tíme Powerlogy) prístup k čiastočnému hladovaniu za pomoci rannej kávy s maslom a MCT zmenil produktívny život. Odporúčame preštudovať si tento prístup a vyskúšať zmeniť prístup k raňajkám počas pracovaných dní. Zistite viac v tomto jednoduchom návode.

Základný recept znie:

 • pripravená Powerlogy Coffee – 200 ml
 • pravé kravské maslo 80 % alebo ghee – 15 g
 • MCT olej – 15 ml
 • voliteľne škorica alebo pravé kakao – 5 g

Všetko spolu poriadne rozmixovať tyčovým mixérom do krásneho hustého frappuccina.

2. Nahradiť raňajky nízkosacharidovým smoothie s MCT

Ak predsalen potrebujete cítiť, že ste niečo zjedli, a zároveň ráno potrebujete prijať nejaké bielkoviny, odporúčame MCT zakomponovať do ranného proteínového smoothie. Len pozor na množstvo cukru z ovocia, aby ste sa držali v princípe low-carbu pod 20 % čistých cukrov v celom smoothie.

Odporúčame jednoduchý recept:

 • kefír – 200 ml
 • Powerlogy Collagen – 15 g
 • MCT olej – 15 ml
 • pravé kakao alebo škorica – 10 g
 • čučoriedky, 1/2 banánu, černice, jahody na dochutenie

3. Zakomponovať MCT do šalátu bez chleba, ryže a cestovín

Ak si spravíte šalát s olejom, získate príjemne sýte jedlo bez zbytočných škrobov, príloh a cukrov. Ak si k olivovému oleju pridáte MCT alebo dokonca si správíte len šalát s MCT olejom, bude vám výborne slúžiť ako zdroj rýchlej a stabilnej energie.

Akékoľvek otázky na MCT olej

Ak má byť tento sprievodca MCT olejom kompletný, najlepšie bude, ak pridáte do komentárov vaše otázky.

Alebo aj vlastné skúsenosti pre vzájomné učenie. Napríklad, je olej vhodný pre tehotné ženy, dojčiace matky, dôchodcov či mladých školákov na prvom stupni?

V podstate odpoveď na túto otázku je ÁNO. S tým, že MCT olej je potravina ako olivový či iný olej. Samozrejme, je potrebné individuálne vyladiť adekvátnu dávku, pretože na lačno môže niekomu MCT olej spôsobiť rýchle prečistenie čriev alebo kŕče. Vždy však záleži na dávke a kombinácii, a preto sa odporúča káva miešať so smotanou, kokosovým mliekom alebo maslom.

Ďakujeme za vaše podnety. Nech vám MCT olej slúži pre kultiváciu vašej Human Power každý deň. Nám istým spôsobom výrazne zmenil život. Je súčasťou cesty k lepšej výžive mozgu, eliminácii cukru a nekontrolovateľného hladu.

Referencie a vybrané zdroje:

Komentáre 1

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prosím môžem c8 mtc a v okne pôstu dať do kávy?

Ešte by som dodala ďalší benefit pre jednu z hlavných kyselín obsiahnutý v mct oleji. A tou je kyselina kaprylová ktorá veľmi dobre pôsobí na črevný mikróbiom a používa sa najmä pri liečbe kvasinkových infekcií.

Dobry den. Mozem pouzit olej hocikedy, napr. vecer do ovocneho caju? Alebo mozem ho pouzit napr. na cestoviny? A mozu taketo crstoviny aj deti? Dakujem 😉

Dobrý deň, mám problém s kávou, bolieva ma z nej žalúdok. Viete mi poradiť iný druh nápoja, do ktorého si môžem pridávať MCT tuk?Mám rada kakaové mlieko.Može byť aj toto vhodná forma nápoja?Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň, Radoslava. MCT olej môžete pridať do akéhokoľvek obľúbeného nápoja, napríklad aj do kakaa alebo čaju.

-7 % na prvý nákup

Odoberajte Powerlogy newsletter a vychutnajte si zdravé potraviny výhodne.