Ako hneď zlepšiť životosprávu? Návod pre začiatočníkov

  • čítanie na 14 min.

Ako hneď zlepšiť životosprávu? Návod pre začiatočníkov

Jednoduchý návod a základné princípy raňajok, obeda a večere pre praktické zlepšenie vašej životosprávy a vystúpenie z bludného kruhu prokrastinácie a analýzy – paralýzy. Nešpekulujme a aplikujme aspoň 5 dni v týždni tento režim. Ak ho aspoň na 80% dodržíte, tak vám garantujem zvýšenú produktivitu a prvé víťazstvá na ceste k pokročilej Power výžive tela i mozgu.

Milión informácii, milión odborníkov a špekulácii…

Tento blog je odpoveďou na častú spätnú väzbu čitateľov, fanúšikov a môjho pozorovania správania sa a návykov ľudí na Slovensku. Väčšina ľudí chce žiť zdravšie a kvalitnejšie, ale zdá sa im príliš komplikované začať a základnú vylepšenú životosprávu považujú za „rocket science.“ Možno motiváciou nie je ani samotné zdravie… Možno je realita skôr taká, že mnoho ľudí bojuje s nedostatkom motivácie a energie. Alebo aj keď majú motiváciu, tak ďalšia kategória ľudí sa zvykne odpáliť v práci, zanedbať svoju životosprávu a tak po 30-tom roku života si telo vypýta svoju daň.
Ako konkrétne? V noci nespíte, ráno vstávate vystresovaní s tým, že zase je pred vami jeden deň v kolotoči… Alebo vám trávi už len smoothie a nadobúdate dojem, že mäso, alebo akákoľvek iná „normálna strava“ ľuďom hnije v žalúdku. Začínate zvažovať vegánstvo, skúšate sa nakopnúť a energizovať jógou, či iným cvičením.No stále to nejak nie je ono…

Potom študujete internet a rôzne autority a pre vás akceptovteľných odborníkov. Možno aj môj blog a uznávate, že na tých odporúčaniach a receptoch niečo bude… Že by sa to aj oplatilo vyskúšať a cítite, že by už naozaj bolo potrebné niečo zmeniť. Keď však príde ráno a máte spraviť zmenu pre nové raňajky, ozve sa vaša myseľ so skvelým odporúčaním a spochybnením všetkého, čo ste si predsavzali. Večer sa vám zdali vajcia na masle so zeleninou super nápad, no ráno zachytíte správu doktora z telerána, že cholesterol zabíja polku planéty a že keď sa hneď nevzdáte nasýtených tukov a vašej obľúbenej slaniny, tak umriete ako váš dedo na infarkt. Alebo vám dá v práci kolega tipy na zaručenú novú diétu, ktorej v podstate vôbec neveríte, ani nerozumiete, ale váš mozog začne analyzovať a paralyzovať všetko, čo sa vám doteraz zdalo byť zdravé.

Trafil som ? Možno áno, možno nie …

A možno bude najlepšie keď sa vám aj priznám, že sám nie som geniálny robokop a tiež niekedy zápasím s akože disciplínou, pevnou vôľou, novými informáciami a výstražnými vedeckými štúdiami. Môj najväčší problém je podľahnutie gourmet jedlu a okoliu, že si proste doprajem večer kombináciu a jedlo pre emóciu a chuť, ale energeticky ma to unaví a zaťaží moje trávenie. Potom horší spánok a dookola …

Zároveň, neviem prečo, ale navnímal som, že mnoho ľudí si myslí, že žijem ako keby na super špeciálnych potravinách, klíčkoch a podobne.  Často niekde prídem a ľudia sa previnilo tvária napríklad na grilovačke a pýtajú sa ma, že ty asi slaninu, či klobásu neješ… To je také pre teba nezdravé, že ? Ja sa len pousmejem a snažím sa aspoň v základe vysvetliť, že slaninu a klobásu mám veľmi rád a že keď sa vyberie v správnej kvalite a kombinácii so zeleninou tak je to legitímne zdravé jedlo.

Snažim sa však vysvetliť ten „malý“, ale v skutočnosti kritický detail, že je veľký rozdiel dať si poctivú domácu klobásu napríklad z mangalice, opiecť ju pomaly len na teple uhlikov, nespiecť a nakombinovať trebárs s kyslou kapustou, chrenom, čili, paprikami, kvašákmi, či kvalitnou horčicou, a keď tak si dať k tomu pohár suchého kvalitného vína od overeného vínára.

Realita väčšiny Slovenska je však priemerná špekačka alebo supermarketové klobásy, pečivo a chlieb, bez ktorého sa to vraj prosté nedá, a potom plechovkové, alebo fľaškové europivo. Pre trochu humoru sa ku mne dostalo toto videjko, ktoré trošku vystihuje tento prístup. Či už k životospráve, alebo celkovo k životu.

Nesúdim. Ak je takto niekto štastný a naplnený v živote, že realizuje naozaj svoj potenciál tak super. Ale ak máte trošku inú perspektívu života, tak sa poďme pozrieť na to, ako jednoducho a bez špekulovania začať zlepšovať životosprávu a odraziť sa od základných princípov kvalitných surovín a múdrejšieho zloženia vášho taniera. Tu si najčastejšie spomeniem na môjho prvého veľkého svetového učiteľa a mentora v životospráve, Charlesa Poliquina, ktorý prílišné komplikácie a komplexitu vždy vracia k základom. Prečo? Lebo základ je, uvedomiť si základ a nebojovať proti základu.

3 Základné kroky a princípy pre zlepšenie životosprávy pre začiatočníkov.

Možno budem pre niekoho nepohodlný, ale v tomto prípade nepríjmam výhovorky. Ponúkam 3 konkrétne a jednoznačné „action steps“, ktoré môže aplikovať naozaj každý. Žiadna „rocket science“, len konkrétne jedlá na raňajky, obed a večeru. Prevezmite už len zodpovednosť a individuálne si už vyberte, či preferujete živočíšny proteín ako mäso, alebo ryby, alebo rastlinný tempeh. Ide o princíp, pravidelnosť a ukončenie špekulovania. Rovnako si individuálne vyberte, či vám ráno vyhovuje raňajkovať viac vajcia, alebo jogurt, alebo si dať si Power Coffee s maslom a MCT olejom. Individuálne si tiež zvážte vašu preferenciu večere a keď sa vám žiada snack, tak si dajte ovocie, kvalitnú horkú čokoládu , alebo orechy. Hlavne vsak už nešpekulujte a aspoň počas pracovného týždňa aplikujte tento režim.

1. Krok raňajky

Na raňajky sa aplikuje princíp, že vyber múdre sacharidy a ideálne ich minimalizuj. Vyberte si z týchto troch možností s tým, že neriešte detaily toho, či si spravíte z vajec praženicu, či volské oko. Riešte suroviny, kde záleži na tom, aby boli vajcia „domáce“ a tuky v top kvalite.

2. Krok Obed

Na obed je najväčšou výzvou neakceptovať bežné menu, ale ísť vlastnou cestou polievka + jedlo bez klasickej sacharidovej prílohy (pečivo, cestoviny, zemiaky, ryža, rezance…). Ideálne sú rôzne šaláty s mäsom , či ovčím, kozím syrom. Ryby so zeleninou, alebo pre vege ľudí pomalé sacharidy ako správne upravené strukoviny a pre proteín tempeh. Pozrite sa na svoj tanier, či sa približuje tomuto. Nešpekulujte, nehľadajte perfekcionizmus, snažte sa len priblížiť.

3. Krok večera

Neriešte a za odmenu po kvalitnom dni si vedome doprajte jedlo na ktoré máte chuť, avšak s dodržaním štandardov kvality a výberom z týchto surovín. Čo to v praxi znamená? To čo som už spomínal pri grilovačke. Je rozdiel dať si steak so zeleninou a pohárom červeného vína versus cestoviny s mortadellou a supermarketovým eidamom, „street food“ hamburger s obhájením si, že majú domáce hranolky, alebo 2 pivá a pizzu. Ak nemáte čas variť, tak kúpte aspoň kváskový chlieb a natrite bryndzovou, vajíčkovou, alebo inou pomazánkou a dajte k tomu zeleninu.

Čo nekúpite to nezjete. Alebo si naozaj obhájite tie čipsy, soletky a arašidy, že treba niečo chrúmaťk telke?

To je všetko priatelia. Ak máte nejaké nejasnosti, tak sa pýtajte.

Vopred upozorňujem, že toto nie je jediná cesta a zlepšovanie životosprávy je krásna komplexná záležitosť, kde vstupuje aj otužovanie , silový, vytrvalostný a intervalový tréning a asi najviac kvalita vášho spánku.

Viac o otužovaní a metóde Wima Hofa, ktorá je podľa mňa veľmi užitočná a efektívna poštudujte v mojom rozhovore s certifikovaným inštruktorom Martinom Thámom.
V rámci funkčného a efektívneho pohybu odporúčam blog Vlado Zlatoš. Ja som sa tam veľa naučil a poriešil rôzne bolesti chrbta i vplyvu tréningu pre zlepšovania metabolizmu. Asi nie na darmo s Vladom trénuje aj Matej Tóth.
A spánok? To už je  na ďalši blog.
Odkaz tohto príspevku je však hlavne nešpekulovať a začať riešiť základ. Raňajky, obed a večera z kvalitných a poctivých potravín, sacharidov z rána radšej menej , ale dôležité aby vám chutila originálna chuť jedla a nie spracované , alebo fastfoodove záležitosti.

Denné inšpirácie do domácej kychyne sledujte na mojom Facebooku, alebo Instagrame Powerlogy.

Osobne verím, že sa čoskoro stretneme už na nejakej akcii v našom novom Powerlogy Space priestore vo Westend Business Center pri Patrónke v Bratislave. Otvárame onedlho, ale už teraz srdečene pozývam na funkčné a chutné raňajky, kávu , či nejaký ten MCT smoothie.

#EAT SMART – #FEEL GREAT

Komentáre

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

Power informácie do vašej schránky

Odoberajte Power newsletter a získajte -7% na prvý nákup